Niezapominajka (Myosotis), zwana też niezabudką lub mysimi uszkami (myos otis to po grecku „mysie uszy”), to niewysoka roślina zielna, dość powszechnie występująca w Polsce. Znana jest ze swoich drobnych, urokliwych kwiatów, które zwykle są barwy niebieskiej, ale na glebach kwaśnych przybierają kolor różowy. Cieszą nasze oczy od kwietnia do października.
Kwiaty niezapominajki miały dawniej istotne znaczenie symboliczne, co prawdopodobnie nikogo nie dziwi – już sama nazwa tej rośliny sugeruje jej znaczenie. Angielska nazwa zwyczajowa brzmi niemal tak samo: forget-me-not, czyli „nie zapomnij o mnie”. Bukiet niezapominajek wręczało się osobom, w pamięci których chciało się na zawsze pozostać. Niezapominajka towarzyszyła także rozstającym się na długo partnerom, kochankom, czy małżonkom jako symbol wierności i miłości.
Mało kto jednak wie, że te piękne kwiaty grały też całkiem ważną rolę w medycynie ludowej. Wykorzystywano je dawniej w formie świeżej lub suszonej do sporządzania naparów, odwarów i nalewek. 1 łyżkę kwiatów należało zalać szklanką wrzącej wody i parzyć 20 minut, a jeszcze lepiej było gotować ją przez kilka minut, gdyż, jak pisze dr Różański, zyskiwało się wtedy więcej cennej krzemionki. Napar i odwar zalecano pić kilka razy dziennie. Nalewkę niezapominajkową przygotowywano natomiast zalewając 1 część kwiatów 5 częściami alkoholu 40-60%. Po tygodniu można było ją zażywać – po pół łyżeczki kilka razy dziennie. Wyciągi z kwiatów niezapominajki pomagały we wszelkich dolegliwościach układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, kaszel, zapalenie krtani i gardła, a nawet krwotoki z nosa i gruźlica. Polecane były także w przypadku bezsenności i nadmiernego pobudzenia nerwowego.
Niezapominajka używana była również zewnętrznie. Świeże płatki jej kwiatów wystarczyło lekko ugnieść i położyć na powieki oraz dookoła, aby pozbyć się sińców i przynieść ulgę zmęczonym oczom. Przemywanie twarzy naparami z niezapominajki miało redukować zmarszczki, a kąpiele w wywarach stosowane były dla relaksu i wyciszenia oraz w celu upiększenia skóry całego ciała.
Do przemywania skóry, kąpieli i okładów.
Suszone kwiaty niezapominajki 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Napar:
1 łyżkę kwiatów niezapominajki zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, odstaw na 20 minut, przecedź. Napar wykorzystaj jako tonik do twarzy lub płukankę do włosów. Namocz w nim płatki kosmetyczne i połóż na zmęczone oczy. Jeśli marzy Ci się przyjemna kąpiel, przygotuj więcej naparu z kilku łyżek suszu i wlej go do wanny z wodą.
Nalewka:
Proporcje 1:5. Alkohol 40-60%, maceruj 1 tydzień.
Do użytku zewnętrznego.
Nadwrażliwość na roślinę.
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny ogórecznikowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Turcji i Iranu, ale dziś spotkamy ją w całej Europie, a także w Azji i Afryce Północnej. Jest rośliną mało wymagającą i dobrze sobie radzi w każdych warunkach. Znajdziemy ją dziko rosnącą na polach, skrajach lasów, wyrębach, przy siedliskach ludzkich i drogach. Osiąga do 40 cm wysokości. Tworzy cienkie, podziemne kłącza i łodygę pojedynczą lub rozgałęzioną, a także liście odziomkowe, łodygowe i tzw. liścienie. Jej kwiaty zebrane są w kwiatostan zwany sierpikiem. Mogą być niebieskie, fioletowe, różowe lub białawe. W ich miejscu pojawiają się owoce – czarne rozłupki.
1. https://rozanski.li
2. https://fajnyogrod.pl
3. https://www.wrozka.com.pl
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas