Różowa sól himalajska z Pakistanu
Sól himalajska różowa nazywana jest najzdrowszą solą na świecie. Wydobywana jest z wnętrza Himalajów położonych w regionie Punjab na terenie Pakistanu. Kopalnia znajduje się w miejscowości Khewra, która leży u podnóża pasma górskiego zwanego Górami Słonymi. Khewra znana jest jako Królestwo Soli, a mieszcząca się w niej kopalnia jest drugą największą kopalnią soli na świecie.
Góry Słone uformowały się około 800 milionów lat temu w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się morze i to z niego pochodzi zawarta w nich sól. Zmiany tektoniczne i wysokie ciśnienie wepchnęły tamtejsze złoża soli na głębokość 400-600 m n.p.m. Są one obecnie jednymi z największych i najstarszych złóż soli na świecie. Sól wydobywa się tam metodami tradycyjnymi bez użycia maszyn, a następnie płucze ją wodą i suszy na słońcu. Posiada ona nietypową barwę: od przezroczystej, poprzez białą i różową, aż do ciemnoczerwonej. Czerwone odcienie związane są z obecnością tlenku żelaza.
SÓL HIMALAJSKA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Sól himalajska jest solą nierafinowaną i zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne obecności aż 84 pierwiastków, w tym prawie wszystkich mikro- i makroelementów potrzebnych człowiekowi. Wśród nich, oprócz sodu, znajdują się m.in. potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, fosfor, mangan, miedź, selen, chrom, jod i siarka [1].
Dzięki obecności makro- i mikroelementów sól himalajska nie wpływa tak negatywnie na ciśnienie tętnicze jak zwykła sól rafinowana, która jest czystym chlorkiem sodu, a więc dostarcza naszemu organizmowi jedynie sód i chlor. Magnez i inne pierwiastki zawarte w nierafinowanej soli himalajskiej równoważą działanie sodu i pomagają utrzymać równowagę elektrolitową organizmu, dzięki czemu ciśnienie tętnicze krwi pozostaje w normie [2, 3].
Sól himalajska zastosowana w formie kąpieli pozytywnie wpływa na kondycję skóry, odżywia ją, zmiękcza i wygładza, a zawarte w niej makro- i mikroelementy przenikają przez skórę do wnętrza organizmu [4].
Sól himalajską wykorzystuje się do: wyrobu kosmetyków odżywiających i wygładzających skórę, do inhalacji w przypadku zatkanego nosa i zatok oraz do produkcji lamp solnych, które emitują korzystne związki, kiedy są podgrzewane źródłem światła i pozytywnie wpływają na samopoczucie, układ oddechowy i skórę [4].
ZASTOSOWANIE
- przyprawianie potraw
- kąpiele solankowe
- inhalacje
- domowy peeling do ciała
SKŁAD
Sól himalajska różowa 100%. Niejodowana. Najwyższa jakość!
Surowiec spożywczy i kosmetyczny.
SÓL HIMALAJSKA – SPOSÓB UŻYCIA
Sól himalajska jest zdrowsza od innych soli, nie oznacza to jednak, że stosowanie jej w nadmiernych ilościach nie zaszkodzi. Należy zachować umiar i pamiętać o tym, że zalecane przez WHO spożycie soli wynosi do 5 g (1 łyżeczka) dziennie na osobę.
Kąpiel solankowa:
1-2 szklanki soli himalajskiej rozpuścić w wannie ciepłej, ale nie gorącej wody, aby nie stracić cennych pierwiastków. Kąpiel powinna trwać około 30 minut. Podczas takiej kąpieli nie należy używać mydła. Sól himalajską można również wykorzystać do moczenia dłoni i stóp.
Inhalacja:
1 czubatą łyżkę soli himalajskiej wsypać do miski i zalać gorącą wodą. Nachylić się nad powierzchnią, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać głęboko powstającą parę przez około 10-15 minut. Można powtórzyć 2 razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej ilości soli, aby nie podrażnić błony śluzowej nosa.
PRZECIWWSKAZANIA
Mimo tego, iż sól himalajska nie wpływa negatywnie na ciśnienie tętnicze osób zdrowych, to osoby z nadciśnieniem powinny taką sól stosować z umiarem i skonsultować spożywaną ilość z lekarzem lub dietetykiem.
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.globalhealingcenter.com
2. https://draxe.com
3. http://drlwilson.com
4. https://authoritynutrition.com
5. https://en.wikipedia.org
6. https://en.wikipedia.org