Bajkalina jest jedną z głównych substancji aktywnych tarczycy bajkalskiej – rośliny pochodzącej ze Wschodniej Azji, zajmującej istotne miejsce w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Substancja ta została szeroko przebadana, a jej potencjał prozdrowotny wydaje się być ogromny. Nic więc dziwnego, że korzeń tarczycy stosowany jest w Chinach z powodzeniem od czasów starożytnych.
Tarczyca bajkalska zaliczana jest do adaptogenów, czyli roślin, które wzmacniają odporność na stres i wspierają funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach. Chińczycy nazywają ją huang-qin i zaliczają do 50 podstawowych ziół. Zgodnie z TCM, tarczyca jest zielem gorzkim i chłodzącym. Pomaga w dolegliwościach na tle nadmiernego ciepła i wilgoci.
Ceni się ją za to, że wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, uspokaja, wspiera pracę mózgu i chroni go, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i pozytywnie wpływa na stawy, skórę i wątrobę.
Swoje działanie zawdzięcza głównie bajkalinie, której zawiera najwięcej. Obok bajkaliny w jej korzeniu występuje też bajkaleina, wogonina i wogonozyd – równie istotne związki, a każdy o nieco innym działaniu. Badania nad tarczycą bajkalską skupiają się albo na ekstrakcie z korzenia, albo na ekstraktach zawierających jeden z czterech powyższych związków.
Roślina ta jest również ceniona za swoje walory ozdobne. Rodzi piękne, okazałe, niebiesko-fioletowe kwiaty wargowe, które wyrastają jeden nad drugim w długich, pionowych kwiatostanach.
Właściwości prozdrowotne:
Bajkalina wspiera zrównoważone wydzielanie czynników zapalnych. Cecha ta została do tej pory szeroko przebadana (ponad 170 eksperymentów) z wykorzystaniem rozmaitych modeli – np. stawów, jelit, skóry, nerek czy wątroby. W każdym z badań obserwowano pozytywny wpływ bajkaliny [1].
Bajkalina działa neuroprotekcyjnie, stymuluje neurogenezę i wzmacnia pamięć. Liczne badania pokazały, że bajkalina potrafi ograniczyć uszkodzenia tkanki mózgowej i śmierć neuronów zachodzące w mózgu pod wpływem różnych toksycznych czynników. Zapobiega utracie zdolności poznawczych, a dodatkowo poprawia pamięć, co dowiodły testy na zwierzętach [2]. Co więcej, bajkalina może pobudzać regenerację struktur mózgowych i sprzyjać ich odbudowie [3], a nawet promować neurogenezę, czyli powstawanie nowych komórek i połączeń nerwowych [4].
Bajkalina wspiera dobry nastrój na co dzień, co pokazały eksperymenty na zwierzętach. W badaniach takich obserwuje się zachowania zwierząt oraz zmiany zachodzące w ich mózgach. Okazało się, że bajkalina wielokrotnie redukowała negatywne zachowania zwierząt, a ponadto hamowała apoptozę (śmierć) neuronów w hipokampie, zmniejszała stres oksydacyjny w strukturach mózgowych, hamowała aktywność enzymów MAO-A i MAO-B, które rozkładają serotoninę, i zmniejszała poziom kortykosteronu (zwierzęcego hormonu stresu) we krwi [5, 6, 7].
Bajkalina wspiera funkcjonowanie stawów. Właściwość tę sprawdzono w badaniu na zwierzętach i w badaniu z udziałem ludzi. W obu przypadkach zaobserwowano, że doustna suplementacja bajkaliną pozytywnie wpłynęła na stan stawów. Zmalała ich opuchlizna i sztywność, a zakres ruchu zwiększył się [8, 9].
Każda kapsułka zawiera 250 mg ekstraktu z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis), standaryzowanego na zawartość 80% bajkaliny. Kapsułka celulozowa.
Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.
1 kapsułka 2 razy dziennie razem z posiłkiem.
Suplement diety. Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.
Numer zgłoszenia GIS: GIS-ŻP-SD-4230-08689/KC/18
Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników produktu. Produkt nie zalecany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) należy do rodziny jasnotowatych. Rodzimym obszarem jej występowania jest Azja Wschodnia. Spotkać ją można w stanie dzikim lub w uprawie we wschodniej Syberii, w Mongolii, Chinach północnych oraz w Japonii i Korei. Rośnie na trawiastych wyżynach lub nad brzegami mórz. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione.
Roślina ta osiąga wysokość 25-60 cm. Wytwarza korzeń palowy z licznymi odgałęzieniami. Jej łodyga pokryta jest wąskimi, naprzeciwległymi liśćmi o lancetowatym kształcie. Na szczytach pędów pojawiają się pionowe kwiatostany złożone z pięknych kwiatów wargowych o długich kielichach. Kwiaty są barwy purpurowej, a na środku ich dolnej wargi widać przejaśnienie. Nasiona tarczycy bajkalskiej są grafitowo-czarne i przypominają wyglądem małe kamyki.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię w naszym laboratorium.
Do kapsułek Bajkalina 250 dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Neuroprotective and Cognitive Enhancement Potentials of Baicalin: A Review. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Neuronal differentiation of human iPS cells induced by baicalin via regulation of bHLH gene expression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Baicalin influences the dendritic morphology of newborn neurons in the hippocampus of chronically stressed rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Baicalin Reverses Depressive-Like Behaviours and Regulates Apoptotic Signalling Induced by Olfactory Bulbectomy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Baicalin decreases SGK1 expression in the hippocampus and reverses depressive-like behaviors induced by corticosterone. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Antidepressant Effect of Baicalin Extracted from the Root of Scutellaria baicalensis in Mice and Rats. https://www.tandfonline.com
8. Baicalin Inhibits IL-17-Mediated Joint Inflammation in Murine Adjuvant-Induced Arthritis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. Baicalin reduces blood lipids and inflammation in patients with coronary artery disease and rheumatoid arthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
10. https://www.drugs.com
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas