Sproszkowane substancje znajdujące się w tej kategorii to związki wyizolowane z roślin albo utworzone w laboratorium ze składników organicznych. Niektóre z nich występują naturalnie w ludzkim organizmie, inne dostają się do niego razem z pożywieniem.
Po co więc suplementować coś, co nasz organizm sam wytwarza lub otrzymuje w codziennym pożywieniu? Otóż, zgodnie z doniesieniami naukowymi, dostarczanie do organizmu większych ilości pewnych związków może przynosić wyjątkowe korzyści dla zdrowia. Tak dzieje się np. w przypadku witaminy D, która suplementowana w wysokich dawkach potrafi obniżyć ogólnoustrojowy stan zapalny [źródło]. Podobnie jest w przypadku niektórych aminokwasów i ich pochodnych (tyrozyna, metionina, fenyloalanina, lizyna, glicyna, arginina, glutamina, kwas asparaginowy, tauryna, kreatyna, L-karnityna, ALCAR, beta-alanina, AAKG, betaina), kwasów tłuszczowych (kwas alfa-liponowy, kwas laurynowy ), peptydów (glutation, karnozyna), składników mineralnych (selen), lecytyny oraz inozytolu . Istnieją również sytuacje, w których pojawia się niedobór związków endogennych, np. w przebiegu pewnych chorób lub przy wysokim narażeniu na stres.
Niektóre z wymienionych substancji mają zdolność do podnoszenia tempa procesów metabolicznych związanych z pracą i budową mięśni, dlatego znajdują zastosowanie jako suplementy dla sportowców. Inne wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego albo biorą udział w syntezie neuroprzekaźników. Jeszcze inne są silnymi przeciwutleniaczami. Szczegółowe informacje znajdziecie w opisach produktów.
Sproszkowane substancje znajdujące się w tej kategorii to związki wyizolowane z roślin albo utworzone w laboratorium ze składników organicznych. Niektóre z nich występują naturalnie w ludzkim…