Zeolitami określa się grupę minerałów glinokrzemianowych o krystalicznej postaci i porowatej strukturze. Szkielet ich kryształów tworzą cząsteczki glinu (Al), krzemu (Si) i tlenu (O). Cechą charakterystyczną zeolitów jest to, że ich szkielet wypełniony jest pustą przestrzenią, która ma zdolność do pochłaniania jonów dodatnich (kationów) różnych metali, a także innych cząsteczek. Z tego powodu zeolity nazywane są „molekularnymi sitami” – przepuszczają małe cząsteczki, a te większe zatrzymują, co bardzo przydaje się w różnych gałęziach przemysłu, np. w procesie oczyszczania wody i gazów, do zmiękczania wody, podczas obróbki ropy czy do usuwania odpadów radioaktywnych z gleby.
Glinokrzemianowy szkielet zeolitu. Wewnątrz szkieletu – pusta przestrzeń.
Źródło obrazka: https://www.explainthatstuff.com
Na Ziemi istnieje około 40 rodzajów naturalnych zeolitów, które powstają w skałach osadowych i wulkanicznych. Najczęściej wydobywanymi zeolitami są chabazyt, klinoptylolit i mordenit. Naturalnie występujące zeolity mogą zawierać w swoim składzie jony sodu, magnezu i potasu, a także cząsteczki wody. W zależności od składu różnią się między sobą kształtem, kolorem i właściwościami. Niektóre zeolity przybierają efektowny wygląd i wykorzystywane są w jubilerstwie.
Od lewej: chabazyt i mordenit.
Źródła: http://www.mcdougallminerals.com, http://www.johnbetts-fineminerals.com
Warto wspomnieć, że istnieją także zeolity syntetyczne, które wytwarza się w laboratorium po to, aby były całkowicie czyste i nie zawierały żadnych cząsteczek w swoich porach. One również mają swoje zastosowanie w przemyśle, np. jako detergenty do prania.
Co ciekawe, z uwagi na to, że zeolity mogą zawierać wodę, pod wpływem podgrzewania wydziela się z nich para wodna. Stąd wzięła się ich nazwa, która pochodzi z greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „*wrzący kamień*”. Dzeo to „wrzeć”, a lithos to „kamień” lub „skała”.
Klinoptylolit jest zeolitem, który przybierać może postać albo kruchych, przezroczystych kryształków, albo równie kruchych „kamieni”, a właściwie skupień w kolorze biało-szarym. Jego postać zależy od tego, który minerał w nim przeważa – wapń, sód czy potas. Klinoptylolit dostępny w naszym sklepie i innych sklepach zielarskich to proszek powstały po zmieleniu takich właśnie „kamieni”. Wydobywany jest głównie w USA, Iranie, Australii i Europie. Występuje także w Polsce w okolicach Rzeszowa.
Różne formy klinoptylolitu.
Źródła: https://www.superfoodevolution.com, https://rruff.info
A więc po co nam ten zeolit, a dokładniej klinoptylolit?
Wspomniałam już, do czego zeolity przydają się w przemyśle. Klinoptylolit stosowany jest ponadto w kosmetyce i w gospodarstwie rolnym. Skupię się na jego zastosowaniu kosmetycznym. Dodam jeszcze, że w USA surowiec ten traktowany jest jako suplement do użytku wewnętrznego o roli podobnej do tej, jaką ma węgiel aktywowany. Na terenie Unii Europejskiej jednak klinoptylolitu nie można sprzedawać jako środka spożywczego, ani sugerować, że nadaje się do spożycia. Napiszę więc tylko, że oferowany przez nas klinoptylolit charakteryzuje się najwyższą czystością i jakością oraz nie zawiera metali ciężkich (szczegółowa analiza na dole strony). Jest zmikronizowany, co oznacza, że jego cząsteczki są zmniejszone do wielkości 50 mikronów. Sprawia to, że dobrze się wchłaniają.
Zeolit – właściwości:
Uwaga – zeolit należy stosować tak, aby nie dostał się do nosa i oczu!
Uniwersalna pasta zeolitowa do stosowania jako maseczka do twarzy lub włosów oraz jako kompres na podrażnienia, oparzenia, skaleczenia, itp.:
Dobierz odpowiednią ilość zeolitu do powierzchni miejsca, które chcesz pokryć pastą (na twarz wystarczy jedna łyżeczka) i wymieszaj go najpierw z niewielką ilością wody, aby uniknąć grudek, i stopniowo dolewaj wody i mieszaj do momentu aż uzyskasz konsystencję pasty. Nałóż na wybrane miejsca na skórze.
Jeśli nakładasz pastę, aby przyspieszyć gojenie się podrażnionej skóry, możesz pozostawić ją nawet na całą noc. W tym celu warto nałożyć na pastę kompres z gazy i owinąć to miejsce bandażem.
Do maseczki do twarzy możesz zamiast wody dodać hydrolat lub wystudzony napar ziołowy, a oprócz tego odrobinę lekkiego oleju nierafinowanego (np. z zielonej herbaty lub kokosowego), jogurt, miód, żółtko jajka czy puree z gruszek, jabłek lub banana. Maseczkę spłucz z twarzy po 15 minutach.
Jako dodatek do kosmetyków:
Szczyptę zeolitu wymieszaj w dłoni z kremem lub balsamem i nałóż na skórę jak zwykle. Tak samo możesz połączyć go z płynem do mycia ciała, szamponem i pastą do zębów.
Zeolit (klinoptylolit) 100% 50 mikronów. Czysty, bezpieczny. Najwyższa jakość!
Nadwrażliwość na zeolit.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię w naszym laboratorium.
Do produktu Zeolit dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. Zeolites. https://www.explainthatstuff.com
2. Zeolite. https://en.wikipedia.org
3. Zeolity. https://pl.wikipedia.org
4. Klinoptylolit. https://pl.wikipedia.org
5. Clinoptilolite. https://en.wikipedia.org
6. Czy zeolity są ekologiczne? http://baranowscy.eu
7. O zeolitach wiemy coraz więcej. https://cordis.europa.eu
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas