• Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Palma sabałowa
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Serenoa repens

Palma sabałowa

Jej owoce to tradycyjny, indiański środek stosowany na problemy z prostatą.

  • ; 1
  • ; 1
  • ; 1
  • ; 1
  • ; 1
  • ; 1
 • W magazynie: 416 sztuk
  21,97
  W magazynie: 416 sztuk
  21,97
  W magazynie: 41 sztuk
  87,89
  W magazynie: 199 sztuk
  22,90
  W magazynie: 41 sztuk
  91,59
  W magazynie: 56 sztuk
  19,88
  W magazynie: 23 sztuk
  79,50
  Dodaj
  do ulubionych
 • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

 • Koszt przesyłki już od 13 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Owoce palmy sabałowej

Palma sabałowa (łac. Serenoa repens, ang. saw palmetto) pozytywnie wpływa na jakość życia mężczyzn dotkniętych łagodnym przerostem prostaty. Korzyści z jej stosowania mogą odnieść także kobiety, u których wydzielanie hormonów androgennych jest zbyt wysokie (hiperandrogenizm). Palma sabałowa pomaga zredukować u nich takie objawy jak nadmierne owłosienie na twarzy, trądzik, nieregularny cykl menstruacyjny, łysienie, czy obniżony ton głosu.

Palma sabałowa jest rośliną o długiej historii zastosowania. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna, a jeden ze stanów USA nosi jej ilustrację w swoim godle i fladze – jest to Floryda. Roślina ta miała duże znaczenie dla rdzennych Indian z tamtego obszaru, którzy wykorzystywali jej owoce jako pożywienie i składnik medycyny tradycyjnej, a włókna z pnia, korzeni i liści jako budulec. Bardzo szybko odkryli oni, że świeże lub suszone owoce palmy pomagają mężczyznom w problemach z prostatą i układem moczowym, poprawiają płodność i wzmacniają organizm. Stosowały je również kobiety o bolesnej lub nieregularnej miesiączce oraz te, które nie mogły zajść w ciążę. Owoce palmy sabałowej stanowiły również pokarm – jedzone były na świeżo i przerabiane na olej i sok, a po wysuszeniu na mąkę [1, 2].

Osadnicy europejscy szybko nauczyli się od Indian wykorzystywać owoce palmy sabałowej i sprowadzili je w wieku XIX do Europy, gdzie zrobiły furorę wśród lekarzy urologów. Z czasem zaobserwowano, że owoce te nie tylko wpływają pozytywnie na układ moczowo-płciowy, ale wykazują też działanie tonizujące, sedatywne i wykrztuśne [2].

W pierwszej połowie XX wieku owoce palmy sabałowej znalazły się w Amerykańskiej Farmakopei, ale po drugiej wojnie światowej trochę o nich zapomniano. Pozostały jednak popularne w Europie aż do dziś, szczególnie w Niemczech, gdzie większość pacjentów z łagodnym przerostem prostaty traktuje się najpierw ekstraktem z palmy sabałowej, a dopiero później lekami, jeśli jest taka konieczność [2].

Mechanizm działania palmy sabałowej polega na tym, że jej związki aktywne hamują aktywność 5α-reduktazy steroidowej – enzymu odpowiadającego za konwersję testosteronu w DHT – dihydrotestosteron, który przyczynia się do rozrostu prostaty. Zmniejszenie jego produkcji hamuje ten proces i prowadzi do poprawy funkcjonowania pacjentów z BPH [1].


DZIAŁANIE

 • Pozytywny wpływ na funkcjonowanie mężczyzn z przerostem prostaty

Palma sabałowa może poprawić komfort życia pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (BPH – benign prostatic hyperplasia), ale wyniki badań dotyczących skuteczności suplementacji tej rośliny w BPH są różne. Część badań pokazuje, że palma sabałowa redukuje takie objawy BPH jak częste oddawanie moczu, problem z oddawaniem i utrzymaniem moczu oraz potrzeba oddawania moczu nocą. Zgodnie z metaanalizą z 2003 roku, która objęła 21 randomizowanych prób klinicznych, palma sabałowa obniżyła częstość nocnych wizyt w toalecie o 25% w 12 badaniach oraz istotnie zmniejszyła ogólne objawy BPH w 13 badaniach. W 2 próbach udowodniono, że terapia palmą sabałową jest równie skuteczna co terapia finasterydem, jednym z klasycznych leków dedykowanych BPH [3].

Są jednak też takie, które nie potwierdzają korzystnego działania palmy sabałowej w BPH. Autorzy metaanalizy z 2009 r. wnioskują, że palma sabałowa nie wpływa na objawy BPH i że jej działanie w tym obszarze nie różni się znacząco od placebo. W tym przypadku metaanaliza objęła 30 randomizowanych prób klinicznych [4].

Podsumowując, zdania są podzielone, co oznacza, że roślina ta w jednym przypadku może zadziałać, a w innym nie zadziałać. Posiada jednak ogromną, bezdyskusyjną zaletę – nie powoduje żadnych efektów ubocznych w układzie hormonalnym i nie obniża libido, w przeciwieństwie do syntetycznych leków dedykowanych BPH.

 • Hamujący wpływ na łysienie

Palma sabałowa stała się naturalnym środkiem na hamowanie łysienia androgenowego, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. DHT to hormon odpowiedzialny za ten problem, a więc zmniejszenie jego poziomu, dzięki stosowaniu palmy sabałowej, pomaga ograniczyć wypadanie włosów i przyczynia się do ich zagęszczenia. Zjawisko to zostało potwierdzone próbą kliniczną w 2002 roku [5, 6].

 • Wpływ antyandrogenny u kobiet

W związku z tym, że składniki czynne palmy sabałowej wykazują działanie antyandrogenne, warto rozważyć stosowanie tej rośliny u kobiet z hiperandrogenizmem. Obecnie nie ma badań na ten temat, ale użytkowniczki palmy sabałowej donoszą o jej pozytywnym działaniu, polegającym na redukcji takich objawów, jak nadmierne owłosienie twarzy, rozwijanie się cech męskich w wyglądzie zewnętrznym, nieregularny cykl menstruacyjny i wahania libido.


Owoce czy kapsułki – co wybrać?

Kapsułki to z pewnością najwygodniejsza forma stosowania, która ułatwia regularne przyjmowanie suplementu. Ekstrakt zawarty w kapsułkach daje nam pewność, że codziennie dostarczamy tę samą ilość aktywnych substancji.

Suszone owoce palmy wymagają nieco więcej zachodu, ale stanowią korzystny wybór pod kątem ceny. Całe owoce są ponadto bardzo trwałe. Dobrze jest potraktować je gorącą wodą, co zabiera trochę czasu, ale też pozwala na wydobycie szerszego spektrum związków aktywnych, które w wyniku temperatury przechodzą do naparu. Jest to opcja dla tych, którzy mają czas na przetwarzanie surowca i chcą poznać smak owoców palmy sabałowej.


SKŁAD


Owoce palmy sabałowej całe lub mielone (Serenoa repens) 100%. Najwyższa jakość!


SPOSÓB UŻYCIA


Palma sabałowa – owoc cały:

1 łyżeczkę owoców zalać gorącą wodą. Po ostudzeniu wypić napar i zjeść namoczone owoce. Stosować 2 razy dziennie.


Palma sabałowa – owoc cięty:

1 łyżkę owoców gotować 15 minut w 2 szklankach wody. Wypijać 2 razy dziennie po szklance odwaru.


Palma sabałowa – owoc mielony:

Pół łyżeczki mielonych owoców zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2 razy dziennie.


PRZECIWWSKAZANIA


Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników produktu.

Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, karmiących piersią ani kobiet, które są lub były zagrożone wystąpieniem nowotworów związanych z gospodarką hormonalną.

Działania niepożądane:

Palma sabałowa może obniżać wchłanianie żelaza.
Ból brzucha lub głowy pojawia się rzadko.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Botaniczna nazwa palmy sabałowej to Bocznia piłkowana. Jest niewysokim drzewem lub krzewem i osiąga od 2 do 3 m wysokości. Występuje naturalnie na południu Stanów Zjednoczonych, na Antylach, na Kubie i wyspach Bahama, w Europie południowej i Afryce Północnej. Rośnie zwykle na otwartych terenach i w pełnym słońcu. Tworzy bujny pióropusz liści na szczycie krótkiego pnia. Liście są duże i mają wachlarzowaty kształt. Składają się z długich, wąskich odcinków, które wyrastają promieniście z nasady. Ogonki liściowe pokryte są kolcami. Kwiaty są bardzo drobne, kremowo-białe, gęsto zebrane w kotkowate kwiatostany. Owoce przypominają kształtem owoce dzikiej róży. Na początku są zielone, a w miarę dojrzewania ciemnieją i stają się brunatne lub czarne.


