Balsam peruwiański
Balsam peruwiański pozyskiwany jest z kory woniawca balsamowego – Myroxylon balsamum. Z tego samego drzewa pozyskuje się też balsam tolu, ten jednak zbierany jest z nacięć zrobionych w pniu drzewa, po oderwaniu kory.
Balsam peruwiański ma ciemną, rudo-brązową barwę i półpłynną konsystencję. Na powietrzu zastyga, ale nigdy nie twardnieje. Z łatwością można wetrzeć go w skórę, co wykorzystywano dawniej w medycynie tradycyjnej. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, dlatego nakładano go bezpośrednio na trudno gojące się rany, a także zażywano doustnie, aby pozbyć się pasożytów. Dziś balsam ten jest składnikiem wielu maści wspomagających gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń, siniaków, hemoroidów i blizn. Wykorzystywany jest ponadto w stomatologii.
Balsam peruwiański jest też oczywiście stosowany w perfumerii i bardzo ceniony za swoje zniewalająco słodkie, czekoladowo-karmelowe nuty zapachowe. Warto wydobyć je w swoim domu, topiąc żywicę nad płomieniem świeczki. Rozchodzący się zapach uwiedzie każdego, kto lubi bogate, słodkie zapachy.
Zachęcam także do wypróbowania tej żywicy bezpośrednio na swojej skórze. Może ona z powodzeniem zastąpić perfumy. Na skórze pachnie fantastycznie i u każdego trochę inaczej. Zapach jest bardzo trwały, ale w nadmiarze może być przytłaczający, dlatego należy uważać, aby nie przesadzić z ilością.
SKŁAD
Balsam peruwiański 100%. Surowiec najwyższej jakości!
ZASTOSOWANIE
Produkt aromatyczny.
SPOSÓB UŻYCIA
Odrobinkę żywicy należy umieścić w kominku aromaterapeutycznym nad rozpaloną świeczką. Żywicę można też wetrzeć w nadgarstki i okolice uszu zamiast perfum.
Uwaga! Balsam peruwiański dosyć często powoduje uczulenia. Przy pierwszym użyciu należy ostrożnie sprawdzić, jak zachowa się skóra w kontakcie z nim.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Woniawiec balsamowy należy do rodziny bobowatych. Rośnie w całej Ameryce Środkowej i w Meksyku. Jest wysokim drzewem osiągającym do 45 m wysokości. Tworzy okrągłą koronę i jest gęsto ulistniony, dlatego często sadzi się go po to, aby w przyszłości uzyskać cień. Średnica jego pnia dorasta do 1 metra. Pień pokrywa gładka, szaro-brązowa kora. Liście są duże, pierzasto złożone z 5-10 mniejszych liści o eliptycznym kształcie. Drobne, białe, pachnące kwiaty zebrane są w wiechy. Owoc woniawca to typowy dla bobowatych strąk z nasionami.
BIBLIOGRAFIA
1. https://pl.wikipedia.org
2. https://www.webmd.com
3. https://www.drugbank.ca
4. http://tropical.theferns.info
5. https://www.cabi.org