Bentonit – co to jest?
Bentonit to tzw. ilasta skała osadowa pochodzenia wulkanicznego, która powstała w wyniku wielomilionowych procesów geologicznych. Wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych na całym świecie, także w Polsce. Posiada setki zastosowań – obecny jest w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, spożywczym, wiertniczym i budowlanym. Jego najważniejszą cechą jest zdolność do pochłaniania dużych ilości wody, w wyniku czego pęcznieje i może tworzyć żele.
Na szczególną uwagę zasługują jego właściwości pielęgnacyjne, szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Bentonit to popularny składnik kremów, past do zębów, szamponów, maseczek, żeli do mycia twarzy i całego ciała. I nie bez powodu, gdyż jest on jednym z najbardziej kojących i hipoalergicznych dla skóry surowców.
Prawo nie pozwala na sprzedaż bentonitu jako środka spożywczego, pomimo tego, że był on stosowany w kuracjach oczyszczających przewód pokarmowy. Dodam więc, że dostępny w naszym sklepie bentonit charakteryzuje się najwyższą czystością i bezpiecznym składem.
BENTONIT – WŁAŚCIWOŚCI
- Bentonit wapienny znakomicie wpływa na skórę – dogłębnie oczyszcza ją, nawilża i zmiękcza. Pochłania z cery nadmiar sebum, wszelkie zanieczyszczenia oraz bakterie. Wyrównuje jej koloryt.
- Pomaga zredukować problemy skórne: koi podrażnienia, zmniejsza obrzęki, łagodzi objawy alergiczne, uśmierza odparzenia u niemowląt.
- Łagodzi skórne stany zapalne.
- Delikatnie pielęgnuje cerę wrażliwą, trądzikową i z wypryskami. Pomaga zmniejszyć trądzik.
- Łagodzi rany, swędzenie i pieczenie po ukąszeniach owadów.
- Sprzyja gojeniu się drobnych skaleczeń i otarć.
- Odżywia, wzmacnia i rewitalizuje włosy.
- Oczyszcza jamę ustną oraz wzmacnia i wybiela zęby.
- Stanowi doskonałą bazę dla maseczek.
- Pełni rolę emulgatora w emulsjach kosmetycznych.
BENTONIT – ZASTOSOWANIE
- Bentonit może być użyty solo do pielęgnacji skóry w postaci pasty lub posypki, a także do pielęgnacji włosów w postaci maseczki.
- Polecany jest szczególnie do cery tłustej, trądzikowej, wrażliwej, łojotokowej i normalnej. Przy skórze suchej należy sprawdzić, czy jej za bardzo nie osusza.
- Bentonit to także doskonały składnik kosmetyków. Na jego bazie można sporządzić własną maseczkę albo dodawać go do kremów i pasty do zębów.
SKŁAD
Bentonit wapienny 100%. Surowiec najwyższej jakości!
BENTONIT – JAK STOSOWAĆ? PRZYKŁADOWE PRZEPISY
Podstawowa pasta / maseczka bentonitowa dla skóry i włosów:
Aby przygotować najprostszą pastę, wystarczy wymieszać bentonit z wodą do uzyskania pożądanej konsystencji. Pamiętaj, by do mieszania składników używać wyłącznie drewnianych narzędzi i niemetalowych naczyń. Pastę możesz zastosować w roli maseczki do twarzy oraz do włosów lub nałożyć na zmienione miejsca na skórze. Po 15 minutach maseczkę dokładnie spłucz wodą. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.
Maseczkę możesz wzbogacać swoimi ulubionymi składnikami, np. roślinnymi olejami nierafinowanymi, olejkami eterycznymi, miodem, jogurtem, mlekiem, octem jabłkowym, naparami ziołowymi, hydrolatami, papkami z owoców lub glinkami kosmetycznymi.
Naturalny dezodorant z bentonitem:
60 ml sody oczyszczonej
60 ml bentonitu
7 łyżeczek oleju kokosowego
2 krople olejku z kardamonu
4 krople olejku geraniowego
4 krople olejku z pomarańczy gorzkiej
W szklanej misce wymieszaj sodę z bentonitem za pomocą drewnianej łyżki. W proszek stopniowo wetrzyj olej kokosowy aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Możesz dodać więcej oleju. Wkrop olejki eteryczne (możesz użyć te zaproponowane w przepisie lub inne, które lubisz) i dokładnie wymieszaj. Dezodorant przełóż do czystego słoiczka i przechowuj w chłodnym miejscu.
Pasta do zębów z bentonitem:
60 ml sody oczyszczonej
1 łyżeczka bentonitu
2 łyżeczki oleju kokosowego
przegotowana, ostudzona woda
6-8 kropli olejku z mięty zielonej lub innego
odrobina nalewki ze stewii dla smaku, a także dla właściwości antybakteryjnych
W niedużym słoiczku połącz sodę z bentonitem. W osobnym, niemetalowym naczyniu rozpuść olej kokosowy, a następnie stopniowo wlewaj go do suchych składników, cały czas mieszając. Do mieszaniny dodaj taką ilość wody, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Na koniec dodaj olejki eteryczne i 1 zakraplacz nalewki ze stewii i ponownie wymieszaj. Pastę przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu do 6 miesięcy.
Przepisy zostały zaczerpnięte ze strony: https://www.biome.com.au
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na bentonit.
PRZECHOWYWANIE
Zalecamy przechowywanie bentonitu w szczelnych, niemetalowych opakowaniach. Utrzymanie glinki bentonitowej z dala od wilgoci i wody sprzyja zachowaniu jej jakości przez długi czas.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię w naszym laboratorium.
Do produktu Bentonit wapienny dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Health Benefits of Bentonite Clay. https://www.webmd.com
3. 5 Great Uses for Bentonite Clay In Your DIY Skincare Routine. https://www.biome.com.au