Łupiny orzecha włoskiego
Orzech włoski – Juglans regia – to drzewo kojarzące się nam głównie z jego owocami – orzechami. Wartościowe są nie tylko jego orzechy, ale także liście, kora i zielone łupiny, które otaczają twardą skorupkę orzechów. Te ostatnie to świetny surowiec ściągający do pielęgnacji skóry i włosów.
Dawniej, w medycynie tradycyjnej, te zielone łupiny stosowane były nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie. Ich zdolność do niszczenia drobnoustrojów wykorzystywana była w przypadku zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych (np. jamy ustnej, gardła, żołądka czy jelit). Z kolei ich właściwości ściągające pomagały w biegunkach, niestrawności i innych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego.
ZIELONE ŁUPINY ORZECHA WŁOSKIEGO – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Zielone łupiny orzecha włoskiego obfitują w garbniki, dzięki którym wykazują działanie ściągające. Działanie to przydaje się szczególnie w pielęgnacji skóry, wszelkich skórnych dolegliwości oraz ran, ponieważ ściąganie tkanek sprawia, że szybciej się one goją, zrastają i regenerują.
- Łupiny zawierają ponadto związki aktywne, które działają na skórę antyseptycznie i odkażająco, co oznacza, że pomagają oczyścić ją z drobnoustrojów i sprzyjają pozbywaniu się zakażeń z jej powierzchni.
- W łupinach orzecha włoskiego znajduje się ponadto barwnik, który przyciemnia włosy i nadaje im brązowy odcień. Płukanki z łupin doskonale maskują siwiznę, a ponadto wzmacniają włosy, hamują ich przetłuszczanie się i dodają im puszystości.
[1, 2, 3, 4]
ZIELONE ŁUPINY ORZECHA WŁOSKIEGO – ZASTOSOWANIE
- do przemywania ran i oparzeń
- do płukania jamy ustnej
- do pielęgnacji skóry trądzikowej
- do pielęgnacji skóry dotkniętej grzybicą lub infekcją bakteryjną
- do nasiadówek przy stanach zapalnych
- do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, osłabionych, oklapniętych i bez połysku
- do barwienia włosów na brąz
SKŁAD
Orzech włoski – zielone łupiny (Juglans regia) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Łupiny orzecha włoskiego zawierają aż 25% garbników, a poza tym kwasy organiczne, polifenole i juglon.
ZIELONE ŁUPINY ORZECHA WŁOSKIEGO – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Do użytku zewnętrznego.
Napar:
2 łyżki łupin zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na min. 20 minut. Przecedź.
Odwar:
2 łyżki łupin zalej dwoma szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj 10 minut. Uzupełnij wodę, która odparowała (wrzątkiem), przykryj i odstaw na min. 20 minut. Przecedź.
Wystudzony napar i odwar stosuj zewnętrznie do pielęgnacji skóry, płukania włosów i jamy ustnej, nasiadówek (30 minut), itd.
Nalewka:
Pół szklanki łupin zalej 400 ml czystej wódki, maceruj 14 dni, przefiltruj. Nakładaj na problemy skórne: pryszcze, opryszczkę, owrzodzenia, odparzenia, itp. Do płukania włosów rozcieńcz 1 łyżkę nalewki w szklance wody.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Orzech włoski (Juglans regia) to wysokie drzewo liściaste z rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Europie Południowo-Wschodniej oraz w sporej części Azji. W Polsce spotykane w uprawie. Niekiedy bywa gatunkiem inwazyjnym. Dorasta do 35 m wysokości i tworzy bujną koronę. Porasta dużymi, pierzasto złożonymi liśćmi. Listki są duże i mają lancetowaty kształt. Kwiaty dzielą się na męskie i żeńskie. Zapylone kwiaty żeńskie przekształcają się w owoce, na które składają się znane wszystkim orzechy włoskie oraz otaczające je zielone łupiny.
ŹRÓDŁA
1. Liść orzecha włoskiego – Folium Juglandis w fitoterapii praktycznej. https://rozanski.li
2. Orzech włoski – Juglans regia (Juglandaceae). http://www.gramzdrowia.pl
3. Orzech włoski – drzewo uzdrawiające trzewia. http://1000roslin.pl
4. Orzech włoski. https://pl.wikipedia.org