Trawa żubrowa – inaczej turówka wonna lub sweetgrass (Hierochloe odorata)
Trawa żubrówka to naturalne kadzidło obecne od wielu lat w kulturze Indian Północnoamerykańskich. Swój relaksujący i podnoszący na duchu zapach zawdzięcza wysokiej zawartości kumaryny. Zaplecione z niej warkocze tlą się, nie tworząc przy tym otwartego płomienia.
Łacińska nazwa trawy żubrowej wywodzi się z języka greckiego, w którym hieros oznacza „święty”, a chloe – „trawę”. Tę „świętą trawę” znano dawniej nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie. Podpalana była podczas różnego rodzaju uroczystości kościelnych i ceremonii ludowych. Stosowano ją do okadzania pomieszczeń i domowników oraz w rytuałach oczyszczania. W Północnej Europie kładziono ją przed kościołami, aby wierni deptali po niej, ponieważ uwalniała wtedy przyjemny, słodki zapach.
Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej trawa żubrowa była rośliną świętą. Używali jej oni w roli kadzidła do oczyszczania energii miejsc i osób oraz do podnoszenia wibracji. Była nieodłącznym elementem rytuałów magicznych i codziennych modlitw. Źdźbła żubrówki służyły im także do wyplatania koszy i mat, a także do odstraszania owadów.
Dziś trawa żubrowa to oprócz kadzidła również pachnący dodatek stosowany w przemyśle spożywczym i nie tylko. We Francji wykorzystywana jest w celu nadania słodkiego zapachu cukierkom i napojom bezalkoholowym. Używana jest również do aromatyzowania tytoniu i w produkcji perfum. W Rosji dodawana jest herbaty, a w Polsce – jak wiadomo – do wódki Żubrówki.
Dostępne rozmiary:
- mały pęk 10 g (ok. 40 źdźbeł)
- duży pęk 50 g (ok. 200 źdźbeł)
- mały warkocz (35-40 cm długości, 32 g +/- 5 g)
- duży warkocz (50-60 cm długości, 60 g +/- 10 g)
TRAWA ŻUBRÓWKA – SPOSÓB UŻYCIA
Wódka żubrówka – jak zrobić?
Trawa żubrówka w pęku służy do samodzielnego przygotowania tradycyjnej, aromatycznej wódki żubrówki.
Aby przygotować wódkę żubrówkę, należy do 0,5-litrowej butelki wódki czystej włożyć 2 g trawy żubrówki (1-2 źdźbła) i wsypać 1 łyżkę cukru białego. Można dodać także łyżeczkę cukru waniliowego. Dobrze wymieszać, aby cukier się rozpuścił. Następnie butelkę zakorkować i zostawić w miejscu o temperaturze pokojowej na około 2-3 tygodnie. Gotowa wódka powinna mieć zielonkawy kolor.
Trawa żubrowa jako kadzidło:
Kadzidło z turówki zachowuje się podobnie jak biała szałwia – wystarczy przypalić jeden koniec warkocza, by się zaczął tlić, rozdmuchać go i już można delektować się niezwykłym zapachem.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Trawa żubrowa (Hierochloe odorata), zwana przez botaników turówką wonną, należy do rodziny Poaceae (traw). Jest bardzo odporną, wieloletnią rośliną i występuje w Europie, Ameryce Północnej i w Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym. Można ją znaleźć rosnącą dziko na wilgotnych łąkach, brzegach moczarów i bagien, torfowiskach, zacienionych brzegach strumieni i jezior oraz w chłodnych kanionach górskich. Dorasta do około 60 cm wysokości.