Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) to wspaniała roślina wzmacniająca organizm i dodająca energii. Eleuterozydy zawarte w jego korzeniu pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, podnoszą wydolność psychiczną i fizyczną. Poprawiają ogólne samopoczucie.
Żeń-szeń syberyjski zbliżony jest działaniem do żeń-szenia prawdziwego (Panax ginseng). Rośnie we wschodniej Syberii, w Chinach, Korei i Japonii. Medycyna tradycyjna tych regionów wykorzystuje go od ponad 4000 lat jako środek podnoszący witalność i energię życiową, przeciwdepresyjny, stymulujący, zwiększający wytrzymałość i odporność. Polubili go szczególnie zielarze i badacze rosyjscy i wiele publikacji naukowych na temat tej rośliny należy właśnie do Rosjan. Chińczycy również znaleźli dla niego wiele zastosowań, mimo że wśród nich bardziej popularny jest żeń-szeń prawdziwy. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej żeń-szeń syberyjski nazywa się cì wǔ jiā, a w Rosji eleuterokokk koljucij.
Właściwości prozdrowotne:
Żeń-szeń syberyjski, dzięki zawartym w nim eleuterozydom:
Żeń-szeń syberyjski to doskonały środek stymulujący umysł i ciało. Można go stosować codziennie, aby podnieść ogólny poziom energii i nastrój, zwiększyć efektywność pracy intelektualnej i nauki lub pobudzić się przed treningiem.
Żeń-szeń syberyjski zalecany jest uczniom i studentom, sportowcom, osobom o dużej aktywności, osobom starszym, osobom z zaburzeniami pamięci, trudnościami w nauce i koncentracji, osłabionym i chronicznie zmęczonym, podatnym na infekcje, szybko męczącym się, mało wydajnym.
Żeń-szeń syberyjski – korzeń (Eleuterococcus senticosus) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Najważniejsze substancje aktywne to eleuterozydy A, B, B1, C, D, E, F. Są to związki należące do glukozydów, galaktozydów i glukopiranozydów.
Żeń-szeń syberyjski można stosować na kilka sposobów:
Żeń-szeń syberyjski – herbata (korzeń cięty):
1-2 łyżki surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 45 minut, przecedzić. Pić rano i w południe po 100-200 ml naparu.
Żeń-szeń syberyjski w proszku:
Pół łyżeczki mielonego korzenia zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 1-2 razy dziennie, najlepiej w pierwszej połowie dnia.
Nalewka:
Proporcje 1:5 objętościowo. Korzeń mielony lub cięty zalać alkoholem 40% lub mocnym winem wytrawnym, czerwonym lub białym. Macerować 2 tygodnie. Spożywać 5 – 10 ml raz dziennie, najlepiej rano.
Żeń-szeń syberyjski nie powinien być stosowany przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i arytmią, osoby nerwowe i cierpiące na bezsenność oraz kobiety w ciąży. Nie należy podawać go dzieciom.
Nie zaleca się stosowania żeń-szenia po południu, gdyż jego działanie stymulujące utrzymuje się długo i może zakłócić sen.
Żeń szeń syberyjski może nasilić działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych.
Ponadto znacznie nasila działanie kofeiny – nie należy łączyć go z kawą!
Wysokie dawki żeń-szenia syberyjskiego mogą spowodować bezsenność, znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, nieregularne bicie serca, niepokój, drażliwość i zawroty głowy.
Żeń-szeń syberyjski zwany jest przez polskich botaników eleuterokokiem kolczastym. Należy do rodziny araliowatych. Jak wskazuje jego nazwa zwyczajowa, występuje na Syberii, zwłaszcza wschodniej, skąd też pochodzi. Obecnie znajdziemy go także w Chinach południowo-wschodnich, w Japonii, Korei i w okolicach rosyjskich miast: Władywostoku i Chabarowska. Rośnie najczęściej w górskich lasach iglastych i mieszanych, tworząc małe skupiska. Czasem pojawia się w dębowych gajach lub u podnóży klifów.
Żeń-szeń syberyjski jest krzewem dorastającym do 2 m wysokości. Posiada grube, walcowate kłącze o włóknistej strukturze. Powierzchnia kłącza pokryta jest ciemnobrązową, chropowatą korą, a wnętrze jest kremowo-białe. Podobnie wyglądają korzenie, wyrastające z dolnej części kłącza. Są nieco cieńsze, a ich długość dochodzi do 15 cm. Liście żeń-szenia są pięcio-palczaste i składają się z listków o kształcie jajowatym lub owalnym. Łodyga jest zdrewniała i gęsto pokryta kolcami. Kwiaty są bardzo drobne i białe, składają się z pięciu płatków i wyrastają licznie na długich szypułkach tworząc kuliste kwiatostany. W ich miejscu pojawiają się owoce podobne z daleka do jeżyn. Z bliska widać, że są to owocostany złożone z przylegających do siebie kulistych, czarnych owoców.
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Żeń-szeń syberyjski korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. http://www.czytelniamedyczna.pl
2. http://rozanski.li
3. https://examine.com
4. http://pfaf.org/
5. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas