Wierzbówka kiprzyca – ziele
Wierzbówka kiprzyca (Epilobium angustifolium) fantastycznie wspiera pracę układu moczowego i dba o prostatę. Napary i wyciągi mogą posłużyć do pielęgnacji skóry.
Roślina ta obecna była w dawnej medycynie Europy i Ameryki Północnej. Stosowano ją w leczeniu wszelkich chorób skóry, problemów z prostatą oraz stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych w obrębie układu moczowego. Części nadziemne wierzbówki zjadano jako warzywo, a z jej liści, co ciekawe, wytwarzano herbatę, która przypominała herbatę czarną w wyglądzie i smaku, była też podobnie sporządzana. Świeżo zebrane liście wierzbówki poddawano więdnięciu, następnie rolowano je i pozostawiano do fermentacji do momentu, aż zmienią kolor na brązowy. Po wysuszeniu były gotowe do parzenia. Do dziś możemy zetknąć się z taką herbatą w Rosji i Gruzji – nazywa się ona Iwan Czaj.
WIERZBÓWKA KIPRZYCA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Wierzbówka kiprzyca pozytywnie wpływa na układ moczowy. Zwiększa wydalanie moczu i wzmaga oczyszczanie organizmu, a ponadto sprzyja wypłukiwaniu osadu z nerek i dróg moczowych.
- Dba o zdrowie męskiej prostaty.
- Wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny, zwłaszcza w obrębie układu moczowego.
- Pozytywnie wpływa na skórę.
[1, 2]
WIERZBÓWKA KIPRZYCA – ZASTOSOWANIE
- dla zdrowia prostaty
- wspomaganie funkcjonowania układu moczowego
- zewnętrznie do pielęgnacji skóry
SKŁAD
Wierzbówka kiprzyca – ziele suszone (Epilobium angustifolium) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
WIERZBÓWKA KIPRZYCA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Wierzbówka kiprzyca – herbata (ziele cięte):
2 łyżki ziela zalać szklanką wrzącej wody, parzyć 15-20 minut po przykryciem, przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po szklance naparu lub zastosować do przemywania skóry i do okładów na oczy przy stanach zapalnych.
Intrakt:
Proporcje 1:5. Gorący alkohol 40-70%. Macerować 7-14 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 10 ml. Przed zażyciem rozcieńczyć z wodą.
Tonik do cery trądzikowej:
Do 100 ml intraktu z wierzbownicy dodać 5 ml nalewki z arniki i 100 ml spirytusu salicylowego lub kamforowego. Tonikiem przemywać twarz 2 razy dziennie.
SYNERGIA
Dla poprawy zdrowia prostaty zaleca się połączenie wierzbówki kiprzycy z wierzbownicą drobnokwiatową.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę, ciąża i karmienie piersią.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Wierzbówka kiprzyca należy do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Występuje na półkuli północnej, aż po strefę okołobiegunową. W Polsce jest pospolita. Można ją spotkać na łąkach, na skrajach lasów, przy torach kolejowych i przy drogach. Lubi gleby bogate w azot i próchnicze. Potrafi wyprzeć inne gatunki i stworzyć duży, jednogatunkowy łan. Osiąga od 0,5 do 1,5 m wysokości.
Nad ziemią tworzy wiele prostych, wzniesionych i zwykle nierozgałęzionych łodyg, a pod ziemią – kłącze z rozłogami. Jej liście są dość wąskie i podłużne, o kształcie lancetowatym. Wyrastają na łodydze skrętolegle. Charakterystyczne, jaskraworóżowe kwiaty kiprzycy tworzą grona na szczytach pędów. Ich miodniki wytwarzają duże ilości miodu. Owocami kiprzycy są owłosione torebki z licznymi nasionami opatrzonymi białym puchem.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Wierzbówka kiprzyca ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.gramzdrowia.pl
2. http://luskiewnik.strefa.pl
3. http://www.przeglad-urologiczny.pl
4. https://www.czajnikowy.com.pl
5. https://pl.wikipedia.org