Hierochloe odorata

Trawa żubrówka (Sweetgrass)

 • W magazynie: 0 sztuk
  4,90
  W magazynie: 0 sztuk
  4,90
  W magazynie: 5 sztuk
  16,49
  W magazynie: 0 sztuk
  20,90
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Trawa żubrowa – sweetgrass (Hierochloe odorata)

Warkocze Trawy żubrówki (Sweetgrass, Hierochloe odorata) tradycyjnie stosowane przez Indian w celu oczyszczania i okadzania się. Uważane za świętą roślinę przez wiele plemion Indian amerykańskich.
Stosuje się ją podobnie jak białą szałwię. Wystarczy przypalić jeden koniec warkocza by się zaczął tlić, rozdmuchać go i można delektować się niezwykłym zapachem.

Łacińska nazwa trawy żubrowej wywodzi się od świętych ceremonii i Greckiego języka w którym Hieros oznacza święty, a Chloe trawę. Ze względu na słodki zapach wydzielany przy spalaniu, “turówkę” stosowano przy różnego rodzaju uroczystościach kościelnych i ceremoniach ludowych, do okadzania pomieszczeń, okadzania domowników, rytuałów oczyszczania. Niegdyś w północnej Europie kładziono trawę żubrową przed kościołami, bo gdy wierni deptali po niej wydzielał się przyjemny słodki zapach, z kolei rdzenni mieszkańcy Ameryki północnej używali trawy żubrowej do wyplatania koszy i mat, nosili ją przy sobie w celu odstraszania owadów i stosowali jako kadzidło. W wielu plemionach Indian Trawa żubrowa używana jest w trakcie modlitw, rytuałach oczyszczających i uznawana jest za świętą roślinę.
Swój relaksujący i podnoszący na duchu zapach trawa żubrowa zawdzięcza zawartości kumaryny. Zaplatana w warkocze i przypalana tli się nie tworząc otwartego płomienia, a jej zapach tak przyjemny dla ludzi ma również przyciągać dobre duchy. Przy różnego rodzaju ceremoniach rozpalana jest na początku dla przyciągnięcia pozytywnej energii. Osoba która chce się oczyścić dymem z trawy żubrowej kieruje go na oczy, uszy, serce i ciało. Trawa żubrówka to jedna z czterech medycyn (roślin uzdrawiających) wykorzystywanych przez ludzi Anishinabe, Bode’wad MI i towarzystwa Odawa. Do pozostałych trzech należy Tytoń (Nicotiana rustica, Nicotiana tabacum), Cedr (żywotnik olbrzymi, Libocedrus decurrens) i Szałwia (Salvia Apiana, Artemisia tridentata).
Trawa żubrowa wykorzystywana była również we Francji w celu nadania słodkiego smaku cukierkom, do aromatyzowania tytoniu, napojów bezalkoholowych i perfum. W Rosji używano jej do aromatyzowania herbaty. Obecnie jest nadal stosowana do aromatyzowania alkoholu czego przykładem jest Polska wódka “żubrówka”.

Trawa żubrowa należy do rodziny Poaceae (traw), jest bardzo odporną wieloletnią rośliną i występuje powyżej 40 stopni szerokości geograficznej północnej, w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Można ją znaleźć rosnącą dziko na wilgotnych łąkach, brzegach moczarów i bagien, torfowiskach, zacienionych brzegach strumieni, jezior i chłodnych kanionach górskich. Dorasta do około 60 cm wysokości.

Dostępne rozmiary

 • mały pęk (10 g, ok. 40 źdźbeł)
 • mały warkocz (35-40 cm długości, 32 g +/- 5 g)
 • duży warkocz (50-60 cm długości, 60 g +/- 10 g)

SPOSÓB UŻYCIA


Trawa żubrówka w pęku (Turówka wonna) służy do samodzielnego przygotowania tradycyjnej, aromatycznej wódki żubrówki.
Aby przygotować wódkę należy do butelki 0,5 l wsypać 2 g trawy żubrówki (1-2 źdźbła) i łyżkę cukru białego (można dodać także łyżeczkę cukru waniliowego). Następnie butelkę należy zakorkować i zostawić w ciepłym miejscu na ok. 2-3 tygodni. Napój jest gotowy do spożycia jeśli tylko wódka ma lekko zielonkawy kolor.

***

Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Ze stanowisk naturalnych
Tradycyjna medycyna: Polska
Kraj pochodzenia: Polska
Zastosowanie: Oczyszczanie organizmu

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Sandra M., W dniu: 09.06.2019

  Przepiękny,intensywny zapach.Dobrze oczyszcza przestrzeń z niepotrzebnych energii,świetnie sprawdza się jako dekoracja magicznych ołtarzy.Przyciąga zapachem koty ;) Polecam :)

 • Ocena: (5/5)

  Emil W., W dniu: 28.02.2016

  super jakość!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK