Prawoślaz – korzeń
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) zawiera śluzy, które pęcznieją w kontakcie z wodą, a następnie powlekają błony śluzowe narządów wewnętrznych i skórę, przynosząc ulgę w przypadku podrażnień, owrzodzeń i stanów zapalnych. Doskonale działają na gardło i dolne drogi oddechowe, a także na ścianę żołądka i jelit. Zaliczane są do błonnika rozpuszczalnego, w związku z czym pozytywnie wpływają na regulację wypróżnień, a także na prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi.
Prawoślaz od setek lat stosowany jest w medycynie tradycyjnej. Wspominali o nim Hipokrates i Dioskurides w czasach starożytnych, jako o zielu łagodzącym objawy astmy i bóle zębów oraz znajdującym zastosowanie zewnętrzne po ukąszeniach owadów oraz w oparzeniach i podrażnieniach skóry. W medycynie ludowej Polski prawoślaz nazywany był ślazem leśnym lub polnym, malwą prawdziwą albo zygmarkiem lekarskim. Stosowano go przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, a także w przypadku wrzodów żołądka i jelit, niestrawności i biegunki. Prawoślaz był dawniej nie tylko lekiem, ale także pożywieniem dla starożytnych Egipcjan, Syryjczyków i Chińczyków. Jadano jego korzeń oraz młode liście.
PRAWOŚLAZ – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Śluzy zawarte w prawoślazie pozytywnie wpływają na płuca, oskrzela oraz górne i dolne drogi oddechowe. Powlekają i nawilżają drogi oddechowe. Rozcieńczają flegmę zalegającą w płucach i oskrzelach i pomagają ją usuwać. Hamują suchy, uciążliwy kaszel oraz łagodzą podrażnienia gardła.
- Korzystnie działają również w przewodzie pokarmowym – osłaniają błonę śluzową żołądka i jelit, łagodzą jej podrażnienia oraz owrzodzenia. Obniżają ponadto kwasowość w żołądku.
- Śluzy to długołańcuchowe cząsteczki polisacharydowe połączone z kwasami uronowymi i białkami. Nie są one trawione w przewodzie pokarmowym, ale wzmagają ruchy jelit i pomagają uregulować wypróżnienia, dlatego zaliczane są do błonnika rozpuszczalnego. Ponadto wpływają korzystnie na rozwój zdrowej mikroflory jelitowej.
- Śluzy pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, jako że zmniejszają ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo hamują apetyt, dlatego stanowią wartościowy dodatek do diety osób otyłych i z nadwagą.
- Śluzy zastosowane zewnętrznie korzystnie wpływają na stan skóry, nawilżają ją i zmiękczają. Zmniejszają zaczerwienienie i swędzenie, przynoszą ulgę w oparzeniach, przyspieszają gojenie się drobnych ran. Łagodzą podrażnione oczy i pielęgnują delikatną skórę miejsc intymnych. Poprawiają kondycję włosów.
[1, 2, 3, 4]
PRAWOŚLAZ – ZASTOSOWANIE
- kaszel, podrażnione drogi oddechowe
- podrażniony żołądek i błona śluzowa jelit
- zaparcia
- zewnętrznie w postaci okładów na oczy i skórę, do płukania włosów, do pielęgnacji miejsc intymnych
SKŁAD
Prawoślaz lekarski – korzeń 100%. Surowiec najwyższej jakości!
DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Prawoślaz korzeń cięty – zimny wyciąg:
2-3 łyżki korzenia zalać 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Odstawić na 6-8 godzin do napęcznienia. Na koniec wymieszać i przecedzić. Wypijać 1-2 szklanki dziennie małymi porcjami.
Wyciąg można zastosować zewnętrznie: do przemywania skóry w przypadku oparzeń, wyprysków, trądziku, podrażnień; do nasiadówek i lewatyw przy podrażnieniach i stanach zapalnych oraz w postaci okładów na trudno gojące się rany i oczy dotknięte stanem zapalnym.
Prawoślaz – korzeń mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej szklanką chłodnej wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut, po czym wypij razem z proszkiem.
PRZECIWWSKAZANIA
Uczulenie na roślinę. Prawoślaz jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących.
Prawoślaz może delikatnie obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy powinni zachować ostrożność podczas jego stosowania.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Prawoślaz lekarski należy do rodziny ślazowatych. Naturalnym obszarem jego występowania jest region Morza Śródziemnego. Z czasem rozprzestrzenił się w zachodniej Europie, w zachodniej Azji i w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. W Polsce rośnie dziko na niżu lub występuje w uprawie. Lubi gleby zasolone.
Mięsista łodyga prawoślazu osiąga 1-1,5 m wysokości i pokryta jest miękkimi włoskami. Liście mają kształt sercowaty lub jajowaty z trzema lub pięcioma klapami, a ich brzegi są ząbkowane lub karbowane. Powierzchnia i spód liści oraz ich ogonki są owłosione. Kwiaty prawoślazu są białe lub bladoróżowe i pojawiają się na szczycie łodygi. Składają się z pięciu płatków. Wewnątrz nich znajduje się różowy słupek pokryty fioletowymi pręcikami. Owocem prawoślazu jest rozłupnia uwalniająca spłaszczone, bordowe nasionka. Cała roślina, a szczególnie korzeń, wypełniona jest śluzem.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Prawoślaz korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.umm.edu
2. https://www.mdidea.com
3. http://rozanski.li
4. http://www.panacea.pl
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://pl.wikipedia.org
***