Uwaga! Promocja
Psianka słodkogórz – ziele
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) to ziele niezwykle przydatne w pielęgnacji skóry. Nie tylko dba o jej zdrowy wygląd, ale też pomaga złagodzić niekorzystne zmiany, takie jak trądzik czy wypryski. Sprzyja prawidłowej produkcji łoju, a więc zapobiega przetłuszczaniu się lub przesuszaniu skóry. Dba również o stawy poprzez regenerujący wpływ na ich strukturę.
Psianka to pnący lub płożący się krzew o charakterystycznych, fioletowo-żółtych kwiatach. Zawiera substancje trujące, dlatego nie należy spożywać jej owoców ani ziela w nadmiernych ilościach. Ziele stosowane doustnie w zalecanych ilościach jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Łacińska nazwa gatunkowa dulcamara to połączenie słowa dulcis – słodki i amarus – gorzki. Pochodzi od smaku jej owoców, który opisywany jest jako na początku gorzki, a potem słodki. Lecznictwo ludowe wykorzystywało psiankę w przypadku zapalenia płuc i oskrzeli, w chorobach dermatologicznych i w reumatyzmie. Roślina ta znana była już w starożytnej Grecji, kiedy to Galen zalecał ją pacjentom chcącym pozbyć się kurzajek.
PSIANKA SŁODKOGÓRZ – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Ziele psianki wywiera pozytywny wpływ na skórę: oczyszcza jej pory, zmiękcza naskórek, sprzyja gojeniu się i działa antyseptycznie. Redukuje zaczerwienienia, wypryski i trądzik oraz wszelkie inne niedoskonałości. Znakomicie pielęgnuje cerę tłustą i suchą, ponieważ reguluje czynność wydzielniczą gruczołów skórnych. Psianka stosowana systematycznie w postaci okładów pomaga złagodzić objawy egzemy i zmiany łuszczycowe.
- Psianka pielęgnuje również włosy: zmiękcza je i wygładza, dokładnie oczyszcza i sprzyja wbudowywaniu składników odżywczych w ich strukturę.
- Ziele psianki wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów, ponieważ regeneruje i odżywia błonę maziową stawów, która odpowiada za ruch w stawie i produkuje maź stawową.
- Psianka działa ponadto moczopędnie i wpływa uspokajająco na umysł i ciało.
[1, 2, 3]
PSIANKA SŁODKOGÓRZ – ZASTOSOWANIE
- pielęgnacja skóry twarzy i ciała oraz włosów
- wypryski, trądzik, plamy, zaczerwienienia, przebarwienia i inne niekorzystne zmiany skórne
SKŁAD
Psianka słodkogórz – ziele 100%. Surowiec najwyższej jakości!
PSIANKA SŁODKOGÓRZ – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Do użytku zewnętrznego.
Psianka słodkogórz – ziele cięte:
1 łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i parz 20-30 minut. Przecedź.
Stosuj do przemywania cery i skóry całego ciała, do płukania włosów lub w postaci okładów. Jeśli potrzebujesz, możesz sporządzić mocniejszy napar.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Psianka słodkogórz należy do rodziny psiankowatych. Spotkać ją można w całej Europie, w Afryce Północnej i Azji Zachodniej. W Polsce pospolita, występuje na niżu i w niższych partiach gór. Rośnie w miejscach wilgotnych, szczególnie w lasach łęgowych, czyli takich, które znajdują się nad wodami i są regularnie zalewane. Lubi gleby bogate w azot.
Psianka jest półkrzewem osiągającym 30-180 cm wysokości. Jej pędy mogą się łagodnie wznosić lub piąć po murach i płotach. Cała roślina pokryta jest włoskami. Liście mają kształt lancetowaty, niekiedy sercowaty i mają wydłużone, zaostrzone końce. Niektóre liście są głęboko powcinane u nasady i wyglądają, jakby składały się z trzech listków, dwóch mniejszych i jednego większego. Kwiaty psianki są bardzo charakterystyczne. Składają się z sześciu fioletowych płatków, lekko odgiętych do tyłu, a z ich środka wystaje jaskrawożółty, stożkowaty pylnik powstały ze zrośniętych pręcików. Wewnątrz pylnika znajduje się cienki słupek. Kwiaty zapylane są przez owady. Po zapyleniu przekształcają się w podłużne owoce jagodowe, które najpierw są zielone, a w miarę dojrzewania czerwienieją.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Psianka słodkogórz ziele cięte/mielone dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.drugs.com
2. http://rozanski.li
3. http://www.herbs2000.com
4. https://pl.wikipedia.org