Wrotycz (Tanacetum vulgare) to roślina o bardzo silnym działaniu. Zawiera szereg substancji aktywnych, które niszczą bakterie, pasożyty, wirusy i grzyby, dokładnie oczyszczają i odtruwają organizm, a także wspierają mechanizmy odpornościowe. Wrotycz działa również uspokajająco i rozkurczowo na mięśnie szkieletowe, co sprzyja głębokiemu odprężeniu i ułatwia zasypianie.
Wrotycz, mimo trującego działania, posiada bardzo długą historię zastosowania, a pierwsi uprawiali go starożytni Grecy ponad 2000 lat temu. Już wtedy przetwory z wrotyczu służyły do usuwania różnego rodzaju pasożytów z układu pokarmowego, w leczeniu zatruć oraz do opatrywania ran. Potem zalecano je także w histerii, bezsenności i niestrawności. W średniowieczu natomiast wrotycz stosowany był najczęściej… przez kobiety pragnące pozbyć się niechcianej ciąży. Związki czynne zawarte w kwiatach stymulują napływ krwi do miednicy i mogą pobudzić menstruację oraz wywołać poronienie. Wyciągi i napary z ziela znalazły również zastosowanie kosmetyczne i służyły do rozjaśniania i oczyszczania cery, a w XIX w. w Irlandii kąpiele z wrotyczem zalecano na bóle reumatyczne.
Właściwości prozdrowotne:
Wrotycz pospolity – ziele 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Ziele wrotyczu – herbata:
1-2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw na 10 minut. Pij 2-4 razy dziennie po szklance naparu. Warto go posłodzić, gdyż jest bardzo gorzki. W przypadku pasożytów pierwszy napar wypij na czczo.
Wrotycz w proszku:
Pół łyżeczki mielonego ziela zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 2-4 razy dziennie. Przy zakażeniu pasożytami pierwszą porcję stosuj rano na czczo.
Nalewka:
Proporcje 1:5. Alkohol 60-70%, maceruj 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltruj. Zażywaj 2-3 razy dziennie po 10 ml (1 łyżka). Przed zażyciem rozcieńcz w wodzie.
Kobietom w ciąży i karmiącym nie wolno stosować wrotyczu ze względu na jego właściwości poronne. Substancje aktywne wrotyczu przechodzą do mleka matki.
Odstaw w przypadku wystąpienia nadwrażliwości.
Wrotycz zawiera tujon, dlatego powinien być stosowany w zalecanych dawkach.
Duże ilości wrotyczu mogą działać toksycznie i spowodować zatrucie organizmu. Objawia się to nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, intensywnym poceniem się, częstomoczem i drgawkami.
Jak długo pić wrotycz na pasożyty?
Jeśli zdiagnozujesz u siebie obecność pasożytów, stosuj wrotycz do momentu, aż wyniki badań pokażą, że ich nie ma. W tym celu pij napar z wrotyczu lub stosuj krople z wrotyczu (wyciąg alkoholowy) trzy razy dziennie. Podczas kuracji najważniejsze jest to, aby pierwszą porcję przyjąć rano na czczo.
Jak działa na kleszcze wrotycz pospolity?
Wrotycz odstrasza kleszcze, muchy, komary, mole, mrówki i inne owady. Może pomoć wypędzić także myszy. Składniki działające jako repellent znajdują się w olejku eterycznym wrotyczu.
Aby ochronić się przed kleszczami, spryskaj skórę wyciągiem olejowym lub alkoholowym z wrotyczu. Jeśli chcesz oczyścić dom z myszy i moli, umieść kwitnący wrotycz (świeży lub suszony) w szafkach, szparach drzwi i pod meblami.
Wrotycz – właściwości magiczne
W dawnych tradycjach wrotycz symbolizował nieśmiertelność, dlatego pojawiał się często na pogrzebach, a także w obrzędach odrodzenia i płodności. W rytuałach magicznych wrotycz pełnił rolę protekcyjną i oczyszczającą. Używano go do rzucania zaklęć ochronnych przed wyruszeniem w daleką podróż, a także do oczyszczania przestrzeni i podnoszenia dobrej energii.
Wrotycz na covid-19 – czy są przesłanki do stosowania wrotyczu w celu obrony organizmu przed wirusem?
Nie przeprowadzono do tej pory żadnych badań testujących wpływ wrotyczu na aktywność wirusa COVID-19.
Dlaczego wrotycz jest zakazany?
Wrotycz nie jest zakazany, ale mocne wyciągi wrotyczowe nie mogą być sprzedawane jako spożywcze. Chodzi o wysoką zawartość tujonu, który jest składnikiem uznawanym za toksyczny. To ten sam składnik, którego stężenie jest prawnie ograniczone w absyncie. W rzeczywistości tujon odpowiada za odkażające i lekko psychoaktywne działanie wrotyczu. Aby był niebezpieczny, należałoby go spożyć naprawdę bardzo dużo. Pijąc herbatę z wrotyczu lub stosując nalewkę z wrotyczu na pewno się nim nie zatrujemy!
Wrotycz na włosy
Wrotycz warto wykorzystać do stworzenia różnych preparatów na włosy! Może to być macerat olejowy, ocet wrotyczowy lub płukanka wrotyczowa.
Wrotycz działa oczyszczająco, kojąco i regenerująco na skórę głowy. Łagodzi zaczerwienienie i podrażnienia, przyspiesza gojenie i wspiera walkę z łupieżem. Pomaga pozbyć się niepożądanych drobnoustrojów ze skóry głowy.
Najprostsza w wykonaniu będzie płukanka wrotyczowa – wystarczy zrobić napar z wrotyczu, ostudzić go i przelać do buteleczki ze spryskiwaczem.
Macerat olejowy z wrotyczu wykonasz zalewając rozdrobnione ziele wrotyczu olejem (np. jojoba, migdałowy rafinowany, z pestek winogron). Taką mieszankę odstaw do naciągnięcia w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Stosuj do pielęgnacji zmian skórnych i do olejowania włosów.
Ocet wrotyczowy to nic innego jak miks octu jabłkowego z pociętym zielem wrotyczu (proporcje 1:1). Ocet również wymaga 2-tygodniowej maceracji. Po tym czasie odcedź go i stosuj do płukania włosów i do odkażania skóry.
Wrotycz w ogrodzie
Wrotycz nie tylko wspiera usuwanie drobnoustrojów z organizmu i ze skóry – pomaga także pozbyć się szkodników żerujących na naszych roślinach domowych czy ogrodowych!
Aby wykorzystać wrotycz do ochrony roślin, wystarczy spryskać rośliny naparem z wrotyczu. Przygotowany napar (lub wywar) należy przed wykonaniem oprysku rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5. Rośliny warto również takim roztworem podlewać – kiedy wchłoną gorzkie substancje z wrotyczu, staną się niesmaczne dla szkodników.
Wrotycz na myszy
Wrotycz jest także świetnym odstraszaczem myszy! Nie tylko owady, ale też gryzonie nie lubią jego zapachu. Aby pozbyć się myszy, przygotuj materiałowy woreczek i włóż do niego pocięte, suszone ziele wrotyczu. Możesz dodać rumianek, miętę i cynamon. Tak przygotowane woreczki z ziołami umieść w strategicznych miejscach domu, szczególnie pod meblami i przy otworach, przez które myszy mogą wejść.
Wrotycz pospolity należy do rodziny astrowatych. Występuje powszechnie w Polsce i w Europie. Spotykany jest także w Azji na terenach o klimacie umiarkowanym, gdzie rośnie na polach, łąkach, nad brzegami wód oraz przy polnych drogach. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione.
Wrotycz jest rośliną wieloletnią, wydziela wyrazisty zapach, kwitnie od lipca do sierpnia. Osiąga wysokość do 1,5 m. Posiada duże, pierzastosieczne i pierzastodzielne liście o powcinanych brzegach. Kwiaty wrotyczu są intensywnie żółte. Tworzą płaskie koszyczki zebrane w podbaldachy. W koszyczku znajdują się gęsto upakowane kwiaty rurkowate żeńskie i męskie. Owocem wrotyczu jest niełupka.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Wrotycz ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. Chemical composition and antifungal activity of supercritical extract and essential oil of Tanacetum vulgare growing wild in Lithuania. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Anthelmintic activity of crude extract and essential oil of Tanacetum vulgare (Asteraceae) against adult worms of Schistosoma mansoni. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. In vitro anti HSV-1 and HSV-2 activity of Tanacetum vulgare extracts and isolated compounds: an approach to their mechanisms of action. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Immunomodulatory activity of acidic polysaccharides isolated from Tanacetum vulgare L. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. http://www.rozanski.ch
6. http://www.herbal-supplement-resource.com
7. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas