• Borówka brusznica liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Borówka brusznica liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Borówka brusznica liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Borówka brusznica liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Vaccinium vitis-idaea

Borówka brusznica liść

 • W magazynie: 0 sztuk
  6,20
  W magazynie: 0 sztuk
  6,20
  W magazynie: 0 sztuk
  24,55
 • Produkt chwilowo niedostępny.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), nazywana też borówką czerwoną, to nieco zapomniana w medycynie roślina o nieocenionym wpływie na układ moczowy i trawienny. Występuje powszechnie w polskich lasach i górach. Jej listki są zielone przez całą zimę. Zbiera się je wczesną wiosną i jesienią, suszy, a następnie wykorzystuje do przygotowania naparów, ekstraktów i preparatów zielarskich.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

Do najważniejszych składników bioaktywnych zawartych w liściach borówki należą glikozydy, arbutyna i metyloarbutyna. Substancje te przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i wspierają walkę organizmu z zakażeniami tego układu. W wyniku metabolizmu arbutyny powstaje hydrochinon, który działa silnie bakteriobójczo i łagodzi stany zapalne w układzie moczowym.

Składniki liści borówki wykazują ponadto pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Przynoszą ulgę przy wzdęciach i niestrawności dzięki ściągającemu działaniu na ściany przewodu pokarmowego. Garbniki wyizolowane z liści często obecne są w składzie tabletek przeciwbiegunkowych.


ZASTOSOWANIE

Napary z liści stosuje się pomocniczo w przypadku zapaleniu pęcherza moczowego, cewki moczowej i miedniczek nerkowych oraz w kamicy nerkowej. Mogą pomóc również podczas biegunki i dolegliwości żołądkowo-jelitowych.


SKŁAD

Suszone liście borówki brusznicy 100%. Surowiec najwyższej jakości.


BORÓWKA BRUSZNICA DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Borówka brusznica herbata:

 • Odwar

1 łyżkę liści wsypać do małego garnka, zalać szklanką gorącej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Odstawić na kolejne 10 minut, przecedzić. Wypijać po pół szklanki 2-3 razy dziennie.


SYNERGIA

Połączenie liści borówki z liśćmi brzozy, zielem rumianku, korzeniem pietruszki lub naowocnią fasoli wzmocni korzystny wpływ na układ moczowy.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na obecność hydrochinonu nie zaleca się przekraczania dziennej dawki naparu z liści borówki. Jest to substancja o silnym działaniu, która w nadmiarze może wywołać objawy zatrucia: intensywne wymioty, bóle brzucha, nudności, nadmierne pobudzenie.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Borówka brusznica jest krzewinką z rodziny wrzosowatych osiągającą wysokość 15-25 cm. Występuje na półkuli północnej w strefie chłodnej i umiarkowanej. W Polsce jest pospolita i rośnie zwykle w lasach, na wrzosowiskach i w górach. Tworzy gęste kępy lekko pokładających się, zdrewniałych łodyżek pokrytych małymi, owalnymi listkami. Listki są ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, a pod spodem matowe i zielonoszare. Niewielkie kwiaty borówki pojawiają się od maja do lipca. Mają dzwonkowaty kształt, są białe lub jasnoróżowe i zbierają się w groniaste kwiatostany na szczycie rośliny. Owocami borówki są okrągłe, czerwone jagody o kwaśno-gorzkim smaku.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Borówka brusznica liść dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.poradnikzielarski.pl
2. https://parenting.pl
3. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: liść
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Europejska
Kraj pochodzenia: Bułgaria
Zdrowie: Drogi moczowe, Trawienie
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK