Nanga

Siemię lniane

Linum usitatissimumObfituje w błonnik rozpuszczalny, dzięki któremu koi śluzówkę żołądka i jelit, a także reguluje wypróżnianie.
7,37 zł
  • Cena za 100g:7,37 zł
Wybierz opcję
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane
Siemię lniane

Opis produktu

Siemię lniane, czyli nasiona lnu

Siemię lniane, inaczej nasiona lnu, to małe, płaskie ziarenka o łezkowatym kształcie i wielkości 2-3 mm. Zazwyczaj są koloru brązowego (len zwyczajny – Linum usitatissimum), ale jest też gatunek o nasionach w kolorze złotym (len złocisty – Linum flavum). Ich cechą charakterystyczną jest to, że po zalaniu wodą pęcznieją i otaczają się dużą ilością śluzu. Wykorzystuje się to w celu poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego. Nasiona lnu posiadają mnóstwo bioaktywnych substancji o dobroczynnym wpływie na nasz organizm, dlatego określane są mianem superfood.


SIEMIĘ LNIANEDZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

  • Substancje śluzowe obecne w lnie brązowym działają osłonowo na wewnętrzne ściany przewodu pokarmowego, a ponadto pochłaniają dużo wody i stymulują pasaż treści pokarmowej w jelitach. Z tego powodu, a także z uwagi na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, siemię lniane jest doskonałym pomocnikiem w regulacji wypróżnień.
  • Brązowe nasiona lnu są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, w tym kwasu alfa-linolenowego, których regularne spożywanie obniża ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi.
  • Siemię lniane brązowe jest najbogatszym znanym naturalnym źródłem lignanów. Ich wartość prozdrowotna została oceniona bardzo wysoko przez środowiska naukowe. Lignany to fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, które w ludzkim organizmie zachowują się podobnie do estrogenów. Są one zdolne do regulowania gospodarki hormonalnej, a ponadto wykazują silne działanie antyoksydacyjne i antynowotworowe.


SIEMIĘ LNIANEZASTOSOWANIE

  • “leniwe jelito”, zaparcia
  • ubytki w śluzówce żołądka i dwunastnicy
  • jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3
  • jako odżywczy dodatek do codziennej diety


SKŁAD


Siemię lniane brązowe 100%. Surowiec najwyższej jakości!


Wartość odżywcza w 100 g:

Wartość energetyczna 534 kcal / 100 g (% Zalecanego Dziennego Spożycia)

Tłuszcz 42,2 g
Węglowodany 28,9 g
Białko 18,3 g
Błonnik 27,3 g
Cukry 1,55 g
Wapń 255 mg (32%)
Żelazo 5,73 mg (41%)
Magnez 392 mg (105%)
Potas 813 mg (41%)
Cynk 4,34 mg (43%)
Witamina B1 1,64 mg (149%)
Witamina B6 0,47 mg (34%)
Witamina K 4,3 µg (86%)


SIEMIĘ LNIANEJAK STOSOWAĆ?


Siemię lniane spożywa się w ilości od jednej łyżeczki dziennie do nawet 2-3 łyżek dziennie. Większe ilości zalecane są dla osób cierpiących na zaparcia.

W przypadku problemów ze strony przewodu pokarmowego zaleca się zalać 3 łyżki nasion szklanką gorącej wody, pozostawić na 30 minut albo więcej aż powstanie kisiel i wypić go bez nasion. Należy to powtórzyć 3 razy w ciągu dnia lub do momentu aż problem ustąpi.

Nasiona lnu mogą być spożywane w całości lub w postaci zmielonej. Całe nasiona można dodawać do porannej owsianki, kaszy czy ryżu. Warto gotować je przez około 15-20 minut, aby napęczniały i wytworzyły śluz. W takiej postaci świetnie wspomagają funkcjonowanie jelit.

Jeśli natomiast zależy nam na kwasach omega-3, siemię lniane należy mielić i spożywać od razu. Zmielone nasiona można dodawać do kanapek, sałatek, płatków z mlekiem, jogurtów, koktajli, zup i różnych potraw. Dodane do wody, mleka, jogurtu lub zupy napęcznieją i zagęszczą posiłek po kilku minutach. Pod wpływem ciepła stanie się to szybciej.

Warto pamiętać, że przechowywanie nasion lnu w postaci zmielonej powoduje utratę wielu cennych substancji i jełczenie zawartych w nich zdrowych tłuszczy. Dlatego też siemię lniane zmielone dostępne w sklepach spożywczych jest odtłuszczone i służy głównie do celów zagęszczających oraz jako dietetyczne źródło błonnika.

Co ciekawe, mielone siemię lniane może być wegańskim substytutem jajka. Aby zastąpić jedno jajko, wystarczy wymieszać 1 łyżkę zmielonych nasion z 2 łyżkami ciepłej wody.


Siemię lniane – herbata:

1-2 łyżeczki nasion zalej wrzącą wodą, przykryj i pozostaw do napęcznienia na 20-30 minut. Możesz wypić tylko “kisiel”, a możesz też zjeść napęczniałe nasiona. Są pyszne :)


PRZECIWWSKAZANIA


Osoby z chorobami zapalnymi lub autoimmunologicznymi jelit powinny skonsultować stosowanie siemienia lnianego z lekarzem lub dietetykiem.

Siemię lniane zawiera niewielkie ilości glikozydów cyjanogennych, z których w wyniku metabolizmu powstaje cyjanowodór. Jest to ilość tak niewielka, że zupełnie dla człowieka nieszkodliwa, lecz niektórzy twierdzą, że kobiety w ciąży i karmiące powinny stosować siemię lniane z umiarem.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Len (Linum) to jedna z pierwszych roślin uprawnych o historii sięgającej aż 7000 lat wstecz! Należy do rodziny lnowatych i tworzy około 180 gatunków. Występuje w krajach strefy umiarkowanej i subtropikalnej, a największe zróżnicowanie jej gatunków znaleźć można w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce jest ich około 6. Najpopularniejszy jest len zwyczajny – Linum usistassimum.

Len zwyczajny jest byliną jednoroczną lub dwuletnią, która osiąga średnio 0,6 m wysokości, maksymalnie 1,2 m. Roślinę tworzy prosta, wzniesiona łodyga porastająca drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Kwiaty lnu są błękitne, różowe, białe lub żółte i mają lejkowaty kształt. Zdobią szczyty pędów rośliny w czerwcu i w sierpniu. Nasiona lnu znajdują się w torebkach, które pojawiają się w miejscu kwiatów po ich zapyleniu i przekwitnięciu.


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.medicalnewstoday.com
2. http://www.e-biotechnologia.pl
3. http://www.siemie-lniane.pl
4. https://ndb.nal.usda.gov
5. http://www.akademiawitalnosci.pl
6. http://www.biology.pl



Właściwości

Opinie (16)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more