Pąki sosnowe (Gemmae Pini)
Pączki sosnowe zbiera się z różnych gatunków sosny (Pinaceae) późną zimą i wiosną. Ten niezwykły surowiec już przez starożytnych Rzymian został uznany za prozdrowotny. Później pączki sosnowe popularne były szczególnie w medycynie Europy Środkowej i Rosji, ale stosowali je również Północnoamerykańscy Indianie. Dawni znachorzy zalecali je na wszelkie dolegliwości układu oddechowego, takie jak kaszel, zapalenie płuc i oskrzeli, a nawet gruźlica. Spożywane były również przy przeziębieniu i grypie jako środek rozgrzewający i zmniejszający gorączkę. O działaniu pączków sosny nie zapomniano i stosuje się je do dziś w ramach tzw. gemmoterapii. Jest to dziedzina zajmująca się stricte wpływem pąków roślinnych na zdrowie człowieka.
PĄCZKI SOSNY – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Pączki sosny doskonale wspierają mechanizmy obronne organizmu w przeziębieniu i wszelkich infekcjach. Działają rozgrzewająco i napotnie, a także wspomagają usuwanie niekorzystnych bakterii, wirusów i grzybów.
- Świetnie wpływają również na układ oddechowy. Przyspieszają usuwanie wydzieliny płucnej i pobudzają odkrztuszanie w przypadku kaszlu. Rozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.
- Wzmacniają prawidłowe reakcje przeciwzapalne.
- Pobudzają krążenie krwi. Preparaty z pączków sosny wcierane w skórę miejscowo zwiększają ukrwienie i działają znieczulająco.
- Działają żółciopędnie i rozkurczają drogi żółciowe.
[1, 2]
SOSNOWE PĄCZKI – ZASTOSOWANIE
- dla wzmocnienia układu odpornościowego, szczególnie podczas infekcji, przeziębienia, grypy
- w celu poprawy funkcjonowania układu oddechowego
- na trawienie
- do aromatycznych kąpieli, szczególnie przy problemach skórnych, nerwobólach czy reumatyzmie
SKŁAD
Pączki sosny 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Sosnowe pączki zawierają mnóstwo antyoksydantów, olejki eteryczne, kwas sapinowy, żywice, garbniki oraz witaminę C.
SOSNA PĄCZKI – JAK STOSOWAĆ?
Pączki sosny – herbata:
Pąki sosny przed zaparzeniem dobrze jest skropić spirytusem, ponieważ zawarte w nich cenne związki nie rozpuszczają się w wodzie, lecz w alkoholu, a także w oleju. Z tego powodu też dobrze jest zalewać pączki nie wodą, lecz mlekiem.
Łyżkę pąków sosny pokruszyć, a następnie zwilżyć spirytusem. Po kilku minutach zalać szklanką świeżo zagotowanego mleka (może być roślinne), przykryć i parzyć 10 minut. Gorący napar należy wypić zaraz po przygotowaniu, gdyż szybko wydostają się z niego lotne związki bioaktywne. Do naparu można dodać domowy syrop z malin, bzu czarnego lub dzikiej róży, miód, propolis, świeży imbir. Wypijać 1-3 szklanki naparu dziennie.
Nalewka:
100 g pączków pokruszyć i zwilżyć spirytusem. Następnie zalać 500 ml ciepłej, podgrzanej wódki (może też być rum). Macerować minimum tydzień. Odcedzić. Stosować kilka razy dziennie po pół łyżeczki, rozcieńczając nalewkę w mleku. Można stosować do wcierania w przemarznięte części ciała, bolące stawy i mięśnie oraz kontuzje.
Nalewka z pączkami sosny, gwajakowcem, jałowcem i sassafrasem:
Wymieszać w równych proporcjach pokruszone pączki sosny, drewno gwajakowca, owoce jałowca i drewno sassafrasu. Mieszankę zwilżyć spirytusem i zostawić pod przykryciem, a po godzinie zalać alkoholem 40% w proporcji 1:5. Macerować 2 tygodnie. Zażywać po 5 ml (ok. 1 łyżeczka) 2-3 razy dziennie.
Przepisy pochodzą od naszego niezastąpionego dr Różańskiego: http://rozanski.li
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Nie stwierdzono skutków ubocznych, przeciwwskazań czy interakcji.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to wiecznie zielone drzewo z rodziny sosnowatych. Rośnie w klimacie umiarkowanym. Jest to najpopularniejszy rodzaj sosny w Europie. Dorasta nawet do 40 metrów. Średnica pnia to ok. 0,5-1,2 metra. Kora jest gruba, bruzdowata i szarobrązowa. Sosna posiada sztywne i ostre zielone igły o długości 5-7 cm. Kwiaty skupiają się wokoło młodych pędów i układaj się w stojące pręciki. Szyszki mają krótkie szypułki, są jajowate.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Sosna pączki dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Gemmae Pini – pączki sosny. http://rozanski.li
2. http://www.czytelniamedyczna.pl
3. https://finland.fi
4. Characterization of pine bud syrup and its effect on physicochemical and sensory properties of kefir https://www.researchgate.net