• Niecierpek himalajski
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Niecierpek himalajski
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Niecierpek himalajski
  rotator-prawo
  rotator-lewo

Niecierpek himalajski

 • W magazynie: 92 sztuk
  17,22
  W magazynie: 92 sztuk
  17,22
  W magazynie: 49 sztuk
  18,91
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Niecierpek himalajski (Impatiens glaudulifera) to przyjaciel problematycznej skóry. Wpływa łagodząco na wszelkie stany zapalne skóry, a więc doskonale nadaje się do pielęgnacji zmian atopowych, alergicznych, łuszczycowych, egzemowych i trądzikowych. Napar z niecierpka może być codziennym tonikiem do cery trądzikowej. Nadaje się również do przemywania oczu.

Niecierpek himalajski znany jest też jako niecierpek gruczołowaty lub niecierpek Roylego. Przywędrował do nas z Himalajów i rozprzestrzenił się w całej Europie, a także w Azji, Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Dotarł aż do koła podbiegunowego. Rozmnaża się tak szybko i rośnie tak gęsto, że wypiera rodzimą florę, dlatego zaliczany jest do gatunków inwazyjnych, i to do tych najbardziej uciążliwych. Z drugiej strony, jest bardzo wydajną rośliną miododajną, docenianą przez pszczelarzy. Swoją nazwę rodzajową Impatiens, czyli drażliwy, niecierpliwy, zyskał dlatego, że jego owoce po dotknięciu natychmiast pękają, rozsiewając nasiona.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

Niecierpek himalajski korzystnie wpływa na skórę: redukuje skórne zmiany alergiczne i trądzikowe, pomaga zagoić się stanom zapalnym i wysypkom. Zmniejsza zaczerwienienie i koi podrażnienia.
Ponadto łagodzi stany zapalne oczu i wzmacnia włosy [1].


ZASTOSOWANIE


 • do pielęgnacji skórnych zmian alergicznych, atopowych, łuszczycowych, egzemowych i trądzikowych
 • do przemywania skóry dotkniętej grzybicą
 • do płukania włosów
 • do okładów na oczy zmęczone i przy zapaleniu spojówek [1]


SKŁAD

Niecierpek himalajski – ziele 100%. Surowiec najwyższej jakości!


SPOSÓB UŻYCIA

Napar

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 30 minut. Po ostudzeniu zastosować do okładów na skórę i oczy. Większą ilość naparu przygotować do przemywania skóry i płukania włosów.


SYNERGIA

Inne gatunki niecierpka.


PRZECIWWSKAZANIA

Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Niecierpek himalajski (Impatiens glandulifera), zwany też gruczołowatym, to roślina z rodziny niecierpkowatych. Pochodzi z Himalajów, skąd rozprzestrzenił się po Azji, przybył także do Europy i Ameryki Północnej. Uznawany jest dziś za szkodliwy gatunek inwazyjny, ponieważ szybko się rozmnaża i wypiera rodzimą florę, zwłaszcza w okolicach rzek.

Niecierpek to roślina jednoroczna, rozmnażająca się wyłącznie za pomocą nasion. Osiąga 2,5 – 3 m wysokości. Jego łodyga jest naga i mięsista, często zabarwiona na czerwono. Korzenie są krótkie. Liście mają kształt lancetowaty lub eliptyczny i są duże, mogą mieć nawet 18 cm długości. Ich brzegi są piłkowane, a nerwy czerwonawe. Kwiaty są różowe (ale ich odcienie mogą się różnić), pięciokrotne, zebrane w małe grona. Owocami niecierpka są pękające torebki z nasionami.


BIBLIOGRAFIA


1. https://rozanski.li
2. http://czachorowski.blox.pl
3. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: ziele
Kraj pochodzenia: Polska
Zastosowanie: Pielęgnacja włosów, Pielęgnacja ciała, Pielęgnacja oczu, Trądzik

Masz pytanie? Napisz do nas

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK