Owoce palmy sabałowej
Palma sabałowa (łac. Serenoa repens, ang. saw palmetto) pozytywnie wpływa na jakość życia mężczyzn dotkniętych łagodnym przerostem prostaty. Korzyści z jej stosowania mogą odnieść także kobiety, u których wydzielanie hormonów androgennych jest zbyt wysokie (hiperandrogenizm). Palma sabałowa pomaga zredukować u nich takie objawy jak nadmierne owłosienie na twarzy, trądzik, nieregularny cykl menstruacyjny, łysienie, czy obniżony ton głosu.
Palma sabałowa jest rośliną o długiej historii zastosowania. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna, a jeden ze stanów USA nosi jej ilustrację w swoim godle i fladze – jest to Floryda. Roślina ta miała duże znaczenie dla rdzennych Indian z tamtego obszaru, którzy wykorzystywali jej owoce jako pożywienie i składnik medycyny tradycyjnej, a włókna z pnia, korzeni i liści jako budulec. Bardzo szybko odkryli oni, że świeże lub suszone owoce palmy pomagają mężczyznom w problemach z prostatą i układem moczowym, poprawiają płodność i wzmacniają organizm. Stosowały je również kobiety o bolesnej lub nieregularnej miesiączce oraz te, które nie mogły zajść w ciążę. Owoce palmy sabałowej stanowiły również pokarm – jedzone były na świeżo i przerabiane na olej i sok, a po wysuszeniu na mąkę [1, 2].
Osadnicy europejscy szybko nauczyli się od Indian wykorzystywać owoce palmy sabałowej i sprowadzili je w wieku XIX do Europy, gdzie zrobiły furorę wśród lekarzy urologów. Z czasem zaobserwowano, że owoce te nie tylko wpływają pozytywnie na układ moczowo-płciowy, ale wykazują też działanie tonizujące, sedatywne i wykrztuśne [2].
W pierwszej połowie XX wieku owoce palmy sabałowej znalazły się w Amerykańskiej Farmakopei, ale po drugiej wojnie światowej trochę o nich zapomniano. Pozostały jednak popularne w Europie aż do dziś, szczególnie w Niemczech, gdzie większość pacjentów z łagodnym przerostem prostaty traktuje się najpierw ekstraktem z palmy sabałowej, a dopiero później lekami, jeśli jest taka konieczność [2].
Mechanizm działania palmy sabałowej polega na tym, że jej związki aktywne hamują aktywność 5α-reduktazy steroidowej – enzymu odpowiadającego za konwersję testosteronu w DHT – dihydrotestosteron, który przyczynia się do rozrostu prostaty. Zmniejszenie jego produkcji hamuje ten proces i prowadzi do poprawy funkcjonowania pacjentów z BPH [1].
DZIAŁANIE
- Pozytywny wpływ na funkcjonowanie mężczyzn z przerostem prostaty
Palma sabałowa może poprawić komfort życia pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (BPH – benign prostatic hyperplasia), ale wyniki badań dotyczących skuteczności suplementacji tej rośliny w BPH są różne. Część badań pokazuje, że palma sabałowa redukuje takie objawy BPH jak częste oddawanie moczu, problem z oddawaniem i utrzymaniem moczu oraz potrzeba oddawania moczu nocą. Zgodnie z metaanalizą z 2003 roku, która objęła 21 randomizowanych prób klinicznych, palma sabałowa obniżyła częstość nocnych wizyt w toalecie o 25% w 12 badaniach oraz istotnie zmniejszyła ogólne objawy BPH w 13 badaniach. W 2 próbach udowodniono, że terapia palmą sabałową jest równie skuteczna co terapia finasterydem, jednym z klasycznych leków dedykowanych BPH [3].
Są jednak też takie, które nie potwierdzają korzystnego działania palmy sabałowej w BPH. Autorzy metaanalizy z 2009 r. wnioskują, że palma sabałowa nie wpływa na objawy BPH i że jej działanie w tym obszarze nie różni się znacząco od placebo. W tym przypadku metaanaliza objęła 30 randomizowanych prób klinicznych [4].
Podsumowując, zdania są podzielone, co oznacza, że roślina ta w jednym przypadku może zadziałać, a w innym nie zadziałać. Posiada jednak ogromną, bezdyskusyjną zaletę – nie powoduje żadnych efektów ubocznych w układzie hormonalnym i nie obniża libido, w przeciwieństwie do syntetycznych leków dedykowanych BPH.
- Hamujący wpływ na łysienie
Palma sabałowa stała się naturalnym środkiem na hamowanie łysienia androgenowego, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. DHT to hormon odpowiedzialny za ten problem, a więc zmniejszenie jego poziomu, dzięki stosowaniu palmy sabałowej, pomaga ograniczyć wypadanie włosów i przyczynia się do ich zagęszczenia. Zjawisko to zostało potwierdzone próbą kliniczną w 2002 roku [5, 6].
- Wpływ antyandrogenny u kobiet
W związku z tym, że składniki czynne palmy sabałowej wykazują działanie antyandrogenne, warto rozważyć stosowanie tej rośliny u kobiet z hiperandrogenizmem. Obecnie nie ma badań na ten temat, ale użytkowniczki palmy sabałowej donoszą o jej pozytywnym działaniu, polegającym na redukcji takich objawów, jak nadmierne owłosienie twarzy, rozwijanie się cech męskich w wyglądzie zewnętrznym, nieregularny cykl menstruacyjny i wahania libido.
Owoce czy kapsułki – co wybrać?
Kapsułki to z pewnością najwygodniejsza forma stosowania, która ułatwia regularne przyjmowanie suplementu. Ekstrakt zawarty w kapsułkach daje nam pewność, że codziennie dostarczamy tę samą ilość aktywnych substancji.
Suszone owoce palmy wymagają nieco więcej zachodu, ale stanowią korzystny wybór pod kątem ceny. Całe owoce są ponadto bardzo trwałe. Dobrze jest potraktować je gorącą wodą, co zabiera trochę czasu, ale też pozwala na wydobycie szerszego spektrum związków aktywnych, które w wyniku temperatury przechodzą do naparu. Jest to opcja dla tych, którzy mają czas na przetwarzanie surowca i chcą poznać smak owoców palmy sabałowej.
SKŁAD
Owoce palmy sabałowej całe lub mielone (Serenoa repens) 100%. Najwyższa jakość!
SPOSÓB UŻYCIA
Palma sabałowa – owoc cały:
1 łyżeczkę owoców zalać gorącą wodą. Po ostudzeniu wypić napar i zjeść namoczone owoce. Stosować 2 razy dziennie.
Palma sabałowa – owoc cięty:
1 łyżkę owoców gotować 15 minut w 2 szklankach wody. Wypijać 2 razy dziennie po szklance odwaru.
Palma sabałowa – owoc mielony:
Pół łyżeczki mielonych owoców zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2 razy dziennie.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników produktu.
Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, karmiących piersią ani kobiet, które są lub były zagrożone wystąpieniem nowotworów związanych z gospodarką hormonalną.
Działania niepożądane:
Palma sabałowa może obniżać wchłanianie żelaza.
Ból brzucha lub głowy pojawia się rzadko.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Botaniczna nazwa palmy sabałowej to Bocznia piłkowana. Jest niewysokim drzewem lub krzewem i osiąga od 2 do 3 m wysokości. Występuje naturalnie na południu Stanów Zjednoczonych, na Antylach, na Kubie i wyspach Bahama, w Europie południowej i Afryce Północnej. Rośnie zwykle na otwartych terenach i w pełnym słońcu. Tworzy bujny pióropusz liści na szczycie krótkiego pnia. Liście są duże i mają wachlarzowaty kształt. Składają się z długich, wąskich odcinków, które wyrastają promieniście z nasady. Ogonki liściowe pokryte są kolcami. Kwiaty są bardzo drobne, kremowo-białe, gęsto zebrane w kotkowate kwiatostany. Owoce przypominają kształtem owoce dzikiej róży. Na początku są zielone, a w miarę dojrzewania ciemnieją i stają się brunatne lub czarne.
BIBLIOGRAFIA
1. Palma sabałowa – czy warto zastosować w andrologii? http://www.postepyandrologii.pl
2. Historical Use of Saw Palmetto. http://www.aphioshwc.com
3. Saw Palmetto for Prostate Disorders. https://www.aafp.org
4. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial to Determine the Effectiveness of Botanically Derived Inhibitors of 5AR in the Treatment of Androgenetic Alopecia. https://www.naturinstitut.info
6. https://www.healthline.com
7. https://www.termedia.pl
8. https://en.wikipedia.org
9. https://pfaf.org