Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) to roślina o dużych, różowych kwiatach, często spotykana w przydomowych ogródkach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz cech ozdobnych posiada ona również ciekawe cechy prozdrowotne oraz kulinarne. W zielarstwie wykorzystuje się jej kwiaty, nasiona i korzenie. Nazwa piwonii pochodzi z mitologii greckiej od imienia boga zdrowia Peona. Zeus zamienił go w kwiat piwonii, aby uchronić go przed gniewem zazdrosnego Asklepiosa, boga medycyny.
Piwonia jest szczególnie lubiana przez Chińczyków, którzy nazywają ją królową kwiatów i wykorzystują w kuchni oraz w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej już od X wieku. Płatki kwiatów piwonii są popularnym składnikiem deserów, ciast i napojów, dodaje się je także do niektórych potraw regionalnych. Medycyna chińska traktuje kwiaty piwonii jako zioło, które oczyszcza i tonizuje krew oraz dba o zdrowie kobiecych organów rozrodczych.
PIWONIA LEKARSKA – DZIAŁANIE
Kwiaty piwonii nie posiadają udokumentowanego naukowo działania, jednak w medycynie ludowej stosowane były w wielu różnych dolegliwościach. Oto niektóre z przypuszczalnych właściwości:
- Kwiaty piwonii pozytywnie wpływają na żeński układ rozrodczy.
Kwiaty piwonii stosowano w celu uśmierzenia bólów menstruacyjnych i złagodzenia objawów PMS. Napary podawano kobietom w trakcie porodu, aby wzmocnić skurcze i zmniejszyć ból, a także kobietom cierpiącym na zanik miesiączki, aby wspomóc jej wywołanie.
- Usprawniają krążenie krwi i wzmacniają naczynia krwionośne.
- Wspierają funkcjonowanie osłabionych stawów.
- Poprawiają wygląd skóry – stosowane zewnętrznie wspomagają gojenie się popękanej skóry i rozstępów.
SKŁAD
Suszony kwiat piwonii lekarskiej 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Kraj pochodzenia:
Kwiat – Albania.
Pąki kwiatów – Chiny.
PIWONIA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Piwonia – herbata (kwiat):
Aby przygotować napar o cechach terapeutycznych, należy rozdrobnić kwiaty i zalać dużą szczyptę suszu jedną lub dwiema szklankami gorącej, ale nie wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 30 minut. Odcedzić i wypić w ciągu dnia w kilku małych porcjach. Taki napar można też wykorzystać zewnętrznie do przemywania skóry podrażnionej, popękanej i z wypryskami lub w postaci okładów na zmęczone oczy.
Inne:
Suszone kwiaty piwonii nie tylko ładnie wyglądają, ale też pięknie pachną. Można dodawać je do herbat i alkoholi.
PRZECIWWSKAZANIA
Spożywanie kwiatów piwonii jest niezalecane w ciąży – może wywołać skurcze macicy.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Piwonia lekarska jest byliną z rodziny piwoniowatych. Występuje w Europie południowej i środkowej oraz na terenie Azji w klimacie umiarkowanym. Jest popularną rośliną ozdobną. Można ją łatwo rozpoznać po okazałych kwiatach, które wydzielają przyjemny zapach. Kwiaty piwonii są intensywnie różowe lub czerwone. Ich kielich składa się z kilku szerokich, okrągłych płatków, a wewnątrz znajduje się pojedynczy słupek otoczony żółtymi pręcikami. Liście piwonii są dłoniastodzielne, złożone z eliptycznych odcinków. Owocami piwonii są mieszki. Piwonia kwitnie od maja do czerwca.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Piwonia kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.panacea.pl
2. http://rozanski.li
3. http://www.webmd.com
4. https://pl.wikipedia.org