Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) zawiera śluzy, które pęcznieją w kontakcie z wodą, a następnie powlekają błony śluzowe narządów wewnętrznych i skórę, przynosząc ulgę w przypadku podrażnień, owrzodzeń i stanów zapalnych. Doskonale działają na gardło i dolne drogi oddechowe, a także na ścianę żołądka i jelit. Zaliczane są do błonnika rozpuszczalnego, w związku z czym pozytywnie wpływają na regulację wypróżnień, a także na prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi.
Prawoślaz od setek lat stosowany jest w medycynie tradycyjnej. Wspominali o nim Hipokrates i Dioskurides w czasach starożytnych, jako o zielu łagodzącym objawy astmy i bóle zębów oraz znajdującym zastosowanie zewnętrzne po ukąszeniach owadów oraz w oparzeniach i podrażnieniach skóry. W medycynie ludowej Polski prawoślaz nazywany był ślazem leśnym lub polnym, malwą prawdziwą albo zygmarkiem lekarskim. Stosowano go przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, a także w przypadku wrzodów żołądka i jelit, niestrawności i biegunki. Prawoślaz był dawniej nie tylko lekiem, ale także pożywieniem dla starożytnych Egipcjan, Syryjczyków i Chińczyków. Jadano jego korzeń oraz młode liście.
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2, 3, 4]
Prawoślaz lekarski – korzeń 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Prawoślaz korzeń cięty – zimny wyciąg:
2-3 łyżki korzenia zalać 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Odstawić na 6-8 godzin do napęcznienia. Na koniec wymieszać i przecedzić. Wypijać 1-2 szklanki dziennie małymi porcjami.
Wyciąg można zastosować zewnętrznie: do przemywania skóry w przypadku oparzeń, wyprysków, trądziku, podrażnień; do nasiadówek i lewatyw przy podrażnieniach i stanach zapalnych oraz w postaci okładów na trudno gojące się rany i oczy dotknięte stanem zapalnym.
Prawoślaz – korzeń mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej szklanką chłodnej wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut, po czym wypij razem z proszkiem.
Uczulenie na roślinę. Prawoślaz jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących.
Prawoślaz może delikatnie obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy powinni zachować ostrożność podczas jego stosowania.
Prawoślaz lekarski należy do rodziny ślazowatych. Naturalnym obszarem jego występowania jest region Morza Śródziemnego. Z czasem rozprzestrzenił się w zachodniej Europie, w zachodniej Azji i w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. W Polsce rośnie dziko na niżu lub występuje w uprawie. Lubi gleby zasolone.
Mięsista łodyga prawoślazu osiąga 1-1,5 m wysokości i pokryta jest miękkimi włoskami. Liście mają kształt sercowaty lub jajowaty z trzema lub pięcioma klapami, a ich brzegi są ząbkowane lub karbowane. Powierzchnia i spód liści oraz ich ogonki są owłosione. Kwiaty prawoślazu są białe lub bladoróżowe i pojawiają się na szczycie łodygi. Składają się z pięciu płatków. Wewnątrz nich znajduje się różowy słupek pokryty fioletowymi pręcikami. Owocem prawoślazu jest rozłupnia uwalniająca spłaszczone, bordowe nasionka. Cała roślina, a szczególnie korzeń, wypełniona jest śluzem.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Prawoślaz korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
1. http://www.umm.edu
2. https://www.mdidea.com
3. http://rozanski.li
4. http://www.panacea.pl
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas