Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec, to drzewo rosnące w Indiach i Pakistanie. Wytwarza aromatyczną żywicę, która nazywana jest Shallaki, Salai bądź Indian Frankincense. Żywicę tę zalicza się także do żywic olibanum, które pochodzą ze wszystkich drzew z rodzaju Boswellia.
Żywica zbierana jest od grudnia do maja. Aby ją pozyskać, należy najpierw ściągnąć z pnia drzewa cienką korę zewnętrzną, a następnie naciąć głęboko wewnętrzne warstwy kory. Wypływająca żywica wygląda jak mleko i ma płynną konsystencję, ale na powietrzu szybko zastyga, tworząc żółto-brązowo-złote grudki.
Żywicę kadzidłowca pozyskuje się od niepamiętnych czasów. W starożytnych Indiach, Persji i Babilonii wykorzystywano ją przede wszystkim w rytuałach religijnych oraz do balsamowania zwłok. Niezwykły zapach żywicy Shallaki roznosił się w świątyniach i klasztorach podczas obrzędów i medytacji, a także w domach podczas codziennych modlitw. Wierzono, że zapach Shallaki pomaga wejść głębiej w medytację, spowalnia oddech i wyostrza koncentrację. Aromat i dym powstające podczas palenia żywicy miały ułaskawiać bogów, oczyszczać miejsce ze złych energii i rozświetlać dusze obecnych.
Z czasem odkryto, że spożywanie żywicy wywiera pozytywny wpływ na organizm i zaczęto stosować ją w celach leczniczych oraz dodawać do mydeł i olejków. W indyjskiej Ajurwedzie żywica kadzidłowca stanowiła środek przeciwbólowy, uspokajający, równoważący dosze pitta i kapha oraz „chłodzący” stany zapalne. Obecnie sproszkowaną żywicę znaleźć można w wielu suplementach przeznaczonych dla zdrowia stawów oraz w kosmetykach.

SKŁAD
Żywica kadzidłowca 100%.

ZASTOSOWANIE
Produkt aromatyczny.

SPOSÓB UŻYCIA
Kryształki należy nasypać na rozżarzony węgielek.

CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kadzidłowiec (Boswellia serrata) to drzewo z rodziny osoczynowatych. Występuje naturalnie w klimacie tropikalnym Indii i Pakistanu. Typowym dla niego środowiskiem są suche lasy liściaste i tekowe. Drzewo to lubi rosnąć na stokach i na grzbietach wzniesień do wysokości 1150 m n.p.m. Jest odporne na suszę i bardzo wysokie temperatury.
Kadzidłowiec jest drzewem o średniej wysokości – osiąga od 9 do 15 m. Tworzy rozłożystą i niekiedy spłaszczoną koronę. Jego pień jest dość krótki. Pokrywa go cienka, szaro-zielona, łuszcząca się kora. Liście kadzidłowca osiągają 20-45 cm długości i są pierzasto złożone z kilku-kilkunastu par mniejszych listków. Listki są podłużne i owalne lub lancetowate, a ich brzegi mogą być całe, pokarbowane lub pofalowane. Kwiaty są drobne i zebrane w grona o długości 10-20 cm. Składają się z 5-7 białych płatków i czerwonego lub żółtego dna kwiatowego otoczonego pręcikami. Ze środka wystaje żółty słupek. Owoce są owalne i jasno-zielone. Składają się z trzech komór, w których znajdują się nasiona.

BIBLIOGRAFIA
1. Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Extraction of biologically active compounds by hydrodistillation of species gum resins for anti-cancer therapy. http://www.oapublishinglondon.com
3. http://vikaspedia.in
4. https://pl.wikipedia.org
5. http://www.witchipedia.com
6. http://www.worldagroforestry.org