Siedmiopalecznik błotny – ziele
Siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre) to roślina, która w naturalny i skuteczny sposób dba o zdrowie naszych stawów i całego układu ruchu.
Siedmiopalecznik, zwany też sabielnikiem, to zioło mało znane w Polsce, ale bardzo popularne za naszą wschodnią granicą. Preparaty z siedmiopalecznikiem można spotkać w niemal każdej aptece na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Tradycyjne zastosowanie tej rośliny obejmowało wszelkie choroby i zwyrodnienia stawów oraz dolegliwości i bóle ze strony układu szkieletowego i mięśniowego. Nazwa sabielnik wzięła się ze skojarzenia, że zioło to odcina ból jak szablą, czyli natychmiastowo. Siedmiopalecznik doskonale działa samodzielnie, ale zgodnie ze wskazaniami medycyny ludowej, dobrze jest połączyć go z żywokostem, boswellią, bądź hakoroślą.
SIEDMIOPALECZNIK – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Siedmiopalecznik pomaga przywrócić i utrzymać prawidłowe funkcjonowanie stawów.
- Zwiększa elastyczność i ruchomość stawów.
- Pobudza organizm do budowania zdrowej chrząstki stawowej i do wytwarzania odpowiedniej ilości płynu stawowego.
- Wpływa regenerująco na kankę kostną i stawową.
- Wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny pojawiający się w okolicach stawów.
- Podnosi nastrój i poprawia jakość snu.
- Pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy i wątrobę.
[1, 2, 3]
SIEDMIOPALECZNIK – ZASTOSOWANIE
- dla zdrowia stawów
- przy dużym obciążeniu układu kostno-stawowego i mięśniowego (sport, wysoka aktywność fizyczna, ciężka praca fizyczna)
- obniżenie funkcji układu ruchu – wiek podeszły
- pomocniczo w przypadku zwichnięć i stłuczeń kości/stawów, naciągnięcia i nadwyrężenia mięśni/ścięgien
SKŁAD
Siedmiopalecznik błotny – ziele 100%. Surowiec najwyższej jakości!
SIEDMIOPALECZNIK – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Siedmiopalecznik najlepiej stosować zewnętrznie lub doustnie w postaci nalewki. Stosowanie zewnętrzne jest wystarczające w większości przypadków. W poważnych sytuacjach lub przy wieloletnich problemach warto włączyć stosowanie doustne.
Nalewka:
100 g ziela na 1 l alkoholu 40%. Macerować 3 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Przefiltrować i przechowywać w lodówce. Stosować zewnętrznie i/lub wewnętrznie:
- Zewnętrznie: wcierać w problematyczne miejsca 4-5 razy dziennie.
- Wewnętrznie: zażywać 1 łyżkę stołową rozcieńczoną w wodzie 3 razy dziennie przed posiłkiem. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, nalewkę należy stosować codziennie i spożytkować cały 1 litr. W razie potrzeby można rozpocząć stosowanie kolejnego litra nalewki.
Herbata (odwar) z siedmiopalecznika dobrze wpływa na trawienie i kondycję układu pokarmowego oraz wspiera funkcjonowanie wątroby.
Siedmiopalecznik – herbata (ziele cięte):
1 łyżkę ziela zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem 10-20 minut na małym ogniu. Następnie odstawić na 20-30 minut. Spożywać 1-2 szklanki dziennie.
SYNERGIA
Pozytywny wpływ na układ ruchu wzmocni korzeń żywokostu, boswellia i diabelski pazur.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, dzieci do 14 r.ż, uczulenie na produkt.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Siedmiopalecznik błotny należy do rodziny różowatych. Znaleźć go można w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce pojawia się na niżu. Lubi tereny wilgotne – rośnie na torfowiskach, nad brzegami wód i niekiedy na bagnistych łąkach.
Siedmiopalecznik osiąga do 1 m wysokości. Tworzy długie, nadziemne kłącze. Jego łodyga jest słabo rozgałęziona. Liście dolne składają się z 5-7 mniejszych listków, górne są trójlistkowe. Listki mają lancetowaty kształt i piłkowane brzegi. Ich powierzchnia jest soczyście zielona, a spód białawo-zielony. Kwiaty są całe bordowe, składają się z dużych działek kielicha i mniejszych płatków korony. Na środku znajduje się gąbczaste dno kwiatowe z pręcikami, otoczone szeregiem słupków. Owoc siedmiopalecznika przypomina bordową torebkę z poziomką w środku.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Siedmiopalecznik ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. https://olejkowyzielarz.pl
2. Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to various food(s)/food constituent(s) claiming maintenance of joints. Str. 16. http://onlinelibrary.wiley.com
3. http://rozanski.li
4. https://pl.wikipedia.org