Osha – korzeń
Osha (Linguisticum porterii) dba o zdrowie płuc i dróg oddechowych, działa wykrztuśnie i osłaniająco, ułatwia oddychanie. Dobrze wpływa na procesy trawienne.
Osha rośnie w górach Ameryki Północnej, dlatego obecna była w medycynie tamtejszych Indian już kilkaset lat temu. Nazywali ją oni chuchupate. Jej korzeń, zwany niedźwiedzim korzeniem, stosowali w celu podniesienia wydolności fizycznej ze względu na jej działanie ułatwiające oddychanie i dotleniające komórki ciała.
Osha rośnie tylko na dużych wysokościach (powyżej 2000 m n.p.m.) i, co ciekawe, może pomóc zaaklimatyzować się do oddychania w wysokich górach. Rdzenni Indianie mieli zwyczaj kładzenia pęków z korzeni i liści osha w pobliżu nowo narodzonych dzieci, aby roślina ta oczyszczała powietrze, którym oddychały. Osha miała dla Indian także znaczenie rytualne, dlatego jej wysuszone części palone były podczas różnych ceremonii.
KORZEŃ OSHA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Korzeń osha słynie z korzystnego wpływu na układ oddechowy. Wspomaga organizm w zwalczaniu infekcji pojawiających się w tym układzie dzięki właściwościom antybakteryjnym i wirusowym, a dodatkowo wspiera mechanizmy odpornościowe.
- Pomaga złagodzić kaszel, katar i ból gardła.
- Jest przydatny podczas trekkingu na dużych wysokościach, gdyż ułatwia oddychanie i zapobiega chorobie wysokościowej.
- Pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy.
[1, 2]
KORZEŃ OSHA – ZASTOSOWANIE
- zmęczenie fizyczne i psychiczne
- syndrom chronicznego zmęczenia
- wysoka aktywność fizyczna oraz intelektualna
- odchudzanie
- obniżony nastrój
- biegunka
SKŁAD
Korzeń osha (Ligusticum porteri) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
OSHA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Sposób użycia: Korzeń rozdrobnij, następnie zalej 1-2 łyżeczki korzenia szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj 10-15 minut.
Do użytku zewnętrznego.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Osha należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. Rośnie w górach i na wyżynach rozpoczynających się od 2000 m n.p.m. Wymaga bardzo żyznej i wilgotnej gleby, jest więc trudna w uprawie. Preferuje stanowiska cieniste. Osiąga 75 – 200 cm wysokości. Jej części nadziemne wyglądem przypominają inne rośliny z rodziny selerowatych, czyli np. koper, pietruszkę, czy marchew, ale jej korzeń jest ciemnobrunatny i zdrewniały. Liście są pierzastosieczne, a kwiaty białe i drobne. Formują typowe kwiatostany, baldachy złożone, na szczytach pędów. Ich owocami są rozłupnie z nasionami w środku.
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.encyclopedia.com
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. https://www.webmd.com
4. https://en.wikipedia.org