Siemię lniane, inaczej nasiona lnu, to małe, płaskie ziarenka o łezkowatym kształcie i wielkości 2-3 mm. Zazwyczaj są koloru brązowego (len zwyczajny – Linum usitatissimum), ale jest też gatunek o nasionach w kolorze złotym (len złocisty – Linum flavum). Ich cechą charakterystyczną jest to, że po zalaniu wodą pęcznieją i otaczają się dużą ilością śluzu. Wykorzystuje się to w celu poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego. Nasiona lnu posiadają mnóstwo bioaktywnych substancji o dobroczynnym wpływie na nasz organizm, dlatego określane są mianem superfood.
Właściwości prozdrowotne:
Siemię lniane brązowe 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Wartość energetyczna 534 kcal / 100 g (% Zalecanego Dziennego Spożycia)
Tłuszcz 42,2 g
Węglowodany 28,9 g
Białko 18,3 g
Błonnik 27,3 g
Cukry 1,55 g
Wapń 255 mg (32%)
Żelazo 5,73 mg (41%)
Magnez 392 mg (105%)
Potas 813 mg (41%)
Cynk 4,34 mg (43%)
Witamina B1 1,64 mg (149%)
Witamina B6 0,47 mg (34%)
Witamina K 4,3 µg (86%)
Siemię lniane spożywa się w ilości od jednej łyżeczki dziennie do nawet 2-3 łyżek dziennie. Większe ilości zalecane są dla osób cierpiących na zaparcia.
W przypadku problemów ze strony przewodu pokarmowego zaleca się zalać 3 łyżki nasion szklanką gorącej wody, pozostawić na 30 minut albo więcej aż powstanie kisiel i wypić go bez nasion. Należy to powtórzyć 3 razy w ciągu dnia lub do momentu aż problem ustąpi.
Nasiona lnu mogą być spożywane w całości lub w postaci zmielonej. Całe nasiona można dodawać do porannej owsianki, kaszy czy ryżu. Warto gotować je przez około 15-20 minut, aby napęczniały i wytworzyły śluz. W takiej postaci świetnie wspomagają funkcjonowanie jelit.
Jeśli natomiast zależy nam na kwasach omega-3, siemię lniane należy mielić i spożywać od razu. Zmielone nasiona można dodawać do kanapek, sałatek, płatków z mlekiem, jogurtów, koktajli, zup i różnych potraw. Dodane do wody, mleka, jogurtu lub zupy napęcznieją i zagęszczą posiłek po kilku minutach. Pod wpływem ciepła stanie się to szybciej.
Warto pamiętać, że przechowywanie nasion lnu w postaci zmielonej powoduje utratę wielu cennych substancji i jełczenie zawartych w nich zdrowych tłuszczy. Dlatego też siemię lniane zmielone dostępne w sklepach spożywczych jest odtłuszczone i służy głównie do celów zagęszczających oraz jako dietetyczne źródło błonnika.
Co ciekawe, mielone siemię lniane może być wegańskim substytutem jajka. Aby zastąpić jedno jajko, wystarczy wymieszać 1 łyżkę zmielonych nasion z 2 łyżkami ciepłej wody.
Siemię lniane – herbata:
1-2 łyżeczki nasion zalej wrzącą wodą, przykryj i pozostaw do napęcznienia na 20-30 minut. Możesz wypić tylko “kisiel”, a możesz też zjeść napęczniałe nasiona. Są pyszne :)
Osoby z chorobami zapalnymi lub autoimmunologicznymi jelit powinny skonsultować stosowanie siemienia lnianego z lekarzem lub dietetykiem.
Siemię lniane zawiera niewielkie ilości glikozydów cyjanogennych, z których w wyniku metabolizmu powstaje cyjanowodór. Jest to ilość tak niewielka, że zupełnie dla człowieka nieszkodliwa, lecz niektórzy twierdzą, że kobiety w ciąży i karmiące powinny stosować siemię lniane z umiarem.
Len (Linum) to jedna z pierwszych roślin uprawnych o historii sięgającej aż 7000 lat wstecz! Należy do rodziny lnowatych i tworzy około 180 gatunków. Występuje w krajach strefy umiarkowanej i subtropikalnej, a największe zróżnicowanie jej gatunków znaleźć można w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce jest ich około 6. Najpopularniejszy jest len zwyczajny – Linum usistassimum.
Len zwyczajny jest byliną jednoroczną lub dwuletnią, która osiąga średnio 0,6 m wysokości, maksymalnie 1,2 m. Roślinę tworzy prosta, wzniesiona łodyga porastająca drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Kwiaty lnu są błękitne, różowe, białe lub żółte i mają lejkowaty kształt. Zdobią szczyty pędów rośliny w czerwcu i w sierpniu. Nasiona lnu znajdują się w torebkach, które pojawiają się w miejscu kwiatów po ich zapyleniu i przekwitnięciu.
1. http://www.medicalnewstoday.com
2. http://www.e-biotechnologia.pl
3. http://www.siemie-lniane.pl
4. https://ndb.nal.usda.gov
5. http://www.akademiawitalnosci.pl
6. http://www.biology.pl
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas