Bromelaina w tabletkach
Bromelaina wspomaga trawienie białek, wzmacnia reakcje przeciwzapalne w jelitach, stawach i drogach oddechowych, a także działa przeciwzakrzepowo.
Bromelaina (nazywana też bromeliną) to kompleks enzymów pozyskiwany ze świeżych ananasów. Enzymy te po przedostaniu się do ludzkiego przewodu pokarmowego pełnią rolę enzymów proteolitycznych, czyli trawiących białka. Dla ananasa zaś są czynnikiem obronnym, który chroni jego owoc i łodygę przed zjadającymi je owadami i larwami. Bromelina obejmuje co najmniej 5 enzymów, z czego dwa są najbardziej aktywne i określane jako bromelina A i B.
Bromelaina to fantastyczny wybór dla osób z niedoborem enzymów trawiących białka. Jeśli czujesz, że Twój układ pokarmowy ma trudności z trawieniem mięsa, jajek, orzechów i nasion roślin strączkowych, spróbuj wspomóc jego pracę bromelainą. Dodatkowa porcja enzymów spożyta razem z posiłkiem ułatwi i przyspieszy trawienie, zapobiegając nieprzyjemnym dolegliwościom i zaleganiu treści pokarmowej w żołądku i jelitach.
Co ciekawe, bromelaina nie tylko działa wewnątrz naszego przewodu pokarmowego, ale jest też trawiona przez nasze własne enzymy i wchłaniana przez jelita do krwi. A zatem spożywana między posiłkami wykazuje inne właściwości. Wpływa na układ krwionośny i na reakcje związane ze stanem zapalnym, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, stawów i jelit.
BROMELAINA – WŁAŚCIWOŚCI
Bromelaina a trawienie
Bromelaina jest aktywna w temperaturze zbliżonej do tej, która panuje w naszym przewodzie pokarmowym i w pH w zakresie od średniego do wyższego, a zatem działa w dwunastnicy i w jelicie cienkim, rozkładając długie łańcuchy peptydowe do krótszych oraz do pojedynczych aminokwasów. Dopóki nie zostanie wymieszana z kwaśnym sokiem żołądkowym, wspomaga trawienie białek również w żołądku [1, 2, 3]. Co więcej, bromelaina stosowana z posiłkami może wspomóc przełykanie u osób dotkniętych dyspepsją (zaburzeniami połykania) [1].
Inne właściwości:
Bromelaina po przedostaniu się do naszego organizmu:
- pozytywnie wpływa na układ krwionośny – poszerza światło naczyń krwionośnych, rozpuszczając to, co osadza się na ich ścianach, a także hamuje agregację płytek krwi, działając przeciwzakrzepowo,
- pomaga udrożnić nos podczas zapalenia zatok,
- łagodzi dyskomfort w stawach dotkniętych stanem zapalnym i poprawia ich kondycję,
- poprawia funkcjonowanie jelit dotkniętych stanem zapalnym,
- ogólnie wspiera prawidłową reakcję organizmu na stany zapalne, co wykazało już całkiem sporo badań [1].
Bromelaina a odchudzanie
W badaniach laboratoryjnych bromelaina wykazała zdolność do hamowania adipogenezy, czyli powstawania nowych komórek tłuszczowych. Jednak aby jednoznacznie stwierdzić, że substancja ta wspomaga odchudzanie, musimy poczekać na więcej badań, przede wszystkim tych z udziałem ludzi [1].
BROMELAINA – ZASTOSOWANIE
- dla lepszego trawienia białek
- w celu ułatwienia przełykania u osób z dyspepsją
- jako wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego
- w celu odblokowania nosa i zatok
- w celu poprawy kondycji stawów
- wspomaganie organizmu w procesach przeciwzapalnych
SKŁAD
1 kapsułka zawiera 500 mg bromelainy o stopniu aktywności 2500 GDU/g pozyskiwanej z łodyg i owoców ananasa jadalnego (Ananas comosus), zawieszonej w maltodekstrynie. Kapsułka celulozowa.
Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych!
BROMELAINA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka 1-2 razy dziennie razem z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami (na pusty żołądek).
Zalecana dzienna porcja (2 kapsułki) zawiera 1000 mg bromelainy. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Numer zgłoszenia GIS: 2021/02/03/SD/9BD489
SYNERGIA
Aby kompleksowo poprawić trawienie, warto łączyć bromelainę z papainą ( liść papai) oraz innymi enzymami.
PRZECIWWSKAZANIA
Wystąpienie nadwrażliwości, ciąża i karmienie piersią.
Interakcje:
Bromelaina zwiększa wchłanianie antybiotyków – penicylin i tetracyklin.
ŹRÓDŁA
1. https://examine.com/supplements/bromelain/
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bromelina
3. https://en.wikipedia.org/wiki/Bromelain