Pokrzywa – korzeń z kłączem
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to jedna z najlepszych roślin, jakie wspierają pracę układu moczowego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jej korzeń, podobnie jak liście, działa moczopędnie i pomaga wypłukać z organizmu zbędne produkty przemiany materii, co korzystnie wpływa na strukturę stawów i kondycję nerek. Ale co najważniejsze, korzeń pokrzywy to surowiec, który poprawia funkcjonowanie mężczyzn z powiększoną prostatą.
W Internecie panuje przekonanie, że korzeń pokrzywy podnosi poziom testosteronu, dlatego, że zawiera związki, które unieczynniają SGBH – globulinę wiążącą i dezaktywującą wolny testosteron. Jednak badania z udziałem mężczyzn nie potwierdziły tej tezy [1].
Pokrzywa to jedna z naszych najcenniejszych, lokalnych roślin zielarskich. W celach medycznych wykorzystywana była już w starożytności – opisywał ją w swoich dziełach Hipokrates. W średniowieczu natomiast wychwalała ją św. Hildegarda z Bingen. Pokrzywa miała wtedy także znaczenie magiczne. W kulturze Celtów związana była ze świętem beltane, obchodzonym w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Wierzono, że jeśli ktoś został pokłuty przez pokrzywę podczas beltane, wkrótce spotka go miłość.
KORZEŃ POKRZYWY – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Przynosi ulgę mężczyznom z przerostem prostaty: zmniejsza częstotliwość oddawania moczu i łagodzi związany z tym ból. Zmniejsza parcie na pęcherz i ogranicza konieczność wstawania do toalety w nocy [1, 2].
- Działa saluretycznie – wzmaga wydalanie przez nerki jonów sodu i potasu, dzięki czemu zapobiega odkładaniu się kamieni moczowych w nerkach i tkankach otaczających stawy [3].
- Stymuluje przemianę materii [4].
- Poprawia wygląd i kondycję włosów, skóry i paznokci [4].
KORZEŃ POKRZYWY – ZASTOSOWANIE
- problemy z oddawaniem moczu
- detoks
- obrzęki, zatrzymanie wody w organizmie
- słaba kondycja włosów i paznokci
- przetłuszczające się włosy
- cera trądzikowa i tłusta
SKŁAD
Pokrzywa zwyczajna – korzeń z kłączem 100%. Surowiec najwyższej jakości!
POKRZYWA KORZEŃ – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
UWAGA!
Aby odnieść zauważalne korzyści, pokrzywę należy stosować codziennie przez okres minimum 1 miesiąca.
Pokrzywa – herbata (cięty korzeń):
Odwar: 3 łyżki korzeni gotować przez 5 minut w 3 szklankach wody pod przykryciem. Wypijać 1 szklankę 3 razy dziennie.
Wyciągiem (mocnym odwarem) z korzenia pokrzywy można przemywać skórę i włosy lub dodawać go do domowych kosmetyków.
Nalewka z korzenia pokrzywy:
100 g korzenia pokrzywy umieścić w słoju i zalać 0,5 l spirytusu 70%. Dodać 5 łyżek miodu i wymieszać. Zakręcić słój i trzymać w zacienionym miejscu przez 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząsnąć. Następnie odcedzić i przelać do butelki. Stosować 3 razy dziennie po 1 łyżce rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na pokrzywę, ciąża, karmienie piersią.
Osoby z chorobami nerek powinny skonsultować stosowanie pokrzywy ze specjalistą ze względu na jej działanie moczopędne.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Do rodzaju pokrzyw należy ponad 50 gatunków. Są one rozprzestrzenione na całym świecie i występują w stanie dzikim. Ich rodziną są pokrzywowate. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) rośnie na żyznych glebach, w wilgotnych lasach i zaroślach. Dorasta zwykle do 1 m wysokości, chociaż zdarzają się rośliny osiągające prawie 3 m. Jej łodyga rzadko tworzy rozgałęzienia. Liście rosną na niej nakrzyżlegle. Mają kształt zmienny, zwykle lancetowaty, a ich brzegi są ząbkowane. Zarówno liście jak i łodyga pokryte są parzącymi włoskami. Kwiaty pokrzywy są drobne, zielone i tworzą małe, groniaste kwiatostany na szczytach pędów. Owocami pokrzywy są jednonasienne orzeszki, których jedna roślina może wytworzyć nawet 22 tysiące.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Pokrzywa korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://examine.com
2. Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. http://www.czytelniamedyczna.pl
4. http://luskiewnik.pl
5. http://www.webmd.com
6. https://pl.wikipedia.org
7. https://www.herbrally.com