Pierwiosnek lekarski (Primula veris), lub też pierwiosnek wiosenny, wspomaga funkcjonowanie dróg oddechowych, działa wykrztuśnie i koi gardło.
Jest to roślina rodzima dla naszego kraju oraz niemal całej Europy. Występuje też na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym. Efektowne, żółte kwiatostany pierwiosnka pojawiają się w kwietniu i w maju. To właśnie one stanowią główny surowiec zielarski pozyskiwany z tej rośliny. Użyteczne są również liście i kłącza.
Pierwiosnek zawiera substancje aktywne zaliczane do saponin, salicylanów, glikozydów fenolowych i flawonoidów.
Znany był już w dalekiej przeszłości. Zgodnie z europejską medycyną tradycyjną, pierwiosnek miał pomagać w kaszlu i nieżycie dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu gardła, przeziębieniu, gorączce, reumatyzmie, a także w stanach niepokoju i bezsenności. Stosowano go w leczeniu gruźlicy, migreny, nadciśnienia.
Co ciekawe, pierwiosnek jest rośliną jadalną. Dawniej jego młode liście dodawano do sałatek i zup. W Rosji i Wielkiej Brytanii popularna była surówka z kwiatów pierwiosnka, sałaty i cykorii.
[1, 2]
Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis) – kwiaty 100%. Najwyższa jakość!
Pierwiosnek lekarski – herbata:
1 łyżkę kwiatów zalej dwoma szklankami wrzącej wody lub mleka. Przykryj i odstaw na 20 minut, przecedź. Dodaj miód wedle uznania. Taki napój wypij w ciągu dnia w kilku małych porcjach – np. po pół szklanki.
Pierwiosnek – nalewka:
Pół szklanki surowca na 350 ml wódki. Maceruj 2 tygodnie, przefiltruj. Stosuj po pół łyżeczki 4 – 6 razy dziennie.
Wino pierwiosnkowe:
Szklankę kwiatów pierwiosnka zalej butelką białego wina. Maceruj 2 tygodnie, następnie przefiltruj. Pij małymi porcjami w nieżycie dróg oddechowych lub spożyj 1 kieliszek wieczorem na dobry sen.
Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości lub alergii.
Należy uważać przy stosowaniu leków hipotensyjnych – pierwiosnek może nasilić ich działanie.
Pierwiosnek lekarski (Primula veris) należy do rodziny Primulaceae. Jego zasięg obejmuje prawie całą Europę i część Azji Zachodniej. Kwitnący pierwiosnek możemy spotkać w kwietniu i w maju na łąkach, przy drogach i torach, na skrajach lasów oraz na nadmorskich wydmach.
Roślina tworzy rozetę liściową przy ziemi, z której wyrasta nagi pęd zakończony u szczytu kwiatosanem. Liście są duże, mocno pomarszczone. Kwiaty jasnożółte, liczące po 5 płatków, wyrastają z wydłużonego kielicha kwiatowego. Zebrane są w kwiatostan zwany baldaszkiem. Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się torebki z nasionami.
1. Primula veris – L. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Primula+veris
2. Pierwiosnek lekarski. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwiosnek_lekarski
3. Pierwiosnek lekarski. https://www.umcs.pl/pl/pierwiosnek-lekarski,22754.htm
Kraj pochodzenia: | Polska |
---|---|
Krótki opis produktu: | Udrożnia drogi oddechowe, wspomaga odkrztuszanie wydzieliny płucnej, koi gardło, działa rozkurczowo. |
Nazwa łacińska: | Primula veris |