Zielona herbata – ekstrakt 96% polifenoli (w tym 60% EGCG)
Zielona herbata obfituje w katechiny – związki bioaktywne o wysokim potencjale prozdrowotnym, zaliczane do flawonoidów (które z kolei są podgrupą polifenoli) i tym samym do antyoksydantów. To one są najcenniejszymi składnikami herbaty, dzięki którym panuje powszechne przekonanie o tym, że herbata jest „zdrowa”. I słusznie – zielona herbata i jej katechiny doczekały się już ponad 4000 publikacji naukowych od roku 1940. Wszystko wskazuje na to, że związki te wpływają korzystnie na funkcjonowanie każdego narządu w naszym ciele oraz na wiele procesów metabolicznych.
Czy to nie brzmi zbyt cudownie, żeby było prawdziwe? Otóż nie :) Zdolność do tak szerokiego, pozytywnego oddziaływania na organizm posiadają antyoksydanty, których rolą jest, jak pewnie wiecie, wymiatanie wolnych rodników. A wolne rodniki produkujemy przez cały czas na drodze zachodzących w naszym ciele reakcji chemicznych. Im wolnych rodników jest więcej, tym wyższy panuje stres oksydacyjny i tym gorzej funkcjonują nasze narządy: serce, wątroba, mózg, nerki, skóra i inne. Mogą pojawić się stany zapalne i różne choroby. Obniżenie stresu oksydacyjnego przyczynia się zatem do polepszenia kondycji całego organizmu.
Ze względu na mnogość właściwości, jakie wykazuje zielona herbata, z jej liści powstał ekstrakt standaryzowany na wysoką zawartość polifenoli, czyli obecnych w niej katechin oraz tanin. Dodam, że wszystkie polifenole są antyoksydantami. Standaryzację przeprowadza się również dla EGCG – galusanu epigallokatechiny. Związek ten jest katechiną o najwyższym potencjale prozdrowotnym spośród wszystkich katechin zielonej herbaty, a wyróżnia się ich 6: katechina, epikatechina, gallokatechina, epigallokatechina, galusan epikatechiny i galusan epigallokatechiny.
Proponowany przez nas ekstrakt z zielonej herbaty standaryzowany jest na 96% polifenoli i 60% EGCG. Poniżej przedstawiam Wam najważniejsze moim zdaniem jego właściwości, poparte badaniami wykorzystującymi ekstrakt, EGCG lub napar z zielonej herbaty.
EKSTRAKT Z ZIELONEJ HERBATY – WŁAŚCIWOŚCI
ZIELONA HERBATA A ODCHUDZANIE
Wpływ ekstraktu z zielonej herbaty na utratę tkanki tłuszczowej badany jest od wielu lat. Wiele eksperymentów na zwierzętach i z udziałem ludzi próbowało wyjaśnić, czy zielona herbata sprzyja odchudzaniu, czy też nie. Wyniki są dosyć podzielone, ale w ogólnym rozrachunku wychodzi na to, że ekstrakt z zielonej herbaty wspomaga utratę masy ciała. Musi jednak iść w parze z dietą i ćwiczeniami. W przeciwnym wypadku jego działanie będzie polegało tylko na hamowaniu przyrostu masy ciała, co jednak wciąż jest ogromnym atutem [1, 2].
Główny mechanizm polega na tym, że kofeina i EGCG – główne składniki ekstraktu z zielonej herbaty – działają synergicznie, zwiększając termogenezę organizmu. Każdy z tych składników działa tak również solo, ale towarzystwo drugiego znacznie potęguje ten efekt. Podniesienie termogenezy oznacza, że organizm zużywa więcej energii na produkcję ciepła, co bezpośrednio przekłada się na większy wydatek energetyczny organizmu w ciągu doby. A większy wydatek energetyczny oznacza więcej spalonych kalorii podczas wykonywania tych samych czynności (lub spoczynku) [3, 4].
Ale to nie wszystko. Okazuje się, że ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w odchudzaniu jeszcze w inny sposób – mianowicie stymuluje oksydację tłuszczów, czyli rozpad tkanki tłuszczowej. W tym przypadku również występuje zjawisko synergii pomiędzy katechinami a kofeiną, którego efekt jest większy, niż efekt działania samej kofeiny. Warto dodać, że wpływ ekstraktu z zielonej herbaty na rozpad tkanki tłuszczowej zauważalny jest dopiero po dłuższym okresie stosowania (np. 12 tygodni). Zachodzi co prawda już przy stosowaniu krótkoterminowym (kilka dni), ale jest wtedy bardzo znikomy [4, 5].
W badaniach z udziałem osób z nadwagą zaobserwowano spadek masy ciała średnio o 1 kg w ciągu 12 tygodni. Zmniejszeniu uległ również obwód w talii i procent tkanki tłuszczowej w ciele. Badani przyjmowali ekstrakt z zielonej herbaty zawierający około 900 mg katechin [6, 7].
Jeszcze jednym istotnym aspektem oddziaływania ekstraktu z zielonej herbaty na metabolizm jest jego wpływ na sytość. W badaniach z udziałem zdrowych ochotników okazało się, że spożycie zielonej herbaty do śniadania poskutkowało zmniejszeniem ochoty na kolejną porcję posiłku oraz na podjadanie ulubionych przekąsek po posiłku. Uczestnicy czuli się bardziej i dłużej syci. Mechanizm takiego działania może wyjaśniać wpływ katechin zielonej herbaty, szczególnie EGCG, na grelinę, która jest hormonem głodu produkowanym w żołądku. Im niższy poziom greliny we krwi, tym wyższa sytość. U szczurów, którym podawano ekstrakt z zielonej herbaty z wysoką zawartością EGCG, poziom greliny spadł aż o 40% [8, 9].
UKŁAD KRĄŻENIA
Katechiny zielonej herbaty okazują się mieć zbawienny wpływ na układ krążenia. Dostając się do krwi, podnoszą jej potencjał antyoksydacyjny, a dodatkowo wnikają do cząsteczek cholesterolu LDL i hamują jego utlenianie się. Oba te zjawiska chronią naczynia krwionośne przed pojawieniem się problemów wynikających ze stresu oksydacyjnego i uszkodzenia śródbłonka (wewnętrznej ściany naczyń krwionośnych), takich jak powstawanie blaszki miażdżycowej, zmniejszanie się światła naczyń krwionośnych i tworzenie się zakrzepów [10, 11].
Kolejnym, korzystnym działaniem ekstraktu z zielonej herbaty w obszarze układu krwionośnego jest jego wpływ na poziom cholesterolu. W trzech badaniach klinicznych przyjmowanie ekstraktu przez 3 miesiące (857 mg/d, 379 mg/d i 250 mg/d) poskutkowało istotną poprawą poziomu cholesterolu całkowitego i LDL („złego”) oraz triglicerydów we krwi, a w jednym z badań także podniesieniem poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Warto dodać, że uczestnicy przytoczonych badań byli otyli lub mieli hipercholesterolemię [6, 12, 13].
- Zielona herbata a ciśnienie krwi
Ekstrakt z zielonej herbaty wykazuje jeszcze jedną, pozytywną właściwość w układzie sercowo-naczyniowym – pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Badacze tłumaczą to zdolnością katechin zielonej herbaty do zwiększania syntezy i biodostępności tlenku azotu, który odpowiedzialny jest za rozszerzanie się naczyń krwionośnych [14]. A gdy krew ma więcej przestrzeni w tętnicach, jej ciśnienie normalizuje się.
W badaniu klinicznym z udziałem otyłych pacjentów z nadciśnieniem spożywanie 379 mg ekstraktu z zielonej herbaty dziennie przez 3 miesiące poskutkowało znaczną poprawą wyników ciśnienia tętniczego [12]. Innym, ciekawym dowodem jest metaanaliza badań, w której pod lupę wzięto konsumentów herbaty ogólnie. Okazało się, że osoby spożywające około 500 ml herbaty liściastej dziennie mają wyraźnie szerszą aortę od osób, które herbaty nie piją. Różnica w średnicy aorty wynosiła przeciętnie 2,6% [15].
WYDOLNOŚĆ FIZYCZNA
Ekstrakt z zielonej herbaty może poprawić wydolność fizyczną, co pokazało badanie z udziałem zdrowych mężczyzn podejmujących aktywność fizyczną 2 razy w tygodniu. Po 8 tygodniach w grupie przyjmującej 570 mg katechin zielonej herbaty dziennie zaobserwowano wydajniejszą wentylację płuc podczas ćwiczeń aerobowych i szybszą regenerację mięśni w porównaniu do grupy otrzymującej placebo [16].
Interesującą kwestią jest także wpływ EGCG na pułap tlenowy, w skrócie VO2 max, który stosowany jest jako wskaźnik wydolności fizycznej. Jest to wielkość oznaczająca maksymalną ilość tlenu, jaką możemy pobrać podczas intensywnych ćwiczeń. Przeprowadzono badanie, w którym mierzono pułap tlenowy uczestników przyjmujących EGCG na dwa dni przed pomiarami. Badani spożyli po 405 mg EGCG każdego dnia w 3 porcjach po 135 mg. Następnie zostali poddani intensywnemu treningowi na rowerze stacjonarnym. Wyniki wyraźnie wskazywały na to, że pułap tlenowy uczestników przyjmujących EGCG zwiększył się [17]. Oznacza to, że EGCG może poprawić wydolność fizyczną już przy stosowaniu krótkoterminowym.
UMYSŁ
Ekstrakt z zielonej herbaty z wysoką zawartością EGCG może pozytywnie wpływać na nastrój, zwiększając poziom odczuwanego spokoju. Przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy zażywali 300 mg EGCG (lub placebo), a po dwóch godzinach poddawani byli badaniu EEG. Okazało się, że u osób, które otrzymały EGCG, nastąpił wyraźny wzrost aktywności fal alfa, beta i theta oraz ogólnej aktywności mózgu. Uczestnicy wypełniali ponadto kwestionariusze, z których wynikało, że grupa EGCG po przyjęciu suplementu poczuła się bardziej zrelaksowana i mniej zestresowana [18].
