Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit) jest źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki, która wspaniale wpływa na stan skóry i włosów, a także kości, stawów, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. W polskiej medycynie ludowej poziewnik stosowany był głównie w przypadku uporczywego kaszlu, gruźlicy, zapalenia płuc i oskrzeli. Korzystano także z jego wpływu uspokajającego przy problemach z zasypianiem. Napary z poziewnika stanowiły środek przeciwbólowy używany w migrenach i łagodziły objawy reumatyzmu. Antyseptyczne działanie ziela wykorzystywano w przypadku zakażeń układu pokarmowego.
Właściwości prozdrowotne:
Krzemionka obecna w zielu poziewnika stanowi materiał budulcowy wielu tkanek, takich jak skóra, błony śluzowe, ściany naczyń krwionośnych, tkanka łączna i tkanka płucna, dlatego pozytywnie wpływa na ich kondycję. Uelastycznia skórę i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju. Dba o prawidłową strukturę stawów i kości. Wchodzi także w skład czerwonych krwinek i trzustki. Co ważne, krzemionka poziewnika jest rozpuszczalna w wodzie i dobrze się wchłania w przewodzie pokarmowym.
[1, 2, 4]
Poziewnik szorstki – ziele 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Związki czynne obecne w zielu to krzemionka, irydoidy, flawonoidy, terpenoidy, kwasy fenolowe i saponiny.
Poziewnik – herbata (ziele cięte):
1 łyżkę suchego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć 15 minut. Spożywać 2 szklanki dziennie.
Nalewka:
Proporcje 1:5. Alkohol 40-70%. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka). Po rozcieńczeniu w wodzie można zastosować do przemywania skóry.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek – poziewnik jest trujący.
Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować poziewnika. Nie należy go również podawać dzieciom.
Nie stosować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości.
Poziewnik szorstki należy do rodziny jasnotowatych. Występuje w całej Europie i w Azji północnej oraz północno-wschodniej. W Polsce jest pospolity. Lubi gleby wilgotne i zasobne w azot. Można go spotkać na wrzosowiskach i w widnych lasach, a także na polach uprawnych, gdzie rozprzestrzenia się jako chwast. Cała roślina jest trująca i może powodować paraliż.
Łodyga poziewnika osiąga do 1 m wysokości, jest czterokanciasta i pokryta kłującymi włoskami. Liście mają wydłużony, lancetowaty kształt i karbowane brzegi. W kątach liści pojawiają się kwiaty, które zebrane są w kwiatostan nazywany nibyokółkiem. Korona kwiatowa wyrasta z kolczastego kielicha, jest dwuwargowa i może być biała, czerwona, fioletowa lub żółto-fioletowa. Owocem poziewnika jest 4-częściowa rozłupka.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Poziewnik ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://rozanski.li
2. http://www.herbiness.com
3. http://pfaf.org
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas