Rokitnik zwyczajny – owoce suszone
Owoce rokitnika zaliczane są do naszych lokalnych superfoods. Zawierają mnóstwo witaminy E i C oraz flawonoidów. Uznawane są za jedne z najbardziej pożywnych jagód na świecie.
Krzewy rokitnika charakteryzują się wyjątkowo długą przeżywalnością – ich wiek może sięgnąć nawet 150 lat. Dawniej rokitnik zwyczajny nazywany był cudowną rośliną, a jego owoce obecne były w tradycyjnej medycynie Chin, Tybetu, Indii i Pakistanu już ponad tysiąc lat temu. Stosowano je w leczeniu kaszlu, zapalenia płuc, chorób układu krążenia i bólu.
Rokitnik powędrował z Himalajów do Rosji, a stamtąd przybył do Europy, gdzie również zajął istotne miejsce w medycynie ludowej. Rosjanie leczyli jego owocami astmę, reumatyzm i choroby skóry, a Grecy zalecali je na poprawę apetytu oraz na problemy z żołądkiem i wątrobą. Właściwości rokitnika cenione są do dziś.
Nie należy zapominać także o kulinarnej funkcji owoców rokitnika. Ze względu na swój charakterystyczny, kwaskowaty smak idealnie komponują się ze słodkimi owocami, cukrem i miodem, dlatego dawniej były popularnym składnikiem konfitur, galaretek i soków. Poza tym dodawano je do potraw wytrawnych – sprawdzały się w sosach do mięs i ryb. Wytłaczano także olej z rokitnika, który wykorzystywano do pielęgnacji skóry i leczenia wrzodów żołądka.
Owoce w postaci suszonej mają nieco inne zastosowania w kuchni niż świeże. Warto dodawać je do wszelkiego rodzaju herbat ziołowych i liściastych. Mogą się także przydać jako dodatek do nalewki lub wina. Nadadzą ciekawego akcentu owsiance i potrawom na bazie ryżu. Oprócz tego będą zaskakującym składnikiem deserów, domowych wypieków i past – należy tylko pamiętać o ich uprzednim namoczeniu.
ROKITNIK OWOCE – WŁAŚCIWOŚCI
- Owoce te są niezwykle bogate w witaminę C, dzięki czemu można wykorzystać je w celu wzmocnienia odporności. Zawartość witaminy C w świeżych owocach rokitnika wynosi od 115 do nawet 1550 mg na 100 g, co czyni je jednymi z najbogatszych w tę witaminę owoców na świecie! Oczywiście podczas suszenia część witaminy C ulega utracie i w końcowym produkcie jej zawartość może być nawet o połowę niższa. Jednak w przypadku rokitnika ilość ta wciąż jest znacząca. Każdego dnia potrzebujemy około 60 mg witaminy C [1].
- Owoce rokitnika to bardzo dobre źródło flawonoidów. Zawierają kwercetynę i kemferol, a także procyjanidyny. Są to bioaktywne substancje o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Wspierają system immunologiczny i hamują procesy starzenia się organizmu [1].
- Substancje bioaktywne zawarte w owocach rokitnika mają zdolność do hamowania agregacji płytek krwi, a więc chronią przed powstawaniem blaszki miażdżycowej [2].
- Rokitnik zwyczajny wspiera procesy trawienne [3].
- Wywiera pozytywny wpływ na skórę. Zawarte w nim składniki aktywne chronią skórę przed działaniem promieni UV, a ponadto pomagają utrzymać jej nawilżenie i zdrowy wygląd [4].
SKŁAD
Rokitnik zwyczajny – owoce suszone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
ROKITNIK – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
- Suszone owoce rokitnika można dodawać do wielu potraw. Wystarczy wsypać je do gotującej się owsianki, ryżu, curry lub sosu. Po namoczeniu mogą być ciekawym składnikiem deserów, ciast, naleśników, domowego chleba czy pieczonego mięsa.
- Można sporządzić z nich napar albo dodawać je do herbat.
- Można je także zmielić na proszek i dodawać do koktajli, soków i jogurtów.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to krzew z rodziny oliwnikowatych o wąskich, srebrzysto-zielonych listkach. Rodzi drobne, jasnopomarańczowe owoce, które są w smaku cierpkie i kwaśne. Dojrzewające owoce są ciasno i gęsto upakowane na gałązkach krzewu, co sprawia, że rokitnik widoczny jest z daleka.
Ciekawostką na temat rokitnika jest to, że jest to gatunek pionierski. Spotkamy go nad wybrzeżem Bałtyku, a także nad morzami w Europie i w Azji. Dobrze czuje się na wydmach i skarpach. Rośnie także na stokach górskich i w okolicach rzek, zawsze w miejscach dobrze nasłonecznionych. Bywa uprawiany w ogrodach jako roślina dekoracyjna bądź sadownicza. Rokitnik rosnący w swoim naturalnym środowisku (czyli nieuprawiany) objęty jest w Polsce ochroną gatunkową.
BIBLIOGRAFIA
1. Chemical and Nutritional Constituents of Sea Buckthorn Juice. https://www.researchgate.net
2. Inhibitory effects of total flavones of H. Rhamnoides L on thrombosis in mouse femoral artery and in vitro platelet aggregation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Influence of Hippophae rhamnoides L on two appetite factors, gastric emptying and metabolic parameters, in children with functional dyspepsia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. UV radiation-induced skin aging in hairless mice is effectively prevented by oral intake of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) fruit blend for 6 weeks through MMP suppression and increase of SOD activity. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. https://examine.com