BIBLIOGRAFIA


1. Palma sabałowa – czy warto zastosować w andrologii? http://www.postepyandrologii.pl
2. Historical Use of Saw Palmetto. http://www.aphioshwc.com
3. Saw Palmetto for Prostate Disorders. https://www.aafp.org
4. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial to Determine the Effectiveness of Botanically Derived Inhibitors of 5AR in the Treatment of Androgenetic Alopecia. https://www.naturinstitut.info
6. https://www.healthline.com
7. https://www.termedia.pl
8. https://en.wikipedia.org
9. https://pfaf.orgCzęść rośliny: owoc
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Ameryka Północna
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Smak: gorzki
Zdrowie: Prawidłowa odporność, Prawidłowa potencja, Wsparcie prostaty, Drogi moczowe, Przeciwutleniacze, antyoksydanty
Zastosowanie: sporty siłowe, sporty wytrzymałościowe, przyspieszanie metabolizmu, wsparcie libido, dla cery tłustej, trądzik
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (4.75/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 26.02.2022

  włókna suche,czyste

 • Ocena: (5/5)

  Krzysztof F., W dniu: 09.11.2021

  Super

 • Ocena: (5/5)

  Marzena cjson, W dniu: 27.06.2020

  Konkretna i pelna informacja

 • Ocena: (5/5)

  Józef D., W dniu: 29.05.2020

  OK

 • Ocena: (5/5)

  Adam N., W dniu: 09.03.2020

  Produkt ok. Szybka dostawa. Na pewno odwiedzę sklep jeszcze nie raz.

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 09.03.2020

  Pierwsza próba-wypadło pomyślnie i pomogło. Polecam potrzebującym Men.

 • Ocena: (5/5)

  Marek W., W dniu: 16.12.2019

  Bardzo dobra jakość. Polecam.

 • Ocena: (5/5)

  Sebastian Z., W dniu: 13.12.2019

  Polecam.

 • Ocena: (5/5)

  Jakub C., W dniu: 09.12.2019

  wszystko ok

 • Ocena: (5/5)

  Klaudia M., W dniu: 27.10.2019

  Produkt dotarl jak zawsze nieuszkodzony i dobrej jakości

 • Ocena: (5/5)

  Dorota H., W dniu: 12.09.2019

  Kupiłam drugie opakowanie ale nie.moge nic powiedziec konkretnego nie mam czasu obserwowac swojego organizmu ale sa malutkie poprawy

 • Ocena: (1/5)

  iwona s., W dniu: 18.06.2019

  Nie polecam. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem '' nie powoduje żadnych efektów ubocznych w układzie hormonalnym i nie obniża libido, w przeciwieństwie do syntetycznych leków dedykowanych BPH.'' Spożyłam ''aż'' pół opakowania. Przez pierwszy tydzień cera się uspokoiła, wypadło max 10 włosów na dzień okres krótszy i prawie bezbolesny, libido wzwyż. Po tygodniu się zaczęło i trwa po dziś dzień, włosy wypadają garściami mimo, że przestałam czesać, trądzik i sebum wzmożone, okres wydłużył się do tygodnia i występują plamienia, libido zero. Przestraszona odstawiłam i wykonałam badania krwi na nieszczęsny DHT , podwyższony, tylko DHT . Trądzik androgenny występuje. Nie polecam przyjmować suplementów i łudzić się, że pomogą bo mogą zaszkodzić. Za to polecam się zbadać żeby wiedzieć w którym kierunku iść. POLECAM sklep i obsługę!!!

 • Ocena: (5/5)

  Krzysztof B., W dniu: 09.04.2019

  Dla mnie bomba. Na pewno wrócę po zapas!

 • Ocena: (5/5)

  Grzegorz P., W dniu: 09.02.2019

  Ciekawe działanie. Trochę empiryczne, ale skutecznie wpływa na krótkotrwałą potencje.

 • Ocena: (5/5)

  Piotr U., W dniu: 29.10.2018

  Nie mam zastrzeżeń.

 • Ocena: (5/5)

  Jacek.M, W dniu: 18.07.2018

  Działa suuper.!!

 • Ocena: (5/5)

  Adam S., W dniu: 13.07.2018

  Palma działa jak nalezy warto według mnie kupic całe owoce nie ciete (całe owoce wydaja sie byc mocniejsze w działaniu)

 • Ocena: (5/5)

  ania, W dniu: 23.03.2018

  palma sabałowa podnosi libido u kobiet Polecam...u mnie działa az za bardzo:-). Ponadto zniknął mi meszek z włosków na twarzy.

 • Ocena: (5/5)

  Wojciech K., W dniu: 27.01.2016

  dobry produkt

Polecane dla Ciebie

  Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

    OK