Rutwica lekarska (Galega officinalis)
To roślina stosowana przez medycynę tradycyjną od czasów średniowiecza w przypadku cukrzycy i zaburzonej gospodarki węglowodanowej. Medycyna nowoczesna zainteresowała się rutwicą pod koniec XIX wieku, kiedy odkryto, że ziele to zawiera pochodne guanidyny – substancje o działaniu hipoglikemicznym.
Przez krótki okres na początku XX wieku stosowano wyciąg z rutwicy jako główny lek w terapii cukrzycy, a następnie w oparciu o związki zawarte w tej roślinie wytworzono syntetyczne biguanidy o jeszcze skuteczniejszym działaniu. Odkrycie insuliny sprawiło, że badania nad tymi substancjami ustały aż do lat 60., kiedy to francuski lekarz Jean Stern wytworzył dimetylobiguanid, czyli metforminę, która stała się oficjalnym lekiem stosowanym w cukrzycy do dziś.
RUTWICA LEKARSKA – DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Wspiera prawidłową gospodarkę węglowodanów.
Obecne w zielu rutwicy pochodne guanidyny, galegina i hydroksygalegina, stanowią przedmiot badań naukowych już od przeszło stu lat. Substancje te wielokrotnie wykazały zdolność do optymalizowania poziomu glukozy we krwi. Przyczyniają się do zmniejszenia insulinooporności tkanek, a więc do lepszego transportu glukozy do komórek. Zastosowanie rutwicy może wspomóc terapię cukrzycy, lecz nie może zastąpić leków. Daje jednak szansę na zmniejszenie ich dawki. Postępowanie takie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
- Wspomaga laktację u kobiet karmiących.
Rutwica jest jedną z najbardziej znanych roślin określanych mianem galaktogogów. Oznacza to, że może wywołać, zwiększyć i utrzymać produkcję mleka u karmiącej matki. Badania na zwierzętach wykazały, że wzrost laktacji pod wpływem rutwicy może wynieść od 30 do 50%.
- Działa moczopędnie i napotnie.
Rutwica może wpłynąć na zwiększenie diurezy i produkcji potu. W medycynie ludowej wykorzystywana była niekiedy w początkowych stadiach grypy i przeziębienia.
SKŁAD
Rutwica lekarska – ziele suszone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
RUTWICA LEKARSKA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Rutwica lekarska – herbata (ziele cięte):
1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić do naciągnięcia na minimum 15 minut. Przecedzić. Wypijać zawsze świeży napar 2-3 razy dziennie.
Rutwica w proszku:
Pół łyżeczki mielonego ziela zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z zielem. Stosować 2-3 razy dziennie przed posiłkami.
UWAGA!
Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować stosowanie rutwicy z lekarzem i w razie potrzeby zmodyfikować dawkę leków przeciwcukrzycowych.
Rutwicę można podawać dzieciom, należy jednak nieco zmniejszyć dawkę ziela.
Ziele można stosować w czasie laktacji.
Odstawić w przypadku wystąpienia nadwrażliwości.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Rutwica lekarska należy do rodziny bobowatych. Występuje naturalnie w Europie, Afryce Północnej oraz w Azji Zachodniej. W Polsce można ją spotkać na południu kraju. Rośnie na wilgotnych łąkach i nad brzegami wód. Rutwica jest byliną dorastającą do 60 cm wysokości. Tworzy gęste, splątane kępy. Jej łodygi są rozgałęzione i pokryte charakterystycznymi liśćmi o pierzastym kształcie, które składają się z 11-17 mniejszych, wąskich listków. Piękne, motylkowe kwiaty rutwicy kwitną od lipca do sierpnia i zebrane są w grona na szczytach pędów. Mają kolor jasnofioletowy, czasem też niebieskawy lub biały. Owocami rutwicy są cienkie strąki z nasionami.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Rutwica lekarska ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.drugs.com
2. http://rozanski.li
3. https://pl.wikipedia.org
4. Pharmacological Overview of Galactogogues. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. https://pl.wikipedia.org