EGCG może wpływać również na neurogenezę, czyli powstawanie nowych komórek i połączeń nerwowych. W jednym z eksperymentów na myszach wykazano, że podanie EGCG skutkuje wzrostem ilości komórek progenitorowych w hipokampie. Komórki progenitorowe to komórki macierzyste, które mają zdolność do podziału i odpowiadają za regenerację tkanek. Z namnożonych komórek macierzystych powstają zróżnicowane komórki somatyczne. A zatem im więcej komórek progenitorowych, tym większa zdolność narządu do regeneracji [19].
SKÓRA
Działanie ekstraktu z zielonej herbaty możemy odczuć także na zewnątrz. Jak się okazuje, katechiny zielonej herbaty pozytywnie wpływają na wygląd i kondycję skóry. Spożywanie 1402 mg katechin dziennie przez 12 tygodni spowodowało zwiększony dopływ krwi i tlenu do skóry, a w rezultacie wyraźną poprawę jej elastyczności, gęstości i nawilżenia. Odnotowano także wzrost odporności skóry na promienie UV [20].
ZIELONA HERBATA EKSTRAKT – ZASTOSOWANIE
- jako wsparcie w redukcji masy ciała
- w celu poprawy metabolizmu
- dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego
- dla mózgu i dobrego nastroju
- redukcja stresu
- w celu zwiększenia wydolności fizycznej
- dla pięknej i zdrowej skóry
SKŁAD
1 kapsułka zawiera 400 mg ekstraktu z zielonej herbaty standaryzowanego na zawartość 96% polifenoli/ 60% EGCG (240mg). Najwyższa jakość! Bez dodatku wypełniaczy, barwników i konserwantów. Kapsułka celulozowa.
Produkt zawiera kofeinę.
EKSTRAKT Z ZIELONEJ HERBATY – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka 2 razy dziennie podczas posiłku.
Zalecana dzienna porcja (2 kapsułki) wynosi 800 mg ekstraktu z zielonej herbaty (w tym 480 mg EGCG). Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Skuteczność ekstraktu z zielonej herbaty w odchudzaniu zależy od tego, czy stosujemy dietę i aktywność fizyczną oraz od tego, czy regularnie spożywamy kofeinę. Jest skuteczniejszy, gdy nie mamy tolerancji na kofeinę i spożywamy ją tylko sporadycznie.
Uwaga – ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza wchłanianie żelaza.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.
Chroń przed światłem. Przechowuj w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla małych dzieci.
Numer zgłoszenia GIS: 2020/08/20/SD/EB325E
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Nie należy spożywać, jeśli tego samego dnia spożywasz inne produkty zawierające zieloną herbatę. Niniejszy produkt nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piersią oraz dzieci w wieku poniżej 18 lat. Nie należy spożywać na czczo.
ŹRÓDŁA
1. Examine – Green Tea Catechins. https://examine.com/supplements/green-tea-catechins/
2. 10 benefits of green tea extract. https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-green-tea-extract
3. Green tea and thermogenesis: interactions between catechin-polyphenols, caffeine and sympathetic activity. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10702779
4. Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10584049
5. The effects of catechin rich teas and caffeine on energy expenditure and fat oxidation: a meta-analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21366839
6. Therapeutic effect of high-dose green tea extract on weight reduction: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26093535
7. Effects of catechin enriched green tea on body composition. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19680234
8. Does green tea affect postprandial glucose, insulin and satiety in healthy subjects: a randomized controlled trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21118565
9. Inhibitory Effect of (-)-Epigallocatechin-3-O-gallate on Octanoylated Ghrelin Levels in Vitro and in Vivo. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29607924
10. Tea catechin supplementation increases antioxidant capacity and prevents phospholipid hydroperoxidation in plasma of humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10552751
11. Green tea catechins prevent low-density lipoprotein oxidation via their accumulation in low-density lipoprotein particles in humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26773777
12. Green tea extract reduces blood pressure, inflammatory biomarkers, and oxidative stress and improves parameters associated with insulin resistance in obese, hypertensive patients. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22749178
13. Prospective double-blind crossover study of Camellia sinensis (green tea) in dyslipidemias. http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0066-782×2009000800010&lng=en&nrm=iso&tlng=en
14. Tea flavanols inhibit angiotensin-converting enzyme activity and increase nitric oxide production in human endothelial cells. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16872562
15. Tea consumption enhances endothelial-dependent vasodilation; a meta-analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21394199
16. Daily consumption of tea catechins improves aerobic capacity in healthy male adults: a randomized double-blind, placebo-controlled, crossover trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27562352
17. Epigallocatechin-3-gallate increases maximal oxygen uptake in adult humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19952844
18. Acute neurocognitive effects of epigallocatechin gallate (EGCG). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22127270
19. Green tea epigallocatechin-3-gallate (EGCG) promotes neural progenitor cell proliferation and sonic hedgehog pathway activation during adult hippocampal neurogenesis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22692966
20. Green tea polyphenols provide photoprotection, increase microcirculation, and modulate skin properties of women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21525260