Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) świetnie sprawdzi się, gdy masz problemy z układem trawiennym. Wspomoże również organizm w okresie jesienno-zimowym, gdy odporność jest obniżona.
Według podań ludowych ziele to miało ściągać klątwy, a przyciągać pieniądze. Z uwagi na zawartość dużej ilości garbników używano go do garbowania skór.
Pięciornik w formie naparu miał uśmierzać trudności z oddychaniem wynikające ze skurczu oskrzeli oraz problemy żołądkowe. Zewnętrznie stosowano go w nasiadówkach oraz do płukania i odkażania jamy ustnej.
Pięciornik gęsi, oprócz garbników katechinowych (4-10%), charakteryzuje się wysokim poziomem witaminy C (nawet do 95 mg/100 g). Ziele suszone w niskich temperaturach powinno zachować większość tej witaminy. Na dobroczynne właściwości pięciornika składają się również flawonoidy (m. in. kwercetyna, mirycytyna, kemferol), saponiny, sterole i związki śluzowe.
Pięciornik gęsi – właściwości wewnętrzne:
Pięciornik gęsi – właściwości zewnętrzne:
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) – ziele 100%. Najwyższa jakość!
Pięciornik gęsi – herbata:
1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez 15 min. Wypijaj po pół szklanki naparu 3-4 razy dziennie.
Przy bolesnej menstruacji zmieszaj ziele srebrnika z kwiatem nagietka i rumiankiem w proporcjach 2:1:1. Łyżkę tak sporządzonej mieszanki zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem przez 10 min.
Nasiadówka:
Zagotuj 2 łyżki pięciornika w 500 ml wody, odstaw na 20 min. Stosuj w przypadku hemoroidów, a także świądu pochwy i odbytu.
Pięciornik gęsi – ziele mielone:
Pół łyżeczki mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Dobrze wymieszaj i wypij w całości. Stosuj 3-4 razy dziennie.
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina), gęsie ziele, srebrnik – pospolita bylina z rodziny różowatych (Rosaceae) o łodydze przekształconej w kłącze. Ludowa nazwa rośliny wiąże się ze srebrzystą barwą włosków porastających spodnią część nieparzystopierzastych liści. Srebrnik kwitnie od maja do września – pojawiają się wtedy osadzone na długich szypułkach złocistożółte, małe kwiatki o pięciu płatkach. To również okres, w którym pozyskuje się główny surowiec, jakim jest ziele, by później je wysuszyć w zacienionym miejscu. Wykorzystywany jest również mięsisty korzeń rośliny.
1. Pięciornik srebrny – Potentilla argentea L. w praktycznej fitoterapii. https://rozanski.li/1939/pieciornik-srebrny-potentilla-argentea-l-w-praktycznej-fitoterapii/
2. Chemical diversity of silverweed (Potentilla anserina L.) growing at the edges of arable fields. Plant Breeding And Seed Science. https://www.researchgate.net/publication/235927094_Chemical_diversity_of_silverweed_Potentilla_anserina_L_growing_at_the_edges_of_arable_fields_Plant_Breeding_And_Seed_Science
3. Pięciornik gęsi. http://podlaskiogrod.pl/Gatunki-roslin/Rozowate,59/Pieciornik-gesi,615
4. Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła. https://otorhinolaryngologypl.com/api/files/view/4905.pdf
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas