Ruszczyk kolczasty mielony lub cięty
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) to roślina przeznaczona dla zdrowia i dobrej kondycji naczyń krwionośnych. Wzmacnia je i uszczelnia oraz poprawia krążenie krwi.
Zastosowanie ruszczyka w tradycyjnej medycynie sięga 2000 lat wstecz. Jego kłącza służyły dawniej jako środek moczopędny i przeczyszczający oraz hamujący krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne. Polecany był, podobnie jak dziś, osobom pracującym na stojąco, którym puchły zmęczone nogi. W latach 70. ubiegłego wieku odkryto, że związki czynne zawarte w kłączach ruszczyka wywołują wazokonstrykcję, czyli obkurczają naczynia krwionośne. Od tamtej pory ruszczyk znalazł zastosowanie jako składnik wielu preparatów ziołowych poprawiających krążenie i kondycję naczyń.
Ruszczyk zwany jest także myszopłochem, co wzięło się z jego zdolności do odstraszania myszy. Stosowano go w tym celu w dawnej Polsce oraz Italii, układając w spiżarniach, szczególnie w pobliżu mięsa. Z kolei angielska nazwa butcher’s broom nawiązuje do jego wykorzystania przez rzeźników, którzy jego sztywnymi gałązkami czyścili swoje stoły.
RUSZCZYK KOLCZASTY – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Ruszczyk kolczasty wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
- Pobudza krążenie w naczyniach włosowatych.
- Podnosi ciśnienie krwi żylnej.
- Pomaga zredukować żylaki i hemoroidy.
- Zastosowany na cerę zwęża naczynka oraz zmniejsza zaczerwienienie i opuchnięcie twarzy.
[1, 2]
RUSZCZYK KOLCZASTY – ZASTOSOWANIE
- kruche naczynia krwionośne
- obrzęki nóg
- pielęgnacja cery naczynkowej, żylaków i hemoroidów
SKŁAD
Ruszczyk kolczasty – kłącze cięte lub mielone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Najistotniejszymi składnikami aktywnymi ruszczyka, które odpowiadają za jego właściwości prozdrowotne, są ruscyna, ruskogenina, neo-ruskogenina i ruskozyd. Należą one do saponin sterydowych.
RUSZCZYK KOLCZASTY KŁĄCZE – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Ruszczyk – herbata (kłącze cięte):
1 łyżkę kłączy zwilżyć spirytusem 70-80%, po 5 minutach zalać 1 szklanką wody zimnej, doprowadzić do zagotowania, po czym pozostawić pod przykryciem na 40 minut. Przecedzić. Podzielić odwar na 4 części i wypić w ciągu dnia.
Ruszczyk (kłącze mielone):
1 łyżeczkę mielonych kłączy zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10-15 minut. Taki napar wypijać 2 razy dziennie.
Nalewka:
Proporcje 1:10 lub 1:5. Alkohol 60%. Macerować 7 dni. Nalewkę 1:10 zażywać 2 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka), nalewkę 1:5 zażywać 2 razy dziennie po 2-3 ml. Obie nalewki po rozcieńczeniu można stosować zewnętrznie do przemywania cery i hemoroidów. Warto je także dodawać do kremów i maści.
UWAGA!
Kuracja ruszczykiem powinna trwać 2-3 miesiące i być wznawiana co pół roku. W przypadku cery naczynkowej, żylaków i hemoroidów najlepiej połączyć stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne.
SYNERGIA
Wyciągi z kasztanowca pomogą uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, okres karmienia piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Interakcje:
Ruszczyk może nasilić działanie efedryny i pseudoefedryny oraz osłabić działanie leków hipotensyjnych.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus), zwany także myszopłochem kolczastym, jest małym krzewem i należy do rodziny szparagowatych. Wywodzi się z rejonu śródziemnomorskiego oraz znad Morza Czarnego, a obecnie spotkać go możemy w wielu ciepłych rejonach świata jako roślinę ozdobną. Ruszczyka rosnącego dziko znajdziemy na obrzeżach suchych lasów i na nieużytkach, szczególnie na glebach żyznych i kredowych.
Ruszczyk osiąga około 1 m wysokości. Porasta liśćmi, które tak naprawdę nie są liśćmi, lecz tzw. gałęziakami. Gałęziaki to zmodyfikowane fragmenty łodygi pełniące funkcje liści i przeprowadzające fotosyntezę. Gałęziaki ruszczyka są grube i sztywne, mają łezkowaty kształt i zakończone są malutkimi kolcami. Na ich powierzchni od marca do kwietnia pojawiają się drobne, zielono-żółte kwiaty, składające się zwykle z 6 płatków. Owocami ruszczyka są kuliste, intensywnie czerwone jagody.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Ruszczyk kolczasty kłącze dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. https://examine.com
2. http://rozanski.li
3. https://www.drugs.com
4. https://pl.wikipedia.org
5. http://www.pfaf.org
6. http://www.panacea.pl