Oczar wirginijski – liść suszony
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) nazywany jest „złotem Indian”, ponieważ to rdzenni mieszkańcy Ameryki jako pierwsi odkryli cenne właściwości tej rośliny. Papka z namoczonych liści i pędów oczaru wirginijskiego połączona z roztartym siemieniem lnianym służyła im jako środek na trudno gojące się rany.
Oczar wirginijski do dnia dzisiejszego wszechstronnie wykorzystywany jest w kosmetyce – stanowi wartościowy składnik kremów, toników, mydeł, płynów do higieny intymnej oraz preparatów zwalczających trądzik.
Wyciąg z liści oczaru ma dobroczynny wpływ na skórę – łagodzi podrażnienia, przyśpiesza procesy regeneracji, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza zaczerwienienie i hamuje rozwój drobnoustrojów. Doskonale sprawdza się do pielęgnacji cery naczynkowej, alergicznej oraz wrażliwej, a ze względu na właściwości ściągające i hamujące wydzielanie potu i łoju, znacznie poprawia kondycję cery trądzikowej, łojotokowej i z dermatozami. Sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne. Wyciąg z liści oczaru przywraca skórze świeży i zdrowy wygląd.
Liście oczaru wirginijskiego dostępne w naszym sklepie to surowiec najwyższej jakości. Pochodzą z upraw w Ameryce Północnej.
DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Przyspiesza regenerację i gojenie się skóry.
- Łagodzi podrażnienia (np. po depilacji, goleniu).
- Wzmacnia i chroni ściany naczyń krwionośnych.
- Zmniejsza wysięk, działa ściągająco.
- Rozświetla cerę, niweluje zaczerwienienia.
- Pomaga pozbyć się trądziku i usunąć nadmiar łoju.
- Hamuje namnażanie drobnoustrojów.
- Stanowi wartościowy składnik domowych kosmetyków (kremów, maseczek, toników, mydeł itd.).
- Może być używany do płukania jamy ustnej i do kąpieli.
- Może być wykorzystany do pielęgnacji tatuaży (woda oczarowa).
Liście oczaru wirginijskiego są wartościowym surowcem zielarskim szeroko wykorzystywanym w kosmetologii. W postaci wyciągów coraz częściej stanowią składnik własnoręcznie robionych kosmetyków – kremów, maseczek, mydeł czy toników. Doskonale nadają się do pielęgnacji różnych typów skóry, działają kojąco i stymulują procesy regeneracji. Wyciągi z liści oczaru wpływają wzmacniająco na naczynia krwionośne, zmniejszają zaczerwienienia, łagodzą podrażnienia i zmniejszają wysięk. Stosowane w kremach pod oczy eliminują cienie pod oczami i zmniejszają objawy przemęczenia.
Wyciągi z liści oczaru skutecznie oczyszczają i rozświetlają skórę, nadając jej zdrowy wygląd. Ponadto działają ujędrniająco i zamykają rozszerzone pory. Aby zmaksymalizować efekt warto później nawilżyć skórę naturalnym olejem, np. jojoba, z pestek porzeczek lub malin.
OCZAR WIRGINIJSKI – KORA CZY LIŚĆ?
Oczar wirginijski dostarcza dwóch cennych surowców: kory oraz liści. Oba z nich charakteryzują się dosyć podobnym działaniem i składem, ale są między nimi pewne małe różnice, które wpływają na sposoby ich wykorzystania.
Oba te surowce zawierają taniny i olejki eteryczne, które odpowiedzialne są za pozytywny wpływ oczaru na skórę i błony śluzowe. Sucha kora dostępna w handlu musi zawierać co najmniej 4% tanin, ale średnio jest to 8-12%. Wśród nich dominują tzw. hammamelitaniny. Liście zawierają średnio 3-10% tanin, przy czym ich profil taninowy jest nieco inny niż kory. Suche liście przeznaczone do sprzedaży muszą mieć minimum 3% tanin. Olejek eteryczny kory zawiera więcej fenylpropanoidów i seskwiterpenów w porównaniu z olejkiem eterycznym liści, w którym znajduje się więcej monoterpenów.
I co to wszystko znaczy?
Te subtelne różnice sprawiają, że preparaty z kory oczaru wirginijskiego polecane są do przemywania drobnych skaleczeń i hemoroidów oraz do płukania krwawiących dziąseł i jamy ustnej dotkniętej stanem zapalnym. Warto stosować je także do wcierania w zmęczone, opuchnięte nogi, szczególnie, gdy pojawiają się żylaki. Mocne działanie ściągające kory oczaru pomaga wzmocnić i uszczelnić naczynia krwionośne.
Preparaty z liści oczaru natomiast doskonale sprawdzą się w okładach na siniaki, stłuczenia i zwichnięcia, gdyż rewelacyjnie wspierają procesy naprawcze tkanek. Mogą być także używane do przemywania podrażnionych oczu oraz jako kosmetyki do skóry atopowej.
Oba surowce nadają się do pielęgnacji stanów zapalnych skóry oraz tatuaży. Oczywiście jeśli mamy tylko jeden z nich, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go we wszystkich powyższych sytuacjach.
SKŁAD
Liście oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana) 100%. Najwyższa jakość!
Liście oczaru zawierają liczne związki: flawonoidy (kwercetyna, kemferol, astragalina, kwercytryna, afzelina, mirycytryna), garbniki (hamamelitanina, digallyhamameloza, gallotaniny), proantocyjanidyny; wolny kwas galusowy, chinowy, kawowy; saponiny, cholinę, żywice, olejek eteryczny (ok. 0,5%) zawierający n-heksen-2-al, heksenol, alfa- i beta-ionony, safrol, seskwiterpeny.
OCZAR WIRGINIJSKI LIŚĆ – SPOSÓB UŻYCIA
Do zastosowań zewnętrznych!
Napar:
1-2 łyżki ziela (zarówno ciętego jak i mielonego) zalać szklanką wrzątku, odstawić do zaparzenia pod przykryciem. Następnie przefiltrować.
Odwar:
1-2 łyżki liści zalać 1 szklanką wody, gotować 5 minut na wolnym ogniu i pod przykryciem. Odstawić na 20 minut, przefiltrować.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Liście oczaru stosowane zewnętrznie nie powodują działań niepożądanych.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to niewysokie drzewo lub krzew pochodzące z Ameryki Północnej o unikalnym wyglądzie. Często sadzony jest w celach ozdobnych w parkach i ogrodach.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Oczar wirginijski liść dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. Glamowska, D., (2015). Złoto Indian. Panacea Nr 2 (51), str. 18-19.
2. Kowalska-Wochna, E., (2010). Kosmetyki z parku. Panacea Nr 3 (32), str. 13-15.
3. http://rozanski.li [dostęp 16.02.2017r]