Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) przynosi ulgę w kaszlu i uśmierza podrażnienia w śluzówce dróg oddechowych, żołądka i jelit. Cała roślina obfituje w substancje śluzowe, które chłoną wodę i po napęcznieniu działają osłaniająco na skórę i błony śluzowe. Funkcjonują one także jako błonnik rozpuszczalny, regulując rytm wypróżnień. Fantastycznie pielęgnują i nawilżają podrażnioną skórę, a także sprzyjają gojeniu się ran.
Historia zastosowania prawoślazu sięga czasów starożytnych. Już wtedy greccy lekarze zalecali tę roślinę przy problemach z układem oddechowym oraz w postaci opatrunku na rany, oparzenia i ukąszenia. Zarówno Tradycyjna Medycyna Chińska jak i europejska medycyna ludowa wykorzystywały prawoślaz w przypadku kaszlu i bólu gardła oraz do uśmierzania wszelkich podrażnień skóry i błon śluzowych.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Ziele prawoślazu działa wykrztuśnie, łagodzi podrażnione kaszlem drogi oddechowe i wspomaga usuwanie wydzieliny z płuc.
- Wpływa ochronnie i łagodząco na błony śluzowe przewodu pokarmowego.
- Wzmaga perystaltykę jelit i sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory jelitowej.
- Pozytywnie wpływa na skórę, nawilża ją i koi podrażnienia.
[1]
ZASTOSOWANIE
- w celu złagodzenia kaszlu i podrażnionych dróg oddechowych
- w celu zmniejszenia kwasowości żołądka i ochrony przewodu pokarmowego
- w celu uregulowania wypróżnień
- do pielęgnacji skóry i przemywania oczu
SKŁAD
Ziele prawoślazu lekarskiego 100%. Surowiec najwyższej jakości!
PRAWOŚLAZ ZIELE – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Zimny wyciąg:
2-3 łyżki ziela zalać 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Odstawić na 6-8 godzin do napęcznienia. Na koniec wymieszać i przecedzić. Spożywać 1 szklankę 2 razy dziennie.
Wyciąg można zastosować zewnętrznie: do przemywania skóry w przypadku oparzeń, wyprysków, trądziku, podrażnień; do nasiadówek i lewatyw przy podrażnieniach i stanach zapalnych oraz w postaci okładów na trudno gojące się rany i oczy dotknięte stanem zapalnym.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę. Prawoślaz jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci.
Ziele prawoślazu może delikatnie obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy powinni zachować ostrożność podczas jego stosowania.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Prawoślaz lekarski należy do rodziny ślazowatych. Naturalnym obszarem jego występowania jest region Morza Śródziemnego. Z czasem rozprzestrzenił się w zachodniej Europie, w zachodniej Azji i w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. W Polsce rośnie dziko na niżu lub występuje w uprawie. Lubi gleby zasolone.
Mięsista łodyga prawoślazu osiąga 1-1,5 m wysokości i pokryta jest miękkimi włoskami. Liście mają kształt sercowaty lub jajowaty z trzema lub pięcioma klapami, a ich brzegi są ząbkowane lub karbowane. Powierzchnia i spód liści oraz ich ogonki są owłosione. Kwiaty prawoślazu są białe lub bladoróżowe i pojawiają się na szczycie łodygi. Składają się z pięciu płatków. Wewnątrz nich znajduje się różowy słupek pokryty fioletowymi pręcikami. Owocem prawoślazu jest rozłupnia uwalniająca spłaszczone, bordowe nasionka. Cała roślina, a szczególnie korzeń, wypełniona jest śluzem.
BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. https://lifeseasons.com
3. Śluz roślinny
4. Prawoślaz lekarski