Trzej Magowie do zadań specjalnych! Przychodzą z pomocą w stanach zmęczenia, nadmiernego stresu, wzmożonej drażliwości i trudnościach w zasypianiu. Uzupełniają niedobory magnezu (Mg2+), poprawiają koncentrację oraz pomagają zachować zdrowe i mocne kości.
Kapsułki 3 Magów to połączenie trzech wysokoprzyswajalnych organicznych i schelatowanych form magnezu (Mg2+): glicynianu, taurynianu oraz jabłczanu w jednej kapsułce.
Dlaczego schelatowane formy są lepiej wchłaniane?
Wszystkie organiczne formy magnezu dobrze rozpuszczają się w wodzie, ale nie wszystkie mają jednakową zdolność do przekraczania błon komórkowych. Forma chemiczna ma więc kluczowy wpływ na skuteczność działania suplementu.
Magnez (Mg2+) w postaci chelatów (glicynian i taurynian) jest lepiej tolerowany przez organizm, nie działa przeczyszczająco i jego uwalnianie jest stabilniejsze. Związanie magnezu z aminokwasami – glicyną oraz tauryną w postaci chelatów (od greckiego słowa chele = kleszcze lub szczypce kraba ) wpływa korzystnie na jego biodostępność i dystrybucję do tkanek.
Przemycone „w szczypcach glicyny” oraz „zakleszczone w taurynie” kationy magnezu łatwiej przedostają się przez błony komórkowe i wędrują do miejsc swojego przeznaczenia (wnętrza komórek).
W stanie schelatowanym jon magnezu jest bardziej trwały i neutralny – zwłaszcza dla jelit: nie wywołuje luźnych stolców i biegunki (co niestety często zdarza się w suplementacji tego pierwiastka). Schelatowany magnez nie zwiększa ciśnienia osmotycznego w jelitach w takim stopniu jak wolne kationy magnezu, które z wodą tworzą duże i trudniej przenikające przez błony komórkowe cząsteczki (hydraty) [5, 6].
Jabłczan magnezu (organiczny związek kwasu jabłkowego z magnezem) również charakteryzuje się wysoką wchłanialnością i jest dobrze tolerowany przez osoby o wrażliwych jelitach. Ponadto dostarcza naszym komórkom kwasu jabłkowego, który bierze aktywny udział produkcji energii w procesie oddychania komórkowego [1].
Dlaczego magnez jest tak ważny?
Magnez (Mg2+) pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji regulacyjnych i jest to jeden z niezbędnych pierwiastków, który powinien być dostarczany wraz z pożywieniem. Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg, przy czym zwiększa się w czasie wysiłku fizycznego, w okresie ciąży i karmienia, a także pod wpływem silnego stresu [5, 8].
Magnez (Mg2+) pełni ważną rolę we wszystkich głównych szlakach metabolicznych oraz wpływa na gospodarkę energetyczną komórek (ATP) i jest kofaktorem w ponad 600 reakcjach enzymatycznych [2]. Reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, podnosi próg pobudliwości nerwowej oraz sprzyja relaksacji mięśni [6]. Charakterystycznym objawem niedoboru tego pierwiastka są tiki nerwowe (np. drganie powieki), skurcze łydek, drętwienie i mrowienie kończyn dolnych. Magnez działa ochronnie na komórki układu nerwowego oraz układ sercowo-naczyniowy [3, 5].
Magnez – podobnie jak wapń – magazynowany w minerałach kostnych i wpływa na gęstość kości i zębów [8]. Magnez jest także składnikiem budulcowym skóry, włosów i paznokci.
Suplementacja magnezu jest szczególnie wskazana w okresach przewlekłego zmęczenia, spadku energii, nadmiernej drażliwości i trudnościach w koncentracji uwagi. Po magnez warto sięgnąć w stanach napięcia, a także by poprawić jakość snu. Magnez sprzyja utrzymaniu równowagi energetycznej całego organizmu. Polecany dla osób aktywnych fizycznie i umysłowo a także osobom, które nie dostarczają wraz z dietą odpowiedniej ilości tego pierwiastka.
ZASTOSOWANIE
- uzupełnienie niedoborów diety
- przewlekłe zmęczenie, brak energii, osłabienie
- wzmożona drażliwość i napięcie, wahania nastroju
- problemy z koncentracją, trudności w uczeniu się
- nasilona praca umysłowa
- wysiłek fizyczny
- w celu poprawy jakości snu
- w stanach zwiększonego zapotrzebowania
- rekonwalescencja
Zarówno niedobory tego pierwiastka jak nadmiar mogą być szkodliwe. Dużo częściej mamy do czynienia z niedoborem tego pierwiastka (hipomangezemia) niż nadmiarem (hipermagnezemia). Nadmiar magnezu jest wydalany przez nerki i kał. Zagrożenie związane z przedawkowaniem magnezu dotyczy wyłącznie osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek lub żywionych pozajelitowo.
Przyczyny niedoborów:
- spożywanie produktów wyskoprzetworzonych (tzw. dieta zachodnia),
- mniejsza zawartość magnezu w zbożach, owocach i warzywach w stosunku do lat ubiegłych (wyjałowienie gleb i niewłaściwe nawożenie)
- zakłócone wchłanianie w organizmie
- nadużywanie alkoholu; niektóre leki
- zwiększone zapotrzebowanie i niewystarczająca podaż
SKŁAD
Taurynian magnezu 250 mg, glicynian magnezu 250 mg, jabłczan magnezu 250 mg, kapsułka celulozowa roślinna.
DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka do trzech razy dziennie po posiłku. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Zawartość w dziennej porcji ( 3 kapsułki): taurynian magnezu 750 mg, glicynian magnezu 750 mg, jabłczan magnezu 750 mg.
1 kapsułka zawiera 97,25 mg jonów magnezu (26% RWS)
3 kapsułki zawierają 297,75 mg jonów magnezu (78% RWS)
*%RWS – Referencyjna Wartość Spożycia dla osoby dorosłej
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na dowolny składnik suplementu. Nie stosuj u dzieci do lat 12.
ŹRÓDŁA
1. Abraham, G. E. and Flechas, J. D. (1992) ‘Management of Fibromyalgia: Rationale for the Use of Magnesium and Malic Acid’, Journal of Nutritional Medicine, 3(1), pp. 49–59. doi: 10.3109/13590849208997961.
2. Baaij, J. H. F. De, Hoenderop, J. G. J. and Bindels, R. J. M. (2021) ‘Magnesium in man : implications for health and disease magnesium in cellular physiology’, 1920(113), pp. 1–46. doi: 10.1152/physrev.00012.2014.
3. Dinicolantonio, J. J., Keefe, J. H. O. and Wilson, W. (2018) ‘Subclinical magnesium deficiency : a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis’. doi: 10.1136/openhrt-2017-000668.
4. EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products Nutrition and Allergies), (2015) ‘Scientific Opinion on Dietary Reference Values for magnesium 1’, 13(7), pp. 1–63. doi: 10.2903/j.efsa.2015.4186.
5. Iskra, M. et al. (2013) ‘Magnez — rola fizjologiczna , znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka’.
6. Jahnen-Dechent, W., Ketteler, M. (2012) ‘Magnesium basics’, 2. Clin Kidney i3–i14
7. Uysal, N., Kizildag, S. and Kandis, S. (2019) ‘Timeline ( Bioavailability ) of Magnesium Compounds in Hours : Which Magnesium Compound Works Best?’ doi: 10.1007/s12011-018-1351-9.
8. Wyskida, K., Chudek, J. (2016) ‘Suplementacja doustna magnezu – wskazania ’.