Liść poziomki (Folium Fragariae) korzystnie wpływa na układ pokarmowy i działa ściągająco na ściany jelit. Zwiększa wydalanie moczu i potu oraz wspiera funkcjonowanie nerek, pęcherza i dróg moczowych. Zawiera wysokie ilości antyoksydantów i dba o prawidłowe krążenie. Surowiec ten był niegdyś znacznie bardziej popularny niż obecnie, a każda część poziomki znajdywała zastosowanie w lecznictwie ludowym. Bogate w taniny liście stosowano przede wszystkim w przypadku biegunek i nieżytu żołądka lub jelit. Wino na bazie liści wypijano w infekcjach i stanach zapalnych układu moczowego, papką z liści okładano hemoroidy, a naparami płukano bolące gardło.
Właściwości prozdrowotne [1, 2]:
W formie naparu lub wyciągu na alkoholu wewnętrznie oraz zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, przemywania narządów płciowych i odbytu oraz do okładów na zaczerwienione i zmęczone oczy.
Liść poziomki 100%. Surowiec najwyższej jakości.
Substancje bioaktywne zawarte w liściach poziomki to przede wszystkim taniny i garbniki, a także flawonoidy, proantocyjany, witamina C i kwasy fenolowe.
Napar:
1-2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzącej wody, parzyć 10-15 minut pod przykryciem. Spożywać 3-4 razy dziennie. Do zastosowania zewnętrznego przygotować większą ilość, wystudzić i przechowywać w lodówce.
Wino ziołowe:
Proporcje 1:5. Na winie wytrawnym. Przed zalaniem liście poziomki skropić spirytusem. Macerować 1 miesiąc, na koniec przefiltrować. Spożywać 1 mały kieliszek dziennie przez 2 tygodnie, powtarzać raz na 4 miesiące.
Napary z liśćmi poziomki, korą czeremchy, zielem glistnika, znamionami kukurydzy przynoszą ulgę w przypadku powiększonej prostaty.
Połączenie liści poziomki liśćmi borówki, liśćmi mącznicy i liśćmi brzozy doskonale wpłynie na zdrowie całego układu moczowego.
Alergia na poziomki lub truskawki.
Poziomka pospolita (Fragaria vesca) należy do rodziny różowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie, Ameryce Północnej oraz w klimacie umiarkowanym na obszarze Azji. Nigdzie nie uprawia się jej na szeroką skalę, istnieje tylko kilka małych plantacji znajdujących się w Europie. Poziomkę możemy spotkać w lasach albo na ich skraju, na łąkach, przy drogach i torach kolejowych oraz nad brzegami wód. Lubi rosnąć w miejscach dobrze nasłonecznionych i na żyznych, wilgotnych glebach.
Poziomka dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy nadziemne rozłogi, podobnie jak truskawka. Składa się z liści odziomkowych, które wyrastają bezpośrednio z korzeni lub rozłogów na długich ogonkach, oraz z łodygi zwieńczonej kwiatami. Liście poziomki tworzą trzy mniejsze, delikatnie owłosione listki o ząbkowanych brzegach. Ich powierzchnia jest ciemnozielona, a spód nieco jaśniejszy. Kwiaty poziomki są białe i złożone z pięciu okrągłych płatków. Wyrasta ich na łodydze od 3 do 10 sztuk. Poziomka rodzi tzw. owoce pozorne, podobnie jak truskawka czy dzika róża. Są podobne do truskawek, lecz bardzo małe. Pochodzące z nich nasiona mogą być rozsiewane przez ludzi lub zwierzęta.
1. http://rozanski.li
2. https://www.herbal-supplement-resource.com
3. https://pl.wikipedia.org
4. https://en.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas