Ku Shen – korzeń
Ku Shen (Sophora flavescens, Kushen, 苦参) to roślina o wszechstronnym działaniu, posiadająca długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie Chin, Japonii, Korei oraz Indii. We współczesnych badaniach laboratoryjnych ku shen wykazała zdolność do niszczenia komórek nowotworowych i to jest właściwość, z której roślina ta najbardziej słynie. Oczywiście nie wiadomo, czy działanie to jest tak samo skuteczne w organizmie ludzkim, jak w warunkach laboratoryjnych. Do innych, istotnych właściwości ku shen należy pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca, stany zapalne narządów i dolegliwości skórne.
Ku Shen wykorzystywana była w chińskim ziołolecznictwie już od czasów panowania dynastii Qin i Han (ok. 221 r. p.n.e.). W późniejszym okresie opisano ją w klasycznych dziełach Tradycyjnej Chińskiej Medycyny – m.in. w autorytatywnej monografii Compendium of Materia Medica, uznawanej za kwintesencję najdawniejszych nauk TCM. Według niej korzeń Sophora flavescens ma gorzki smak oraz ochładzającą naturę i związany jest z procesami oczyszczania z gorąca i usuwania wilgoci, co skutkuje odżywieniem wątroby i żółci, a także złagodzeniem reumatyzmu. Zgodnie z Materia Medica Sophora flavescens wywiera wpływ na meridianę serca, a także uwalnia z zastoju energię qi. W TCM korzeń Ku Shen wchodzi w skład licznych mieszanek i preparatów ziołowych, nierzadko stanowiąc ich główny składnik.
W Korei na korzeń Sophora flavescens mówi się kosam. Dawniej wykorzystywany był tam jako środek pomagający zwalczyć infekcje i pasożyty oraz sprzyjający gojeniu się ran, owrzodzeń i oparzeń. W Japonii natomiast znany jest pod nazwą kujinn i został ujęty w XVI edycji Japońskiej Farmakopei.
Korzeń Ku Shen dostępny w naszym sklepie pochodzi z upraw w Chinach. Dbamy o to, aby każda jego partia była pierwszorzędnej jakości.
KU SHEN – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Ku Shen pobudza procesy przeciwzapalne,
- poprawia funkcjonowanie wątroby i wpływa ochronnie na jej miąższ,
- działa neuroprotekcyjnie (chroni mózg),
- wspomaga prawidłową pracę serca,
- dba o dobrą kondycję stawów,
- w zastosowaniu zewnętrznym korzystnie oddziałuje na skórę, sprzyjając regeneracji nieprawidłowości, a także stymuluje porost włosów w miejscach dotkniętych łysieniem.
KU SHEN – ZASTOSOWANIE
- dla zdrowia wątroby, mózgu, serca i stawów
- do pielęgnacji zmian zapalnych skóry w łuszczycy, egzemie i AZS; trądziku, zmian alergicznych
- do wcierania w skórę głowy przy łysieniu
SKŁAD
Ku Shen – korzeń cięty (Sophora flavescens) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
W korzeniach Sophora flavescens zidentyfikowano ponad 200 związków aktywnych. Najliczniejszą grupę stanowią flawonoidy i alkaloidy.
KU SHEN – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Według Chińskiej Farmakopei z 2010 r. rekomendowana dzienna porcja korzeni Sophora flavescens wynosi od 4,5 do 9 g.
Ku Shen – herbata (cięty korzeń):
Odwar: 2-3 łyżeczki korzeni zalej szklanką wody, zagotuj i gotuj pod przykryciem 15-20 minut. Przecedź. Wypijaj po pół szklanki odwaru 2 razy dziennie lub zastosuj zewnętrznie.
W 1 łyżeczce mieści się około 3 g ciętych korzeni Ku Shen.
Ku Shen – korzeń mielony:
Pół łyżeczki proszku (ok. 2 g) zalej ½ szklanki wrzącej wody. Przykryj i odstaw do ostygnięcia. Wypij razem z proszkiem. Stosuj 2-4 razy dziennie.
INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Korzeń Ku Shen stosowany we właściwych dawkach nie powoduje działań niepożądanych. Nadmierne ilości mogą wywołać skurcze i porażenie ośrodka oddechowego, dlatego należy przestrzegać zalecanych dawek.
Ku Shen nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi ciemiężycę czarną (Veratrum nigrum).
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Ku Shen (Sophora flavescens) należy do rodziny bobowatych – Fabaceae. Jest to niewielki, liściasty krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Występuje naturalnie w całej Azji Wschodniej – szczególnie w Chinach, Korei, Japonii, a także w niektórych krajach europejskich. Z korzeni ku shen dotychczas wyizolowano ponad 200 związków, głównymi komponentami są flawonoidy oraz alkaloidy.
BIBLIOGRAFIA
1. Sophora flavescens. https://examine.com
2. He, X., Fang, J., Huang, L., Wang, J., and Huang, X. (2015). Sophora flavescens Ait.: Traditional usage, phytochemistry and pharmacology of an important traditional Chinese medicine. Journal of Ethnopharmacology 172, 10-29.
3. Jin, J. H., Kim, J. S., Kang, S. S., Son, K. H., Chang, H. W., and Kim, H. P. (2010). Anti-inflammatory and anti-arthritic activity of total flavonoids of the roots of Sophora flavescens. Journal of Ethnopharmacology 127, 589-595.
4. Roh, S. S., Kim, C. D., Lee, M. H., Hwang, S. L., Rang, M. J., and Yoon, Y. K. (2002). The hair growth promoting effect of Sophora flavescens extract and its molecular regulation. Journal of Dermatological Science 30, 43-49.