Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper) zwany również pieprzem wodnym albo rdestem wodnym, to roślina należąca do rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Określenie „wodny” wynika z jej upodobania do zajmowania podmokłych terenów, brzegów strumieni i rzek czy mokradeł. „Pieprz” i „ostrogorzki” sugerują natomiast jeszcze coś – pewną pikantność – ostrość smaku, który przypomina gorczycę. Spożycie rośliny daje uczucie gorąca i pieczenia w ustach.
Poligodial, związek odpowiedzialny za te charakterystyczne, sensoryczne wrażenia, działa poprzez aktywację receptorów ciepła i bólu. W taki sposób roślina broni się przed zjedzeniem przez ssaki i owady. To także jej ochrona przed infekcjami pochodzenia bakteryjnego i grzybowego. Ludzie docenili jednak ten specyficzny aromat zamknięty w liściach i łodygach rośliny – dawniej rdest był stosowany jako namiastka pieprzu. Dzisiaj jest on ceniony m.in. w kuchni japońskiej. Przyprawa o nazwie benitade (jest to po prostu japońska nazwa odmiany o czerwonym zabarwieniu) wzbogaca smak potraw z ryb.
Poligodial to jednak tylko jedna z substancji zawartych w roślinie. Ziele rdestu ostrogorzkiego (Herba Polygoni hydropiperis) zawiera także flawonoidy (m.in. rutynę, kwercytrynę i hiperozyd), olejek eteryczny, garbniki (ok. 4%), kwasy organiczne (kwas elagowy, galusowy) i fitosterole. Zanim skład rośliny był znany, była ona stosowana w medycynie tradycyjnej na wiele dolegliwości, takich jak problemy z naczyniami krwionośnymi, żylaki nóg, ukąszenia owadów i węży.
Europejczycy używali ziela jako środka moczopędnego oraz do regulowania miesiączek. Rdest wchodził również w skład mieszanek ziołowych stosowanych w przypadku biegunki, niestrawności i hemoroidów.
W Bangladeszu pasta z liści stosowana była jako środek na świeże rany, a zmieszanie z czarnym pieprzem miało nadać jej dodatkowych właściwości modulujących procesy związane z odczuwaniem bólu. Korzenie były z kolei cenione za swoje działanie stymulujące.
Dawno temu w Chinach roślina ta była spożywana w celu zahamowania owulacji.
Obecnie dostępne są badania dotyczące właściwości prozdrowotnych rośliny, jednak takich, które są przeprowadzone na modelach zwierzęcych nie jest wiele. W dostępnych badaniach wykorzystywano ekstrakty z rośliny w wysokich dawkach. Mimo tego, uznaje się aktywność biologiczną substancji wchodzących w skład rdestu. Jaki rodzaj wsparcia organizmu oferuje stosowanie rośliny?
[1, 2, 3, 4, 5, 6]
[4, 5, 7, 8]
Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper) – ziele 100%. Najwyższa jakość!
Rdest – herbata:
1-2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i parz 10 minut. Przecedź i pij po jednej szklance 2 razy dziennie małymi porcjami lub zastosuj zewnętrznie.
Odwar:
1-2 łyżki ziela zalej dwoma szklankami wody, przykryj i gotuj 3-5 minut. Przecedź i pij po pół szklanki 4 razy dziennie lub zastosuj zewnętrznie.
Ziele mielone:
Pół łyżeczki mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj i wypij razem z osadem. Stosuj 2-4 razy dziennie.
Zaburzenia krążenia krwi, nadwrażliwość na roślinę, ciąża, karmienie piersią.
Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper / Polygonum hydropiper) to roślina jednoroczna, występująca w klimacie umiarkowanym Azji i Europy. Jej prosto wzniesione, powyginane, odrobinę szorstkie łodygi osiągają do 1 m wysokości. Wraz z wiekiem, mogą nabrać czerwonego odcienia. Na ich przebiegu widoczne są zgrubienia – węzły liściowe. Roślina ma wydłużone, zaostrzone na końcach liście, a jej białe lub różowe kwiaty są zebrane w przypominające kłos, kwiatostany. Po zakwitnięciu roślina wytwarza małe, czarne i błyszczące owoce, które są otoczone pozostałościami po kwiatach. Kwitnie pod koniec lata i jesienią.
1. Rdest ostrogorzki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ostrogorzki
2. Dzikie rośliny jadalne Polski – pełny tekst. https://lukaszluczaj.pl/dzikie-rosliny-jadalne-polski-pelny-tekst/
3. Polygodial. https://en.wikipedia.org/wiki/Polygodial
Wybrane rdesty – Polygonum w fitoterapii. https://rozanski.li/441/wybrane-rdesty-polygonum-w-fitoterapii/
4. Ethnobotanical, Phytochemical, Pharmacological, and Toxicological Aspects of Persicaria hydropiper (L.) Delarbre. https://www.researchgate.net/publication/262382998_Ethnobotanical_Phytochemical_Pharmacological_and_Toxicological_Aspects_of_Persicaria_hydropiper_L_Delarbre
5. Persicaria hydropiper (L.) Delarbre: A review on traditional uses, bioactive chemical constituents and pharmacological and toxicological activities. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31884037/
6. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, Warszawa 1989
7. Kompendium farmakologii i farmakoterapii dla lekarzy, farmaceutów i studentów. Andrzej Danysz, Wrocław 1998
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas