Pachnotka zwyczajna to jedno z najskuteczniejszych ziół wspomagających organizm w obliczu alergii. Ranking takich ziół znajdziecie tutaj: 5 roślin ułatwiających przetrwanie alergii na pyłki
Tam, gdzie występuje naturalnie, czyli w Azji, pachnotka stosowana jest jako zielenina do potraw na ciepło lub garnisz. Jej listki zdobią na przykład sushi, ale mogą stanowić także główny składnik dania w formie gotowanej, smażonej czy marynowanej. Roślinkę tę szczególnie polubili Koreańczycy, dlatego bywa nazywana pachnotką koreańską.
Pachnotka tworzy liczne, niezwykle barwne odmiany, stanowi zatem także roślinę ozdobną. Wytwarza przyjemny zapach i przyciąga motyle.
W medycynie orientalnej stosowana była jako środek antybakteryjny, rozkurczowy, wiatropędny, przeciwkaszlowy, wykrztuśny i stymulujący trawienie. Chińczycy zwalczali nią przeziębienia, kaszel, astmę, mdłości i zatrucia pokarmowe. Herbata z pachnotki polecana była osobom uczulonym na owoce morza.
W medycynie ludowej Japonii – Kampo, pachnotka była głównym składnikiem mieszanki na alergie i astmę oskrzelową. Preparat nosił nazwę saiboku-to (柴朴湯).
Badanie na szczurach z 2001 roku wykazało, że napar z ziela pachnotki ograniczył odpowiedź anafilaktyczną o 43% [1]. Podobny efekt uzyskano w eksperymencie na zwierzętach 2 lata później [2].
Działanie to przypisuje się głównie kwasowi rozmarynowemu.
Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) – ziele 100%. Najwyższa jakość!
Synonimy: pachnotka bazyliowata, pachnotka koreańska
Pachnotka – herbata (shiso tea):
1-2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, odstaw na 15 minut. Wypijaj 3 szklanki dziennie (lub więcej, jeśli potrzebujesz).
Pachnotka – ziele mielone:
Pół łyżeczki mielonej pachnotki zalej gorącą wodą. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 3-4 razy dziennie.
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), lub też pachnotka bazyliowata, należy do rodziny Lamiaceae. Jest gatunkiem charakterystycznym dla Azji, a pochodzi najprawdopodobniej z Himalajów. Dorasta do 2 m wysokości. Jest mocno rozgałęziona, dlatego tworzy małe krzaczki. Jej liście i kwiaty mogą przybierać różne barwy w zależności od odmiany. Liście mają sercowaty kształt i piłkowane brzegi. Kwiaty są drobne i mają kształt typowy dla rodziny wargowych. Pachnotka wytwarza olejodajne nasiona.
1. Effect of Oral Treatment of Perilla frutescens and Its Constituents on Type-I Allergy in Mice. https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/24/10/24_10_1206/_pdf
2. Anti-allergic effect of Perilla frutescens and its active constituents. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12672153/
3. Perilla frutescens – (L.)Britton. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Perilla+frutescens
4. Pachnotka bazyliowata. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pachnotka_bazyliowata
5. Perilla frutescens. https://en.wikipedia.org/wiki/Perilla_frutescens
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas