Szałwia lekarska (Salvia officinalis) znana jest przede wszystkim jako naturalny środek do pielęgnacji jamy ustnej, dziąseł i gardła. Dba również o kondycję skóry, łagodzi podrażnienia oczu i miejsc intymnych. Zastosowana doustnie redukuje nadmierną potliwość i laktację, a także wspiera czynności trawienne.
Szałwia lekarska była popularnym i bardzo cenionym zielem leczniczym i magicznym od czasów starożytnych. Jej łacińska nazwa rodzajowa pochodzi najprawdopodobniej od słowa salva, oznaczającego pomoc. W Grecji i Rzymie szałwia stanowiła główny symbol zdrowia i długowieczności, dlatego napary z jej ziela spożywano jako codzienną herbatę. Wierzono nawet, że roślina ta może wskrzeszać zmarłych. Szałwię cenili również Egipcjanie i Celtowie, a także Hindusi, którzy uprawiali ją na północy Indii. W każdym regionie uchodziła za ziele święte i uznawana była za boski atrybut. W dawnej medycynie traktowano ją jako uniwersalny lek na większość dolegliwości.
Właściwości prozdrowotne:
Preparaty z szałwii wykorzystuje się najczęściej do płukania jamy ustnej i gardła ze względu na jej właściwości antyseptyczne i ściągające. Szałwia pomaga utrzymać zdrowe błony śluzowe, dziąsła i zęby. Koi zmęczone oczy. Pozytywnie wpływa na skórę i sprzyja gojeniu się wyprysków, trądziku, drobnych ran czy otarć. Dba także o miejsca intymne, gdzie łagodzi świąd, podrażnienia i stany zapalne.
Szałwia zastosowana wewnętrznie łagodzi nadmierną pracę jelit, korzystnie wpływa na trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto zmniejsza nadmierne wydzielanie potu i śliny oraz nadmierną laktację.
[1, 2]
Zewnętrznie:
Wewnętrznie:
Szałwia lekarska – liście suszone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
W liściach szałwii obecny jest cenny olejek eteryczny zawierający cyneol, kamforę, pinen i tujon. Obok olejku w liściach znajdują się flawonoidy, garbniki, substancje gorzkie, kwasy organiczne i witaminy.
Szałwia – herbata (liść cięty):
1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po szklance naparu. Wystudzony napar możesz zastosować do pielęgnacji cery, płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na oczy.
Szałwia lekarska (liść mielony):
1 łyżeczkę mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 2 razy dziennie.
Nalewka:
Proporcje 1:3 lub 1:5. Alkohol 40-60%. Maceruj 14 dni. Zażywaj 1-3 razy dziennie po 3-5 ml. Do zastosowania zewnętrznego: 5 ml na pół szklanki wody. Nierozcieńczoną nalewkę wcieraj w zmiany skórne w okolicach ust, w dziąsła i w miejsca ukąszeń owadów.
Ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Tujon obecny w zielu szałwii jest toksyczny, ale dopiero w bardzo wysokich dawkach. Nie należy przekraczać zalecanych dawek szałwii i lepiej nie stosować jej doustnie przez długi czas.
Napary z liści szałwii mogą spowodować całkowity zanik laktacji, dlatego jeśli chcemy laktację tylko zmniejszyć, musimy zachować umiar i ostrożność.
Szałwia lekarska należy do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich i bałkańskich, gdzie występuje najobficiej, ale spotkamy ją także w innych częściach Europy. Rośnie w miejscach skalistych, kamienistych i dobrze nasłonecznionych. Lubi gleby wilgotne i bogate w wapń.
Szałwia lekarska jest wiecznie zielonym krzewem lub półkrzewem, osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Pokryta jest w całości drobnym meszkiem. Jej łodyga zwykle wznosi się, rzadziej pokłada. Liście szałwii są srebrzysto-zielone i przyjemne w dotyku. Mają pomarszczoną powierzchnię i karbowane brzegi, a ich kształt jest lancetowaty lub owalny. Szałwia rodzi kwiaty wargowe o jasnofioletowym kolorze, który w zależności od odczynu gleby może mieć odcień bardziej niebieski lub czerwony. Kwiaty wyrastają na szczytach łodyg w nibyokółkach po 4-8 sztuk. Owocami szałwii są jasnobrązowe torebki z kulistymi nasionami.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Szałwia lekarska liść cięty/mielony dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://rozanski.li
2. http://www.pfaf.org
3. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas