Skrzyp polny (Equisetum arvense) zawiera znaczną ilość związków krzemu, które pozytywnie wpływają na regenerację kości oraz na strukturę włosów, paznokci i naczyń krwionośnych. Obecność krzemionki sprawia, że zielone pędy skrzypu są szorstkie i kruche, a podczas zgniatania w palcach wytwarzają „skrzypiący” dźwięk, stąd nazwa tej rośliny. Z kolei angielska nazwa skrzypu nawiązuje do jego wyglądu i brzmi horsetail, czyli koński ogon. Co ciekawe, skrzyp polny pochodzi od roślin, które rosły na Ziemi w erze paleozoicznej. Miały one postać olbrzymich drzew, a dzisiejszy skrzyp wygląda jak ich miniatura.
Właściwości prozdrowotne:
Obecne w skrzypie polnym substancje czynne to przede wszystkim przyswajalne formy krzemu. Biorą one udział w metabolizmie kolagenu, który wchodzi w skład kości, włosów, paznokci i skóry.
Dlatego właśnie wyciągi ze skrzypu wzmacniają włosy i paznokcie, poprawiają wygląd skóry i są nieocenionym wsparciem dla mineralizacji kości.
Co więcej, krzemionka zawarta w zielu skrzypu korzystnie oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych, wzmacniając je i uszczelniając, a dobra kondycja naczyń krwionośnych zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych oraz udaru mózgu. Wzmocnienie naczyń pomaga także w przypadku żylaków. Medycyna ludowa wykorzystywała te właściwości, aby zmniejszyć krwawienia wewnętrzne, a także by ograniczyć obfite miesiączki.
Moczopędne działanie substancji zawartych w skrzypie polnym stymuluje pracę nerek i pęcherza. Regularne stosowanie skrzypu zwiększa przepływ płynów przez nerki i wspomaga wypłukiwanie z nich osadu.
Sprawdź również inne zioła na nerki i układ moczowy.
Skrzyp polny – ziele zbierane z dzikich stanowisk (Equisetum arvense) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Skrzyp polny – herbata:
Łyżkę ziela wsypać do małego garnka i zalać szklanką wrzącej wody, gotować na małym ogniu przez 10-15 minut, a następnie przecedzić. Wypijać 2-3 razy dziennie między posiłkami.
Dwie łyżki ziela zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 20 minut, odstawić na noc. Rano odcedzić i pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu między posiłkami.
Naparem lub odwarem ze skrzypu można przemywać włosy i cerę, a odrobinę mocnej esencji warto dodać do szamponu, płynu do kąpieli lub żelu do mycia twarzy.
Regularne (wewnętrzne) stosowanie skrzypu polnego może przyczynić się do obniżenia poziomu witaminy B1, dlatego zaleca się jej suplementację w tym czasie.
Skrzyp w proszku:
1 łyżeczkę mielonego ziela zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2-3 razy dziennie.
Ciąża i laktacja, choroby serca, niewydolność nerek, dna moczanowa, cukrzyca, niski poziom potasu.
Nie należy stosować skrzypu łącznie z wymienionymi substancjami: alkohol, plastry/guma nikotynowa, diuretyki, suplementy zawierające lit, leki stosowane w przypadku arytmii.
Skrzyp polny to roślina z rodziny skrzypowatych. Jest jedynym gatunkiem spośród rodzaju skrzypów, który wykorzystuje się w zielarstwie. Występuje głównie w Europie, a także na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity i bywa uporczywym chwastem ze względu na swój rozległy system korzeniowy tworzący wielopoziomowe kłącza.
Wczesną wiosną pojawiają się tzw. pędy zarodnionośne skrzypu – nierozgałęzione, brunatne łodygi o długości do 30 cm, zakończone jajowatym kłosem, który rozsiewa zarodniki. Następnie pędy te obumierają, a pod koniec wiosny na ich miejscu wyrastają pędy płonne, które stanowią surowiec zielarski. Są zielone, rozgałęzione, osiągają do 40 cm wysokości i przypominają małe choinki. Liście skrzypu są bardzo drobne. Nie są odgałęzieniami skrzypu, lecz rosną na jego łodydze otaczając węzły, z których wyrastają odgałęzienia. Wyglądają jak czarne ząbki. Można je zobaczyć przyglądając się roślinie z bardzo bliska.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Skrzyp polny ziele cięte/mielone dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://umm.edu
2. http://www.janus.net.pl
3. http://poznajziola.pl
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas