Olej z orzechów włoskich słynie ze swojego wpływu na umysł. W końcu orzechy, z których jest pozyskiwany, wyglądem przypominają ludzki mózg. :) Produkt ten ma wyczuwalny, orzechowy aromat, który jest wspaniałym dodatkiem do pielęgnacyjnych i prozdrowotnych właściwości. Ma komedogenność bliską 0, dzięki czemu nie zatyka porów. Charakteryzuje go lekka, przyjemna konsystencja i zdolność przenikania do głębokich warstw skóry – jest odpowiedni do cery problematycznej, suchej, mieszanej, ale również do tej z pierwszymi oznakami starzenia. Wspomaga osoby prowadzące stresujący tryb życia.
Olej ten powstaje w procesie tłoczenia na zimno miąższu wyselekcjonowanych owoców orzecha włoskiego (Juglans regia) i pozostaje nieoczyszczony, by zachować bogactwo składników odżywczych. Wyróżnia go niemal doskonały stosunek kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6, który w naszej diecie zazwyczaj jest zakłócony, co może powodować zaburzenia metaboliczne, zmiany skórne czy problemy z krążeniem. Obfituje w kwas linolowy (omega-6), oleinowy, palmitynowy i alfa-linolenowy (omega-3). Zawiera także w witaminy: z grupy B, a także E i K, biotynę i fitosterole.
Właściwości wewnętrzne:
Właściwości zewnętrzne:
W pielęgnacji skóry: wykonaj masaż ciała. Dodaj do oleju orzechowego kilka kropel olejku cynamonowego. Rozgrzej oleje w dłoni, a następnie powoli i subtelnie rozprowadź je po ciele. Masaż wykonuj przez około 30 minut. Taki zabieg nie tylko Cię zrelaksuje, ale też nawilży i ujędrni skórę oraz ukoi stany zapalne i pobudzi krążenie.
W pielęgnacji włosów: spryskaj włosy wodą z rozpuszczonym miodem. Następnie zaaplikuj olej i zawiń kosmyki w turban na co najmniej 20 minut. Ulubioną odżywkę rozprowadź na włosach i pozostaw na 5 minut. Spłucz kosmetyk, oczyść włosy szamponem.
Jako element diety: zastosuj olej orzechowy jako element aromatycznych past na bazie warzyw lub jako składnik dressingu. Świetnie komponuje się z serami pleśniowymi i egzotycznymi owocami. Możesz też pić go też na czczo, 15-25 ml dziennie.
Pamiętaj, by stosować ten olej na zimno! Podgrzewanie może spowodować utratę dobroczynnych właściwości, a także może sprawić, że stanie się szkodliwy dla zdrowia.
1. Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Karolina Łoźna, Agnieszka Kita, Marzena Styczyńska, Jadwiga Biernat
2. Ocena profilu kwasów tłuszczowych w olejach tłoczonych na zimno w kontekście rekomendacji ich w żywieniu osób aktywnych fizycznie. Zbigniew Walczak, Michał Starzycki
3. Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka. Łukasz Bojkowski, Ewa Mojs
4. Juglans regia seed oil. https://lupakosmetyczna.pl/skladniki-kosmetykow/juglans-regia-seed-oil
5. Cold pressed walnut (Juglans regia L.) oil. https://www.researchgate.net/publication/343186015_Cold_pressed_walnut_Juglans_regia_L_oil