Nasiona pokrzywy zwyczajnej (Fructus Urtica)
Pojawiają się na szczycie rośliny od lipca do listopada, po przekwitnieniu jej drobnych, niepozornych kwiatów. Tworzą małe, wiszące grona, a wielkością przypominają główki od szpilki, toteż na jednej pokrzywie może ich się znajdować około kilkanaście tysięcy. Owoce pokrzywy są znacznie mniej znane niż jej liście i korzenie, ale niemniej wartościowe. Ich najcenniejszą zaletą jest obecność oleju o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto je spożywać na surowo i dodawać do potraw.
Co ciekawe, te mało popularne obecnie nasiona były doskonale znane w starożytności. Grecki lekarz Dioskurides zalecał spożywane ich razem z winem w celu podniesienia aktywności seksualnej, zarówno męskiej jak i kobiecej.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Nasiona pokrzywy zawierają 30% tłuszczu, którego większość stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolowy należący do rodziny n-6 oraz alfa-linolenowy z rodziny n-3. W nasionach znajdują się także karotenoidy, witamina E, polisacharydy, śluzy oraz fitohormony.
- Nasiona pokrzywy wyróżniają się wysoką zawartością antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na komórki i tkanki chroniąc je przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki tlenowe. Nieliczne badania z wykorzystaniem nasion pokrzywy wskazują na ich ochronny wpływ na jelito grube i wątrobę.
- Fitoterapeuci zalecają spożywanie nasion pokrzywy, aby wesprzeć zdrowie i funkcjonowanie nerek. Nasiona te są również zaliczane do adaptogenów, czyli żywności bądź substancji, które wzmacniają odporność organizmu na stres i łagodzą napięcie z nim związane.
- Fitohormony obecne w nasionach pokrzywy pozytywnie wpływają na regulację gospodarki hormonalnej organizmu. Prawdopodobnie to z tego powodu spożywano je dawniej w celu podniesienia witalności, a także zwiększenia płodności i popędu seksualnego.
- Z nasion pokrzywy można zrobić domowe kosmetyki, które będą działały niezwykle odżywczo na skórę dzięki obecności dobrych tłuszczy i antyoksydantów. Poprawią nawilżenie skóry oraz jej elastyczność, złagodzą nieprzyjemne objawy alergii i pomogą zmniejszyć stany zapalne pojawiające się na skórze.
ZASTOSOWANIE
- osłabiona czynność nerek i nadnerczy
- chroniczne zmęczenie
- rozdrażnienie
- narażenie na stres
- obniżony popęd seksualny
- wysoka aktywność fizyczna
- intensywna praca umysłowa
- dolegliwości skórne: podrażnienia, wysypka, wypryski, zaczerwienienie, trądzik
SKŁAD
Nasiona pokrzywy zwyczajnej 100%. Surowiec najwyższej jakości!
NASIONA POKRZYWY – JAK STOSOWAĆ?
Kulinarnie:
Aby zrobić napar, jedną łyżeczkę nasion pokrzywy zalej wrzącą wodą, przykryj i parz przez 5 minut.
Jeśli nasiona chcesz dodać do sałatki, namocz je najpierw w gorącej wodzie lub przepłucz wrzątkiem.
Wyciąg olejowy:
Wystarczy rozdrobnić w młynku 1 część nasion, zalać je 5 częściami dobrego oleju i odstawić do naciągnięcia na dzień lub dwa. Należy go przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu i dodawać do zimnych potraw albo stosować w celu pielęgnacji skóry.
Peeling:
Zmielić 50 ml nasion, skropić je spirytusem i zalać ulubionym olejem roślinnym lub mieszaniną kilku z nich (np. oliwa z oliwek, masło shea, olej z awokado) w ilości 250 ml. Dodać kilka kropel naturalnych olejków zapachowych, a następnie przykryć i odstawić na 2 dni w chłodne miejsce. Następnie zmielić cukier i sól w dowolnej proporcji i przygotować objętość 500 ml. Dodać gotowy wyciąg olejowy, dokładnie wymieszać i przełożyć do czystego słoiczka. Peeling należy wykorzystać w ciągu miesiąca.
(przepisy na wyciąg i peeling pochodzą ze strony www.herbiness.com)
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Do rodzaju pokrzyw należy ponad 50 gatunków. Są one rozprzestrzenione na całym świecie i występują w stanie dzikim. Ich rodziną są pokrzywowate. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) rośnie na żyznych glebach, w wilgotnych lasach i zaroślach. Dorasta zwykle do 1 m wysokości, chociaż zdarzają się rośliny osiągające prawie 3 m. Jej łodyga rzadko tworzy rozgałęzienia. Liście rosną na niej nakrzyżlegle. Mają kształt zmienny, zwykle lancetowaty, a ich brzegi są ząbkowane. Zarówno liście jak i łodyga pokryte są parzącymi włoskami. Kwiaty pokrzywy są drobne, zielone i tworzą małe, groniaste kwiatostany na szczytach pędów. Owocami pokrzywy są jednonasienne orzeszki, których jedna roślina może wytworzyć nawet 22 tysiące.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Pokrzywa nasiona dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. Nettle Seed as Adrenal Trophorestorative & Adaptogen. http://bearmedicineherbals.com
2. https://whisperingearth.co.uk
3. Effects of Urtica dioica L. seed on lipid peroxidation, antioxidants and liver pathology in aflatoxin-induced tissue injury in rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. The effect of stinging nettle (Urtica dioica) seed oil on experimental colitis in rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. https://whisperingearth.co.uk
6. https://www.hindawi.com
7. http://1000roslin.pl
8. http://www.herbiness.com
9. https://pl.wikipedia.org