Brodaczka właściwa (Usnea barbata)
Pobudza trawienie i wspomaga pracę jelit, działa wykrztuśnie i rozkurczowo, doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej. Zawiera cenny kwas usninowy, a także wiele innych składników aktywnych o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybicznym i przeciwpierwotniakowym. Kwas usninowy działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne dodawany jest do past i płynów do zębów, pastylek do ssania, kremów, dezodorantów i innych kosmetyków.
Brodaczka należy do porostów i swoim wyglądem faktycznie przypomina brodę. Można ją spotkać w bardzo czystych lasach, gdzie rośnie na gałęziach drzew, tworząc długie, zwisające kępki pośród innych porostów. Brodaczka właściwa ma srebrzysty lub srebrzysto-zielony kolor. Cechą, która odróżnia ją od innych gatunków, jest bardzo długa plecha. Wszystkie brodaczki posiadają prozdrowotne właściwości.
W polskiej i europejskiej medycynie ludowej brodaczka wykorzystywana była w infekcjach układu oddechowego i pokarmowego, a także w leczeniu anginy, gruźlicy, zapalenia płuc, gorączki i chorób skóry. Wspomagano się nią w niestrawności, zaparciach i kaszlu. Wyciągiem z brodaczki przemywano rany, albo zasypywano je pokruszoną na pył plechą.
Inne gatunki brodaczki stosowane były w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, a także w tradycyjnych systemach medycznych Wysp Pacyfiku oraz Nowej Zelandii.
BRODACZKA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Brodaczka niszczy bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.
- Wspiera organizm w walce z infekcjami i zakażeniami układu oddechowego i pokarmowego, a także skóry, jamy ustnej i okolic intymnych.
- Pobudza wydzielanie soków trawiennych.
- Pozytywnie wpływa na skórę – reguluje wydzielanie łoju, łagodzi zmiany trądzikowe i zapalne, wspomaga gojenie się ran.
[1, 2]
SKŁAD
Brodaczka właściwa – plecha (Usnea barbata) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
BRODACZKA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Wyciąg wodny:
3 g plechy zalać szklanką wody o temp. 70°C. Odstawić na 6 godzin, przecedzić. Pić 2-3 szklanki wyciągu dziennie lub zastosować zewnętrznie do przemywania ran, zmian skórnych i miejsc intymnych oraz w postaci okładów na oczy.
Temperatura wody w otwartym czajniku spada do 70°C po około 9 minutach od zagotowania.
Nalewka brodaczkowa:
100 g surowca zalej 300 ml alkoholu 50%, odstaw na miesiąc, co parę dni wstrząśnij. Przecedź. Stosuj 2 ml nalewki (około pół łyżeczki) 3 razy dziennie. Nalewkę możesz zastosować zewnętrznie po rozcieńczeniu 1 łyżki w szklance wody. Przemywaj nią chorobowe zmiany skórne, płucz włosy i jamę ustną.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na brodaczkę.
Działania niepożądane:
Po spożyciu dużych ilości brodaczki mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka, mdłości i zawroty głowy.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Brodaczka właściwa (Usnea barbata) jest grzybem zaliczanym do porostów, jako że żyje w symbiozie z glonami. Jej rodziną są tarczownicowate – Parmeliaceae. Występuje tylko na półkuli północnej. W Polsce brodaczka objęta jest ochroną częściową, która umożliwia jej pozyskiwanie do celów zielarskich, należy jednak do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Brodaczka porasta korę drzew liściastych i iglastych. Jej plecha jest bardzo długa (do 30 cm), zwisająca i mocno rozgałęziona. Ma kształt krzaczkowato-nitkowaty, a kolor srebrzysty lub zielonkawy, rzadziej żółty, brunatny. Jej gałązki są bardzo cienkie. Brodaczka rozmnaża się głównie za pomocą tzw. urwistków. Bardzo rzadko tworzy owocniki.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Brodaczka właściwa dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
ŹRÓDŁA
1. http://rozanski.li
2. http://www.gaiaherbs.com
3. http://pl.wikipedia.org