Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to nasza rodzima roślina, z której pozyskuje się przede wszystkim korzeń, ale warto wiedzieć, że w zielarstwie stosuje się również liście żywokostu. Oba surowce zawierają alantoinę, która przyspiesza procesy naprawcze tkanek, a także substancje śluzowe o działaniu łagodzącym i osłaniającym. Ze względu na obecność alkaloidów pirolizydynowych, które zaliczane są do związków toksycznych dla wątroby, nie zaleca się spożywania preparatów z korzenia (używany jest zewnętrznie). Ziele jest jednak w nie ubogie, dlatego można z niego sporządzać herbaty i nalewki do stosowania doustnego.
Sprawdź również: korzeń żywokostu
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2]
Żywokost – liść (Symphytum officinale) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Napar:
1-2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj, odstaw na 10 minut. Wypijaj 2-3 razy dziennie po szklance naparu lub zastosuj zewnętrznie.
Ocet z ziela żywokostu (do zastosowań kosmetycznych i pielęgnacyjnych):
Opakowanie ziela żywokostu zalej butelką octu jabłkowego. Maceruj 7 dni, po czym przefiltruj. Możesz rozcieńczyć wodą wedle uznania. Przechowuj w lodówce. Stosuj do okładów, przemywania cery, płukania włosów, moczenia stóp.
Żywokost – liść mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej gorącą wodą, wymieszaj i wypij razem z osadem. Stosuj 2 razy dziennie.
Nadwrażliwość na roślinę. Nie stosuj doustnie w ciąży i podczas karmienia piersią.
Żywokost lekarski, nazywany potocznie kosztywałem, to roślina wieloletnia z rodziny ogórecznikowatych – Boraginaceae. Występuje powszechnie w Europie, w Azji Środkowej i Mniejszej. Został zawleczony do Ameryki Północnej, gdzie stał się gatunkiem inwazyjnym. Jest rośliną samopylną, ale zapylają go też owady. Dorasta do metra wysokości. Wytwarza duże liście odziomkowe i mniejsze łodygowe. Wszystkie są owłosione, podobnie jak łodyga. Kwiaty żywokostu są fioletowe, mają dzwonkowaty kształt i zebrane są w kwiatostan typu sierpik. W ich miejscu po zapyleniu rozwijają się owoce – rozłupnie złożone z czterech rozłupek. Korzeń żywokostu jest gruby, niemal czarny i mocno rozgałęziony.
1. Symphytum – żywokost. https://rozanski.li/769/symphytum-zywokost/
2. Żywokost – Symphytum, stosować doustnie, czy nie? https://rozanski.li/172/zywokost-symphytum-stosowac-doustnie-czy-nie/
3. Żywokost… zwany kosztywał czyli po prostu Symphytum L. http://www.bieszczadzka24.pl/kacik-zielarski/zywokost%E2%80%A6-zwany-kosztywal-czyli-po-prostu-symphytum-l/4
4. Żywokost lekarski. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywokost_lekarski
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas