Hierochloe odorata

Trawa żubrówka (sweetgrass)

To symbol tradycyjnej, polskiej wódki :) Może być też palona jako kadzidło, w roli którego działa oczyszczająco.

  • ; 0 0;
  • ; 0 0;
  • ; 0 0;
  • ; 0 0;
 • W magazynie: 238 sztuk
  7,58
  W magazynie: 238 sztuk
  7,58
  W magazynie: 109 sztuk
  18,95
  W magazynie: 87 sztuk
  25,87
  W magazynie: 43 sztuk
  18,65
  Dodaj
  do ulubionych
 • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

 • Koszt przesyłki już od 13 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Trawa żubrowa – inaczej turówka wonna lub sweetgrass (Hierochloe odorata)

Trawa żubrówka to naturalne kadzidło obecne od wielu lat w kulturze Indian Północnoamerykańskich. Swój relaksujący i podnoszący na duchu zapach zawdzięcza wysokiej zawartości kumaryny. Zaplecione z niej warkocze tlą się, nie tworząc przy tym otwartego płomienia.

Łacińska nazwa trawy żubrowej wywodzi się z języka greckiego, w którym hieros oznacza „święty”, a chloe – „trawę”. Tę „świętą trawę” znano dawniej nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie. Podpalana była podczas różnego rodzaju uroczystości kościelnych i ceremonii ludowych. Stosowano ją do okadzania pomieszczeń i domowników oraz w rytuałach oczyszczania. W Północnej Europie kładziono ją przed kościołami, aby wierni deptali po niej, ponieważ uwalniała wtedy przyjemny, słodki zapach.

Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej trawa żubrowa była rośliną świętą. Używali jej oni w roli kadzidła do oczyszczania energii miejsc i osób oraz do podnoszenia wibracji. Była nieodłącznym elementem rytuałów magicznych i codziennych modlitw. Źdźbła żubrówki służyły im także do wyplatania koszy i mat, a także do odstraszania owadów.

Dziś trawa żubrowa to oprócz kadzidła również pachnący dodatek stosowany w przemyśle spożywczym i nie tylko. We Francji wykorzystywana jest w celu nadania słodkiego zapachu cukierkom i napojom bezalkoholowym. Używana jest również do aromatyzowania tytoniu i w produkcji perfum. W Rosji dodawana jest herbaty, a w Polsce – jak wiadomo – do wódki Żubrówki.

Dostępne rozmiary:

 • mały pęk 10 g (ok. 40 źdźbeł)
 • duży pęk 50 g (ok. 200 źdźbeł)
 • mały warkocz (35-40 cm długości, 32 g +/- 5 g)
 • duży warkocz (50-60 cm długości, 60 g +/- 10 g)

TRAWA ŻUBRÓWKASPOSÓB UŻYCIA


Wódka żubrówka – jak zrobić?

Trawa żubrówka w pęku służy do samodzielnego przygotowania tradycyjnej, aromatycznej wódki żubrówki.

Aby przygotować wódkę żubrówkę, należy do 0,5-litrowej butelki wódki czystej włożyć 2 g trawy żubrówki (1-2 źdźbła) i wsypać 1 łyżkę cukru białego. Można dodać także łyżeczkę cukru waniliowego. Dobrze wymieszać, aby cukier się rozpuścił. Następnie butelkę zakorkować i zostawić w miejscu o temperaturze pokojowej na około 2-3 tygodnie. Gotowa wódka powinna mieć zielonkawy kolor.


Trawa żubrowa jako kadzidło:

Kadzidło z turówki zachowuje się podobnie jak biała szałwia – wystarczy przypalić jeden koniec warkocza, by się zaczął tlić, rozdmuchać go i już można delektować się niezwykłym zapachem.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Trawa żubrowa (Hierochloe odorata), zwana przez botaników turówką wonną, należy do rodziny Poaceae (traw). Jest bardzo odporną, wieloletnią rośliną i występuje w Europie, Ameryce Północnej i w Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym. Można ją znaleźć rosnącą dziko na wilgotnych łąkach, brzegach moczarów i bagien, torfowiskach, zacienionych brzegach strumieni i jezior oraz w chłodnych kanionach górskich. Dorasta do około 60 cm wysokości.Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Ze stanowisk naturalnych
Tradycyjna medycyna: Polska
Kraj pochodzenia: Polska
Zastosowanie: oczyszczanie organizmu

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 05.06.2021

  trawa dorodna sucha czysta aromatyczna

 • Ocena: (5/5)

  Sandra M., W dniu: 09.06.2019

  Przepiękny,intensywny zapach.Dobrze oczyszcza przestrzeń z niepotrzebnych energii,świetnie sprawdza się jako dekoracja magicznych ołtarzy.Przyciąga zapachem koty ;) Polecam :)

 • Ocena: (5/5)

  Emil W., W dniu: 28.02.2016

  super jakość!

Polecane dla Ciebie

  Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

    OK