Niepokalanek pieprzowy (pospolity) – nasiona
Niepokalanek pieprzowy, niepokalanek mnisi lub niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) słynie ze swojego pozytywnego wpływu na regulację cyklu miesiączkowego. Pomaga złagodzić objawy PMS i PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne) oraz bóle towarzyszące menstruacji. Wykorzystuje się go w wielu problemach związanych z kobiecymi hormonami płciowymi. U mężczyzn niepokalanek może wspomóc terapię łagodnego przerostu prostaty i poprawić przepływ moczu, a także spowodować obniżenie libido. Z tego ostatniego powodu niepokalanek nazywany był również pieprzem mnichów, którzy spożywali go, aby łatwiej im było zachować celibat.
NIEPOKALANEK POSPOLITY – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Powyższy efekt ma silne podstawy naukowe i potwierdziło go co najmniej kilka rzetelnych badań klinicznych [1, 3]. W badaniu Lauritzen i wsp. wzięło udział 175 kobiet cierpiących na PMS. Przez 3 cykle menstruacyjne kobiety z grupy badanej otrzymywały codziennie kapsułkę z wyciągiem z niepokalanka, a z grupy kontrolnej – witaminę B6. Efekty podsumowane zostały zarówno przez pacjentki jak i przez lekarzy. Okazało się, że niepokalanek znacznie bardziej wpłynął na złagodzenie PMS niż witamina B6 i wyraźnie zredukował takie objawy jak napięcie emocjonalne, mastalgia (nadwrażliwość piersi), zaparcia, wzdęcia, bóle głowy i depresja [2].
Przypuszcza się, że niepokalanek podnosi poziom estrogenu i progesteronu. Ponadto działa podobnie jak dopamina, obniżając poziom prolaktyny, który podnosi się podczas PMS, a dodatkowo wpływa na uwolnienie beta-endorfin z systemu opioidowego w mózgu, których brakuje podczas PMS, a są one odpowiedzialne za dobry nastrój [3].
- Reguluje cykl miesiączkowy
Niepokalanek został przebadany w takich problemach jak brak menstruacji, rzadka menstruacja (odstępy dłuższe niż 35 dni), częsta menstruacja (odstępy krótsze niż 21 dni) oraz bardzo obfite i długotrwałe krwawienie miesiączkowe. W każdym z tych przypadków niepokalanek okazał się mieć korzystny wpływ na cykl miesiączkowy u większości kobiet (ok. 75%), które brały udział w badaniach [1].
- Wpływa na gospodarkę hormonów płciowych
Badania na zwierzętach sugerują, że fitoestrogeny niepokalanka mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania żeńskich gruczołów płciowych, których funkcje mogą ulegać osłabieniu w procesie starzenia się. U samic myszy, które spożywały ekstrakt z niepokalanka, zaobserwowano wzrost poziomu hormonu luteinizującego i folikulotropowego, a także zahamowanie procesów prooksydacyjnych odpowiedzialnych za starzenie się. W innym eksperymencie wykazano, że niepokalanek obniża poziom testosteronu i hormonu luteinizującego u samców myszy. Potrzeba więcej badań nad tymi zjawiskami [4, 5].
Istnieją doniesienia o tym, że długotrwała (3-7 miesięcy) suplementacja niepokalankiem może poprawić płodność u kobiet i pomóc im zajść w ciążę. Przypuszcza się też, że niepokalanek może być pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy oraz pomóc w przypadku przerostu prostaty u mężczyzn. Jest jednak zbyt mało badań naukowych dotyczących tych właściwości [6].
SKŁAD
Niepokalanek pieprzowy – nasiona 100%. Surowiec najwyższej jakości!
NIEPOKALANEK POSPOLITY – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Standardowa dawka mieści się przedziale 150-250 mg dziennie, dawka maksymalna wynosi 1800 mg dziennie. Przy suplementacji dawki maksymalnej należy ją podzielić na 2 lub 3 porcje. Odmierzoną porcję zalać gorącą wodą i wypić razem z osadem po ostudzeniu.
Niepokalanek działa bardzo powoli, dlatego należy suplementować go regularnie i długotrwale. Złagodzenie objawów PMS obserwuje się zwykle po upływie 3 cykli menstruacyjnych.
PRZECIWWSKAZANIA
Niepokalanek nie powinien być stosowany w ciąży, w trakcie karmienia piersią, ani podczas wywoływania ciąży metodą in vitro.
Nie należy stosować niepokalanka razem z farmakologicznymi środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ może on obniżać ich skuteczność.
Jeśli stosujesz leki wpływające na gospodarkę hormonów płciowych, skonsultuj stosowanie niepokalanka z lekarzem lub fitoterapeutą.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Niepokalanek jest krzewem rodzimym dla krajów śródziemnomorskich i Azji Centralnej. Uprawiany jest często w celach ozdobnych. Obrasta długimi, podłużnymi liśćmi i rodzi niebiesko-fioletowe kwiaty, a także purpurowe owoce jagodowe. Zarówno owoce jak i nasiona niepokalanka wykorzystywane są w lecznictwie.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Niepokalanek pieprzowy nasiona całe/mielone dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Assessment report on Vitex agnus-castus L. http://www.ema.europa.eu
2. Treatment of premenstrual tension syndrome with Vitex agnus castus controlled, double-blind study versus pyridoxine. http://www.sciencedirect.com
3. https://examine.com
4. Effects of Vitex agnus-castus fruit on sex hormones and antioxidant indices in a d-galactose-induced aging female mouse model. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. The effects of Vitex agnus castus extract and its interaction with dopaminergic system on LH and testosterone in male mice. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. http://www.webmd.com