Opinie klientów
-
Ocena: (5/5)
Mirosław K., W dniu: 16.03.2023
Super produkt , zrobiłem nalewkę fajny aromat i smak. polecam
Imbir plai (Zingiber cassumunar, Zingiber montanum) to roślina z rodziny imbirowatych, znana i stosowana szczególnie w Tajlandii, ponieważ tam głównie występuje. Spotkamy go także w Kambodży pod nazwą ponlei.
Lokalna ludność używa korzeni tej rośliny w swojej tradycyjnej medycynie i kuchni. Z imbiru plai powstaje olejek eteryczny stosowany w aromaterapii i masażu jako komponent przeciwbólowy i przeciwzapalny. Badania medycyny współczesnej odkryły, że imbir plai nie tylko ma zdolność do poprawiania odpowiedzi przeciwzapalnej, ale potrafi też zniszczyć szerokie spektrum niekorzystnych bakterii i grzybów, działając synergistycznie z antybiotykami [1].
Suszone, cięte kłącze imbiru plai to przede wszystkim tropikalna ciekawostka kulinarna i surowiec do sporządzania niesamowicie aromatycznej herbaty! Imbir ten jest nieco mniej ostry od klasycznego imbiru, ale za to dużo bardziej odświeżający i mentolowy w smaku. Jego aromat z kolei jest tak bogaty, że nie sposób dobrze go opisać – trzeba spróbować. Włóż plasterek korzenia do ust i pożuj chwilę, aby poczuć pełnię smaku i aromatu: dla mnie jest to intensywna mieszanka klasycznego imbiru, mentolu, cytrusów i korzenności, która długo pozostaje w ustach.
[1]
Kulinarnie i do herbaty.
Imbir plai – korzeń cięty (Zingiber cassumunar) 100%. Najwyższa jakość!
Herbata:
Kilka plasterków imbiru plai zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw do zaparzenia na kilka minut, a następnie delektuj się smakiem aromatycznej herbaty.
Kulinarnie:
Plasterki imbiru plai możesz dodać do zupy lub gotującego się ryżu.
Kąpiel:
Mocny wywar z imbiru plai wlej do wanny z gorącą wodą, aby uprzyjemnić sobie kąpiel.
Imbir plai mielony:
Sproszkowany imbir plai dodawaj do potraw, szczególnie azjatyckich. Wystarczy mała ilość, ponieważ posiada on bardzo wyrazisty zapach i smak. Możesz też zalać go gorącą wodą i wypić w postaci aromatycznej herbaty.
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Zingiber montanum występuje w Tajlandii, Birmie, Indiach i Bangladeszu. Tworzy dwa rodzaje pędów, oba wzniesione, pionowe i łuskowate. Z jednego odrastają duże, długie liście. Drugi jest nagi, ale na jego szczycie wyrasta kwiatostan. Kwiatostan ten jest bardzo charakterystyczny i wygląda jak czekoladowa szyszka, stąd jedna z nazw rośliny – „chocolate pine cone”. Na szyszce tej pojawiają się piękne, kremowo-białe kwiaty. Pod ziemią roślina tworzy kłącze o wyglądzie typowym dla imbirowatych.
1. Zingiber cassumunar. https://en.wikipedia.org/wiki/Zingiber_cassumunar
2. Zingiber montanum ‘Chocolate Pinecone’ ‘Plai Ginger’. https://gingerwoodnursery.com/product/zingiber-montanum-chocolate-pinecone-plai-ginger/
3. Plai, Banglai (Zingiber montanum, syn. Zingiber cassumunar). The Sprains & Pains Ginger
Kraj pochodzenia: | Tajlandia |
---|---|
Smak: | korzenny |
Zastosowanie: | do kąpieli, przyprawa |
Krótki opis produktu: | To gatunek imbiru o intensywnym, bogatym zapachu i smaku. Do potraw i do herbaty. |
Nazwa łacińska: | Zingiber cassumunar |
Ocena: (5/5)
Super produkt , zrobiłem nalewkę fajny aromat i smak. polecam