Wrotycz (Tanacetum vulgare) ceniony jest za działanie rozkurczowe, łagodzące napięcie mięśni gładkich i odkażające. Zabija pasożyty, bakterie, wirusy i grzyby. Stymuluje menstruację. Jest silnie działającym zielem zawierającym substancje trujące, ale w zalecanych ilościach jest bezpieczny.
Tradycyjnie wykorzystywano wrotycz przy dolegliwościach trawiennych oraz w celu złagodzenia bólów reumatycznych, menstruacyjnych i żołądkowo-jelitowych. Nacierano nim bolące stawy i naciągnięte ścięgna. Kobiety wykorzystywały preparaty z wrotyczu w celu wywołania poronienia. Istnieją też doniesienia o działaniu psychoaktywnym tego ziela. Pomimo jego właściwości trujących, niewielkie ilości młodych, świeżych liści i kwiatów stosowano niegdyś w kuchni. Liście dodawano do sałatek, a kwiaty do ciast. Ze względu na specyficzny (aczkolwiek przyjemny) zapach wrotycz był również stosowany jako środek do odstraszania owadów.

DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne
- Wrotycz wspomaga usuwanie pasożytów układu pokarmowego,
- Działa odkażająco,
- Działa silnie rozkurczowo, łagodząc napięcie mięśni gładkich i bóle,
- Rozluźnia i uspokaja,
- Pobudza krwawienie miesiączkowe,
- Poprawia trawienie
- Zastosowany zewnętrznie odkaża rany, pomaga w gojeniu się zmian skórnych, zmniejsza skórne stany zapalne [1, 2].

ZASTOSOWANIE
Wrotycz będzie bardzo pomocny w walce z pasożytami, w czasie trudnych i bolesnych miesiączek, wieczorem przed snem w celu wyciszenia oraz po ciężkim obiedzie. Przyda się także podczas oczyszczania organizmu.

SKŁAD
Kwiat wrotyczu 100%, zbierany z dzikich stanowisk przez naszych zielarzy. Surowiec najwyższej jakości!

WROTYCZ KWIAT DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Wrotycz herbata (kwiat dziko rosnący):
3 łyżki rozdrobnionych kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30 minut. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo.
Wrotycz w proszku:
½-1 łyżeczki mielonego ziela zalać niewielką ilością wrzącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2-4 razy dziennie.
Inny sposób użycia:
1 szklankę rozdrobnionych kwiatów zalać 250-300 ml alkoholu 40-70%. Macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym naczyniu i w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 10 ml (1 łyżka) rozcieńczonej w połowie szklanki wody. Nierozcieńczoną nalewkę stosować na skórne zmiany i stany zapalne, bolące stawy, łupież [1].

PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, laktacja, nadwrażliwość na roślinę.
Kobietom w ciąży nie wolno stosować wrotyczu ze względu na jego właściwości poronne. Substancje aktywne wrotyczu przechodzą do mleka matki.
Wysokie ilości wrotyczu mogą działać toksycznie i spowodować zatrucie organizmu. Objawia się to nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, intensywnym poceniem się, częstomoczem i drgawkami. Wrotycz w zalecanych ilościach jest bezpieczny.
Interakcje
Nie stosować razem z alkoholem!

CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Wrotycz występuje pospolicie w Polsce i w Europie, a także w Azji na terenach o umiarkowanym klimacie. Jest rośliną wieloletnią o wyrazistym zapachu. Należy do rodzaju astrowatych. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty wrotyczu są drobne i intensywnie żółte, tworzą koszyczki na szczytach rośliny. Wrotycz można łatwo odnaleźć w okresie kwitnienia na polach, łąkach, nad brzegami wód, czy przy polnych drogach.
JAKOŚĆ PRODUKTÓW
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Wrotycz kwiat dziko rosnący dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail

BIBLIOGRAFIA
1. http://www.rozanski.ch
2. https://pfaf.org
3. https://www.webmd.com
4. https://pl.wikipedia.org
***