Pueraria mirifica – białe kwao krua (kwao krua kao)
To roślina typowa dla obszaru północno-wschodniej Tajlandii oraz Mjanmy. W Tajlandii białe kwao krua wykorzystywane jest od wieków przez lokalną ludność jako środek rewitalizujący i odmładzający. Uważa się również, że roślina ta w znacznym stopniu łagodzi objawy przekwitania u kobiet. W systemie tradycyjnej tajskiej medycyny wysuszone i sproszkowane, bulwiaste korzenie Pueraria mirifica są wykorzystywane dość powszechnie i to zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.
Łacińska nazwa tej rośliny pochodzi od wyrazów: puer oznaczającego „dziecko” lub „chłopca” oraz mirificus oznaczającego „cudowny”. Dawniej kwao kura kao było uznawane za roślinę o cudownych właściwościach. Świadczy o tym chociażby znaleziony w 1931 r. wmurowany w ścianę świątyni Buddyjskiej zwój zapisany na liściach palmowych. Znajdował się w nim niezwykły, wręcz fantastyczny opis korzyści płynących ze stosowania białego kwao krua:
„Wziąć bulwiasty korzeń Puerarii z dużymi liśćmi, utrzeć na proszek lub pastę i wymieszać z krowim mlekiem. Korzyści płynące z tej medycyny to polepszenie pamięci, wzniosła mowa i możliwość zapamiętania trzech ksiąg astrologii. Skóra stanie się gładka i delikatna jak u sześcioletniego dziecka, życie będzie trwało ponad 1000 lat, a choroby wywoływane pasożytami nie będą stanowić kłopotu.” (tłumaczenie z języka ang.)
Korzeń Pueraria mirifica dostępny w naszym sklepie to unikalny surowiec najlepszej jakości, pochodzący z upraw w Tajlandii.
PUERARIA MIRIFICA – DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Podnosi poziom estrogenów, dzięki czemu łagodzi objawy menopauzy oraz PMS.
- Wspomaga eliminację trądziku androgennego.
- Redukuje zmarszczki i ujędrnia skórę.
- Opóźnia proces siwienia włosów i pobudza ich wzrost.
W Tajlandii tradycyjnie wykorzystuje się bulwy białego kwao krua do łagodzenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania u kobiet, a także dla poprawiania ogólnej sprawności. Niestety w Unii Europejskiej korzeń Pueraria mirifica określa się jako nieprzeznaczony do spożycia.
Bulwy kwao krua kao znane są również z działania na biust – podobno skutecznie wpływają na jego powiększenie. Często stanowią kluczowy składnik kremów i tabletek na powiększenie piersi. Niektórzy naturoterapeuci zalecają nakładanie korzenia bezpośrednio na piersi – oczywiście w postaci mazidła lub kremu. W rezultacie piersi powinny stać się pełniejsze i bardziej jędrne. Ponadto korzeń kwao krua zwiększa wilgotność pochwy, co może wpływać korzystnie na komfort i satysfakcję podczas współżycia.
Wodne wyciągi z Pueraria mirifica mogą być również stosowane do kąpieli lub do płukania włosów, gdyż wywierają dobroczynny wpływ na skórę całego ciała i opóźniają procesy siwienia włosów.
SKŁAD
Kwao krua kao (Pueraria mirifica) – korzeń mielony 100%.
Bulwiaste korzenie białego kwao krua zawierają wiele związków fitoestrogenicznych, w szczególności izoflawonów, włączając te znane jako izoflawony sojowe, a także miroestrol, deoxymiroestrol i isomiroestrol.
PUERARIA MIRIFICA – SPOSÓB UŻYCIA
Do zastosowań zewnętrznych.
Odwar:
⅓ łyżeczki (lub 200 mg – 300 mg) mielonego korzenia na szklankę wody. Doprowadzić do wrzenia, następnie gotować jeszcze na małym ogniu przez 5 minut. Odstawić na 20 minut, przecedzić.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Nie stosować w ciągu tygodnia menstruacji.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Pueraria mirifica – białe kwao krua (Pueraria mirifica, kwao krua kao) to bulwiasta roślina należąca do rodziny bobowatych Fabaceae. Naturalnym obszarem występowania jest północna oraz północno-wschodnia Tajlandia, a także granicząca z nią Mjanma. Jest to roślina o długiej historii stosowania w tradycyjnej medycynie tajskiej. Należy odróżnić białe kwao krua kao od innych roślin nazywanych także kwao krua: czerwonego kwao krua (Butea superba) oraz od czarnego kwao krua (Mucuna collettii).
LITERATURA
1. http://www.biohealth2u.com
2. https://examine.com
3. https://www.drugs.com
4. Ishikawa, T., and Higuchi, Y. (2004). Pueraria mirifica: history and estrogen-like effects. Section Title: Pharmacology 46, 14–23.
5. Manonai, J., Chittacharoen, A., Theppisai, U., and Theppisai, H. (2007). Effect of Pueraria mirifica on vaginal health. Menopause 14, 919–924.
6. http://www.rainforestherbs.com
7. Virojchaiwong, P., Suvithayasiri, V., and Itharat, A. (2011). Comparison of Pueraria mirifica 25 and 50 mg for menopausal symptoms. Archives of Gynecology and Obstetrics 284, 411–419.